Jak vyhubit mravence na zahradě

Zahrada

Přidal janapk, dne 20. 08. 2016,  0x


Mravenci na zahradě představují velkou nepříjemnost, zvlášť, když si na ní pěstují mšice a zabraňují slunéčkům sedmitečným v jejich likvidaci. Mravenci dokonce mšice přenáší na šťavnaté rostliny za čerstvou potravou.

Jak mravence vyhubit

Na zahradě samozřejmě zacházíme s chemií opatrně, abychom si nezamořili půdu, takže je lépe použít některé z osvědčených prostředků našich předků. Jedním z nich je například smíchání lžičky medu s kostkou droždí. Tuto směs naaranžujte na starém talíři poblíž místa, odkud vylézají a pak už jen odklízíte mrtvolky.

Dobrý způsob, jak zlikvidovat mravenčí kolonii, je použití boraxu. Ten rozpustíme v horké vodě (1 díl boraxu na 9 dílů vody) a přimícháme do dvojnásobného množství medu. Směs opět v mělké nádobce postavíme co nejblíž k mraveništi. Brzy budete mít od mravenců pokoj.

Účinné jsou i různé pasti, některé z nich vycházejí ze skutečnosti, že mravenci milují maso. Dříve na zahradu dávali uvařenou lebku poraženého zvířete i se zbytky masa. Ve chvíli, kdy na ni mravenci nalezli, se lebka zlikvidovala. Stejně může posloužit starý květináč nebo jiná nádoba, do které dáte seno přelité masovým vývarem nebo smíchané s levnější psí konzervou. Po přestěhování mravenců dovnitř zlikvidujeme i s nádobou.

Z prodávaných prostředků jsou asi nejšetrnější lepící pásky, které nalepíme na stromy a necháme na ně mravence napochodovat. Z těchto pásů už se dál nedostanou. Také biologická ochrana proti mravencům ve formě malých krabiček s návnadou zajistí likvidaci mravenců, aniž by byli ohroženi jiní tvorové, například mravenčí bufety Loxiran.

Jak na mravence v zahradě bez likvidace

Po pravdě mravenci jsou na zahradě spíš užiteční. Pokud jim odpustíme zálibu ve mšicím (kterou jim zatrhneme postřikem proti mšicím), pomáhají nám svými chodbičkami provzdušnit půdu, přenášejí některé druhy semen a živí se larvami některých škůdců. Proto je vhodnější mravence vypudit z míst, kde je nechceme, a přestěhovat tam, kde nám nevadí.

Nejjednodušší způsob, jak je vyhnat, je voda. Mravenci mají rádi suchá místa, pokud místo zalijete, stáhnou se z něj pryč. Ještě lepší je použít výluh z kopřiv, tím záhon zalijete i pohnojíte.

Také kávová sedlina pomáhá, nesmí ale být slazená. Vyschlým lógrem posypeme cestičky, kudy se mravenci po zahradě pohybují, nebo celé mraveniště, pokud vám ho vystavěli na záhonku.

 Stejně můžeme použít i jiné aromatické látky, které mravenci nesnesou: skořici, hřebíček, pepř, majoránku, levanduli a další. Tím, že překryjeme jejich cestičky jiným pachem, nemůžou už po nich chodit a vytvářejí si nové. Tak se vám povede přestěhovat mravence na místo, které jim „nesmrdí“ a kde zase naopak oni nevadí vám. Prázdné mraveniště odstraňte, aby se do něj časem nevrátili.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.