Jak pěstovat libeček
Přidal katerinadoul, dne 20. 07. 2016, 0x
Oblíbili jste si při vaření libeček? Není divu, tato nenáročná trvalka, která svou chutí může připomínat celer, má v kuchyni široké využití. Hodí se jak do omáček i polévek, tak jej můžete použít i pod maso. Libeček vám však výborně poslouží i při problémech s ledvinami, trávením nebo s pálením žáhy. A protože není nadto, když si můžete bylinky vlastnoručně vypěstovat, v dnešním článku vám poradíme, jak pěstovat libeček lékařský.
Základní podmínky pro pěstování libečku
Libeček lékařský patří k rostlinám, které mají rády slunné stanoviště nebo případně polostín. Rozhodně jej ale nedávejte do stínu, kde by špatně rostl. Co se týče půdy, nemusí být nikterak speciální. Libečku se výborně daří v běžné zahradní půdě, která by však měla být dostatečně vyživená a kyprá. Těžké a mokré půdy nejsou pro pěstování libečku absolutně vhodné.
Jak libeček vysévat
Libeček můžete buď vysévat v podobě semen nebo pro rychlejší růst můžete využít i kořenové puky. Pokud dáte přednost semenům, ideálním období pro jejich výsadbu je březen až duben nebo poté srpen až září. U výsadby libečku rovněž nezapomeňte na fakt, že se nejedná o žádnou mini rostlinku ale že libeček může dorůstat až dvou metrů. V případě vysévání semen je důležité rostlinky, které již dorostly přibližně 10 cm, protrhat. Ideální vzdálenost je přibližně 15 cm. Jen tak vám poroste silná rostlina.
Jak zalévat a hnojit libeček
Libeček na rozdíl od mnoha dalších rostlin nemá rád mokro, a proto jej není vhodné příliš zalévat. Výjimkou je pouze období dlouhého sucha. Libeček taktéž není vůbec nutné přihnojovat.
Kdy sklízet libeček
Zajímá vás, kdy je vhodné libeček sklízet? Vzhledem k tomu, že je z libečku možné použít nať, listy, semena i kořen, je sklizeň libečku od května až do listopadu. Pamatujte si však, že listy libečku byste měli sklízet pouze do té doby, než skončí kvetení. Poté začínají listy libečku hořknout.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.