Jak pěstovat křen

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 24. 07. 2016,  0x


Někteří mají to štěstí, že jim křen na zahrádce roste jako plevel. Křen taktéž můžeme mnohdy najít na okrajích polí a luk. Pokud ale nepatříte mezi tyto šťastlivce, nezoufejte a vypěstujte si svůj vlastní křen, který je plný vitamínů, minerálních látek, jako je například hořčík, vápník nebo železo, a bílkovin.

Podmínky pro pěstování křene

Základním kritériem pro pěstování křene je výběr vhodného místa. Křenu vyhovuje především slunné stanoviště. Dařit se mu bude ale i v polostínu. Co se týče půdy, ta by měla být lehká a písčitohlinitá.

Před výsadbou křene je dobré na podzim zeminu zrýt. Nezapomeňte rovněž půdu důkladně odplevelit a pohnojit. K tomu vám výborně poslouží výživný kompost. Na jaře je  poté třeba zeminu urovnat a vyrýt v ní brázdu o hloubce přibližně 30 centimetrů.

Jak zasadit křen

K výsadbě křene budete potřebovat takzvané křenové řízky, a to o průměru tužky a délce přibližně osm centimetrů. Zajímavostí je, že se křenové řízky kladou na dno brázdy zpravidla vodorovně. Důležité je taktéž dodržovat optimální vzdálenost, která je asi třicet centimetrů. Jen tak bude mít křen dostatek prostoru pro svůj růst. Jakmile máte křenové řízky v zemi, brázdu zahrňte.

Kromě vodorovného způsobu výsadby můžete vyzkoušet i druhou variantu. Ta se liší v tom, že kořenové řízky před výsadbou otřete hadříkem. Vynechejte pouze vrchní část řízku o délce přibližně 2 až 3 centimetry. Na rozdíl od prvního způsobu se řízky sází do brázd šikmo, a to pod úhlem 40 ° tak, aby vrchol řízku byl umístěn těsně pod povrchem.

Sklizeň křene

Na svou první křenovou úrodu si budete muset chvíli počkat. První rok vám totiž z vodorovně zasazených křenových řízků vyrostou pouze listové družice. První kořeny křene pak je možné sklízet až druhý rok na podzim. U sklízení křene buďte opatrní, abyste nepoškodili matečné řízky. Pamatujte, že se sklízí pouze ta část kořene, která prorostla na povrch. Z matečného řízku vám další rok vyroste nový křen. Samozřejmě nezapomeňte do křenového záhonu na podzim přidat opět čerstvý kompost, který půdě dodá potřebné živiny.

Co se týče šikmého sázení křene, zde je sklizeň již první rok. Kořen křene však ze země vykopáváte celý, a proto je u tohoto způsobu výsadby nutné zasadit nové řízky.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.