Pěstování kanadských borůvek

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 12. 05. 2016,  0x


Kanadská borůvka neboli oficiálním názvem brusnice chocholičnatá je velice oblíbeným keřem, který nechybí na řadě českých zahrádek. Není tomu tak pouze z estetického důvodu, ale především kvůli pěstování sladkých borůvek.

Jak pěstovat kanadské borůvky na zahradě

Jestliže byste rádi sklízeli borůvky i na své zahrádce, dobře si rozmyslete, jaký druh by byl pro vás nejvhodnější. Možná vás to překvapí, ale pokud se budete o borůvkový keř starat dobře, vydrží vám i třicet let. Mezi velmi oblíbený druh kanadské borůvky patří například Duke nebo Earliblue. Vybírat však můžete i ze středně raných, polopozdních a pozdních odrůd. U borůvek je ovšem dobré nesázet pouze na jeden druh, ale dát se do pěstování hned několika odrůd. Výhodou totiž je, že se různé odrůdy navzájem opylují pylem a vy tak budete mít zaručenou vyšší sklizeň. Na tu si ovšem musíte počkat přibližně tři roky. Po dalších třech letech se můžete těšit na období maximální plodnosti, kde je možné sklidit dokonce 2,5 kg až 6 kg sladkých borůvek.

V souvislosti s kanadskými borůvkami je třeba mít na paměti, že základem úspěchu pěstování je volba vhodného slunného stanoviště. Borůvkový keř vyžaduje pro svůj růst těžce písčitou a dobře propustnou půdu. Aby zemina odpovídala ideálnímu pH 3,5 až 4,5, můžete kyselost půdy ještě doladit za pomocí rašeliny nebo kůry a pilin z jehličnanů. Pokud je to nutné, navezte raději zeminu novou. Zejména pokud se jedná o velmi vápenitou půdu. Ta kanadským borůvkám rozhodně nesvědčí.

Jak pěstovat kanadskou borůvky na balkoně?

Výhodou brusnice chocholičnaté je, že ji můžete bez problémů pěstovat i na balkoně. V takovém případě je ovšem nezbytné pořídit jí dostatečně velkou nádobu a vhodný substrát. Vzhledem k tomu, že borůvky vyžadují světlo, dejte přednost balkonu orientovanému na jih a jihovýchod.

Výsadba kanadských borůvek

K výsadbě kanadských borůvek používáme sazeničky staré dva až tři roky. Ideálním obdobím pro jejich výsadbu je jaro. Tak budou mít ještě dostatek času do zimy zakořenit. Pokud sázíte pouze jednu až dvě sazeničky, vykopejte jámu o hloubce přibližně 40 cm. V případě, že chcete mít kanadských borůvek mnohem více, dejte přednost raději rigolu o šířce alespoň 80 cm. Jednotlivé sazenice pak sázejte ve vzdálenosti přibližně jeden metr. Borůvkové keře tak budou mít v dalších letech kolem sebe dostatek prostoru. Nakonec je taktéž vhodné mulčování kůrou. Ideálně do výšky přibližně 6 až 8 cm.

Po výsadbě je samozřejmě nutná pravidelná zálivka, nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou, a po prvním roce růstu i hnojení. Zapomeňte však na hnojiva, která obsahují chlór nebo vápno. Ta by kanadské borůvce rozhodně neprospěla. Nejvhodnější jsou tekutá hnojiva určená přímo brusnici chocholičnaté.

Jestliže se bude vaší kanadské borůvce dařit, za pár let se můžete těšit na první sklizeň. Té se v nížinách dočkáte již na začátku června, zatímco ve vyšších polohách to bude spíše na konci tohoto měsíce.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.