Jak pěstovat lilie na zahradě

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 13. 04. 2016,  0x


Jsou krásné, voňavé a přitahují na sebe pozornost. Řeč je o liliích, kterých na světě roste na 120 různých druhů. Dva druhy této vznešené rostliny dokonce rostou i volně v našich končinách. Jedná se lilii zlatohlavou a lilii cibulkonosnou. Na našich zahrádkách je však možné vidět řadu dalších druhů - nejčastěji lilii královskou, tygrovanou a bělostnou. Jak ale tyto rostliny úspěšně pěstovat? V dnešním článku vám to rádi prozradíme.

Co obnáší pěstování lilií

Lilie jsou cibulnaté rostliny, které můžete pěstovat jak malé skalkové, tak ničím neobvyklým nejsou ani dvoumetrové krásky. Pokud vše budete dělat správně, lilie budou zdobit vaši zahradu po mnoho let.

Základním předpokladem pro úspěšné pěstování lilií je volba dobrého stanoviště. Liliím vyhovuje zejména slunné místo až mírný polostín. Pokud chcete liliemi ozdobit například trvalkový záhon, sázejte přibližně tři až pět cibulí. V případě, že toužíte po více liliích, je vhodné jim vyhradit samostatný záhon. 

Co se týče dalších parametrů půdy, liliím se nedaří v mokrých ani extrémně suchých podmínkách. Pravidelná zálivka by měla být střídmá. Ideální je, pokud můžete zvolit alespoň mírně svažitý záhon, odkud bude voda přirozeně odtékat. Vhodná půda pro pěstování lilií by měla být dobře kyprá a lehká. Můžete ji případně zlehčit přidáním písku či rašeliny. Liliím zároveň vyhovuje neutrální až mírně kyselá půda.

Kdy a jak sázet lilie na zahradu

Ideálním období pro sázení i přesazování lilií je podzim, konkrétně září až říjen, neboť tak mají lilie ještě dostatek času zakořenit, než nastane zima a přijdou první mrazy. Pokud jste to na podzim nestihli, nezoufejte. Lilie můžete sázet i brzy z jara. V případě teplé zimy můžete začít již koncem února. Zpravidla se však lilie sází počátkem března.

Lilie se sází poměrně hluboko do půdy. Obecným pravidlem je, že by nad sebou lilie měla mít třikrát vyšší vrstvu hlíny, než je průměr její cibule - pro lepší představivost se jedná přibližně o deset centimetrů.

Pokud přemýšlíte nad hnojením, zapomeňte na dusíkatá hnojiva či čerstvý zvířecí hnůj. Pro lilie jsou vhodná především hnojiva s vyšším obsahem draslíku. Pamatujte však, že odkvetlé lilie by se nejen neměly hnojit, ale ani zalévat.

Jak zazimovat lilie na zahradě

Lilie jsou poměrně odolné rostliny, a proto jejich zazimování není třeba. Výjimkou je pouze situace, kdy jste lilie sázeli pozdě na podzim. V takovém případě výsadbu lilií pro jistotu přikryjte suchým listím, slámou nebo chvojím. 

Jestliže se nakonec rozhodnete vyhrabat lilie, které jste sázeli na jaře, zbavte je hlíny a osušte je v dobře větrané místnosti. Oschlé cibule lilie pak skladujte v bedýnkách naplněných suchým pískem.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.