Jak se starat o bromélie

Zahrada

Přidal zuzanab, dne 5. 04. 2016,  0x


Broméliovité rostliny můžeme s úspěchem pěstovat i v našich interiérech, přesto, že se jedná o exotické rostliny.

Zvláštnosti  broméliovitých rostlin

K nejmenším broméliovitým rostlinám patří Tillandsia capillaris a Tillandsia virescens. Ty jsou doslova trpaslíky mezi příslušníky své čeledi. Mají jen několik centimetrů a ve svém přirozeném prostředí porůstají větší kameny a skalky. I v rámci jednotlivých rodů se dají zaznamenat opravdu značné velikostní rozdíly. Existují dokonce i pravé masožravé bromélie.

Pěstování bromélií ve sklenících

Bromélie se dají pěstovat jak ve sbírkových sklenících, tak i v domácnostech. Vždy se již při nákupu informujte, který druh bromélie kupujete. V příliš vyhřátém skleníku se budou mít dobře jen bromélie s širokými a nízkými nálevkami. Ty dávají přednost takovému prostředí, jaké je vhodné pro vlhkomilnější epifyty. Pěstitelé suchomilných zemních bromélií by pro ně měli mít připravený méně stíněný sušší a dobře větraný skleník, který bude v zimě málo vytápěný. Ve skleníku s kaktusy se bude dobře dařit na zastíněnějším místě zavěšeným broméliím s úzkými, ale vysokými nálevkami.

Správné pěstování bromélií v interiéru

Pěstitelské nároky odlišných skupin bromélií se liší doslova diametrálně. K jejich pěstování se tedy nedá stanovit jeden jediný návod, který by byl univerzální. Existují 4 pěstitelské skupiny bromélií, přičemž každá skupina má jiné pěstební nároky.

Zemní bromélie

Zemní bromélie pěstujeme na jižním, jihozápadním nebo na jihovýchodním okně. V průběhu zimy je ale přeneseme do chladného prostředí s dostatkem světla a teplotou 6 – 12 °C. V létě se dají zemní sukulentní bromélie letnit. Dlouhodobé přemokření kořenů při pěstování je zcela nežádoucí. Výsledkem přemokření je jak v létě, tak v zimě kořenová hniloba a uhynutí rostlin. Druhy rodu Cryptanthus jsou pěstitelsky velmi vděčné.

Epifytní široce nálevkovité bromélie

Tvarově jsou to velmi rozmanité rostliny. Řadíme k nim Aechmeu, Vriseu, Guzmanii, Nidularium, Canistrum, Tilandsii, Hohenbergii a další. Spousty rostlin tohoto druhu a také vzniklých kříženců se dají volně pěstovat v suchých bytech na okenních parapetech. Nekřížené původní druhy ale vykazují citlivost vůči extrémnímu suchu anebo vůči nižší vzdušné vlhkosti. Takové rostliny se dají pěstovat jen ve sklenících, v takzvaných epifytních skříních anebo ve vitrínách.

Bromélie s vysokými a úzkými nálevkami

Jedná se o různorodé skupiny, do nichž patří většina rodu Aechmea a rodu Billbergia. Z méně zastoupených druhů jsou to: Ananas, Portea, Wittrockia, Androlepis, Ronnbergia a rovněž zajímavé výběžkaté druhy rodu Neoregelia. Všechny vyžadují pravidelně se opakující přísušky. Mají také zvýšené nároky na světlo. Pěstují se v květináčích nebo v závěsných dřevěných podložkách. Pro pěstování v květináči je vhodný epifytní substrát. Ten má vzhledem k citlivosti kořenů zabránit vzniku houbových hnilob.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.