Jak na krtka na zahradě

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 13. 04. 2016,  0x


Ačkoliv pohádkové příběhy o roztomilém Krtečkovi miluje snad každé dítě, pohled na trávník s desítkami krtinců ve vás zajisté příjemné emoce nevyvolá. I když radost vám může udělat fakt, že půda na vaší zahradě je pravděpodobně velice kvalitní a výživná, když si právě ji krtek vybral.

Jak vyhnat krtka ze zahrady

Možná si říkáte, že zbavit se takového malého zvířátka nemůže být žádný problém, věřte, že krtek je velice houževnatý a nerad mění své teritorium. Připravte se, že než vyženete krtka z vaší zahrady, musíte se obrnit pořádnou dávkou trpělivosti. Bohužel se jen málokdy poštěstí, aby krtek zmizel poté, co mu poprvé pohrozíte. Pamatujte však, že krtkovi nesmíte žádným způsobem ublížit a už vůbec jej nemůžete zabít! Krtek je ze zákona chráněný, a tak byste se vystavili hrozbě pokuty, která se může pohybovat i v řádu několika desítek tisíc korun.

Prvním řešením, které napadá mnoho osob, je rozhrabování krtinců. Tento boj je však nekonečný. Krtek zkrátka nemá nikdy dost, a tak ryje vždy a všude.

Pokud však nechcete přijít o květiny, které poměrně často odumírají kvůli krtkem poškozeným kořenům, zahajte boj. Odborníci se například shodují, že s krtkem by vám mohla dobře pomoci kočka, která jej vyžene a ze které má krtek respekt. Jestliže kočku nemáte, můžete do krtčích nor nejprve zkusit vložit kočičí či psí srst. Krtek by se pachu predátora měl bát a měl by se vzdálit.

V případě, že máte s krtky bohaté zkušenosti, můžete jim zkusit předejít pomocí zasazení cibule řebčíku královského neboli lilie biblické, jejíž aroma krtkovi opravdu nevoní.

Chytré nástroje i domácí výrobky na odstranění krtka

Další možností jsou i speciální pasti, které krtkovi neublíží, pouze jej chytí. Tyto pasti je nutné pravidelně kontrolovat a pokud se vám opravdu podaří krtka odchytit, odvezte jej daleko od své zahrady. Krtek je však poměrně chytrý tvor a když není past dobře schovaná, hravě ji zasype hlínou a past obejde.

Dražší investicí jsou pak elektronické či solární plašiče krtků, které krtky odpuzují díky vibracím či zvuku. Nevýhodou těchto přístrojů je, že si na ně krtek poměrně rychle zvykne. Než se však pustíte do pořizování drahých pastí či speciálních přístrojů, vyzkoušejte ještě doma vyrobené plašiče v podobě PET lahví na kovové tyči či různých větrníků, které při větrném počasí vydávají hluk, který krtka odpuzuje.

Starou známou radou je vykouření krtka dýmovnicí. A jak se shodují zahrádkáři, tato metoda obvykle zabere, takže směle do toho!

Někteří rovněž zkouší krtka vyplavit. Bohužel chodbičky jsou mnohdy tak dlouhé, že se voda ani ke krtkovi nedostane a pokud ano, krtek je zdatný plavec. Tudy tedy cesta nevede.

Proč je dobré nechat krtka na zahradě

Ačkoliv krtek zpravidla působí na zahradě více škody nežli užitku, alespoň jak se nám na první pohled zdá, může nám na druhou stranu i pomoci. Díky lovení myší, larev, hmyzu a dalších škůdců zároveň čistí zahradu od jejich klasických ničitelů. Proto dobře zvažte, zda si přece jen krtka na zahradě nenecháte.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.