Trvalky, které vydrží mráz
Přidal janapk, dne 22. 05. 2016, 0x
Trvalky neboli pereny jsou rostliny, které v našich zahradách vydrží déle než dva roky. Jedná se o velkou skupinu nedřevnatých okrasných bylin, která zahrnuje mimo jiné i skalničky, traviny, kapradiny a rostliny rostoucí z cibulek a hlíz. My se soustředíme na ty, které není nutné zazimovávat mimo zahradu, na takové, které vydrží i mrazivé počasí. Tato skupina trvalek získává stále větší oblibu, protože na záhonech vydrží několik let, u dlouhověkých často i desetiletí, jsou tak mnohem méně náročné na údržbu.
Mrazuvzdorné trvalky našich zahrad
Zavzpomínejme na tradiční rostliny v zahrádkách našich babiček, ať už to byli léčivé byliny, koření nebo květiny pěstované do vázy, šlo převážně o rostliny vytrvalé a mrazuvzdorné.
Ze zkušeností našich předků můžeme čerpat i při výběru trvalek do našich záhonů i nádob. Většina z nízkých trvalek se dá velmi dobře pěstovat i na balkonech.
Mezi trvalkami, kterým svědčí slunce, najdeme denivky, pivoňky, floxy, astry, krásnoočka, kopretiny, lilie, třapatky (Echinacea) a některé druhy kakostů. Také bylinky vhodné do kuchyně, jako je pažitka, meduňka, saturejka nebo estragon patří mezi žádané vytrvalé rostliny v našich zahrádkách.
Do úplně tmavých koutů zahrady můžeme vysadit bergenie, čechravy, barvínek, oměj nebo některé prvosenky. Je to vhodné místo pro traviny ostřice nebo biku, či rákosík. Samozřejmě se do stínu hodí i kapradiny, zvlášť pokud je místo zároveň vlhké.
Polostín nevadí rostlinám, jako je kontryhel, rododendron, náprstník, bohyška (Hosta), konvalinka, hluchavka, sasanka, srdcovka, čemeřice, hrachor, bledule, rozrazil, šater (nevěstin závoj), hvozdík a mnoho dalších.
Vlhká stanoviště na břehu jezírka nebo potůčku vyhovují blatouchům, přesličkám. Pěstovat zde můžeme vrbinu, pomněnky, devětsil, tužebníky nebo upolíny.
Blízko vody se daří rdesnu, poměnkovci, kakostům, kostivalu, kosatcům, pěkně se zde vyjímají okrasné trávy, jako je ostřice nebo orobinec.
Některé trvalky, jako je orobinec, zevar, puškvorec nebo pryskyřníky, sázíme do mělké vody. Přímo na hladině se pak krásně vyjímají lekníny a stulíky.
Velmi oblíbené jsou trvalky, které se rozrůstají a potlačují tak růst plevele. Díky nim je údržba zahrady mnohem méně náročná.
Do polostínu jsou vhodné tyto pokryvné trvalky: barvínek, mochnička, hluchavky, kontryhel, bergenie, některé druhy kakostů. Můžeme vysadit i zběhovec.
Na slunečná místa se hodí jahodník, šanta, dobromysl, saturejka, rozchodník, čistec, ožanka, rdesno nebo mochna. Můžeme sem vysadit i levanduli, šalvěj, astry, denivky nebo pelyněk Nana.
Méně vhodné jsou floxy, mateřídouška nebo plazivé rozchodníky, protože mezi nimi se plevel často uchytí.
Na skalkách pak nezapomeneme na netřesky, lomikámen, ježatec, kosmatec, devaterník, dračíky, tařičku, yzop, ožanku, zvonky a další.
Trvalek, které vydrží na záhoncích i době mrazů, a přesto nás na jaře opět potěší svými květy, je opravdu velké množství. I proto jejich obliba roste a vybrat mezi nimi si dokáže opravdu každý.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.