Jak pěstovat zázvor doma

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 9. 08. 2016,  0x


Zázvor je vytrvalá bylina s velmi charakteristickou vůní a chutí. Věděli jste však, že tato původně tropická rostlina se dá pěstovat velmi snadno i v našich podmínkách, a to překvapivě i doma v květináči? Vzhledem k tomu, že se zázvor skvěle hodí na přípravu čaje, k vaření či přípravě bylinných směsí, v dnešním článku vám poradíme, jak pěstovat zázvor doma.

Pěstování zázvoru

Zázvor si můžete vypěstovat ze semínek nebo také z kořene, který si koupíte v obchodě. Rovnou vám však poradíme, ať si raději zajdete koupit semínka. Kořen zázvoru koupený v supermarketu je bohužel napuštěný inhibitory růstu tak, aby neklíčil, což je samozřejmě pro pěstování poněkud nevýhodné. Celé pěstování z kořenu zázvoru by tak trvalo výrazně déle.

Jestliže však dáte přednost pěstování z kořene, namočte jej přes noc do teplé vody,  kde se inhibitory vylouhují. Vzhledem k tomu, že zázvor roste horizontálně a potřebuje opravdu hodně místa, připravte si větší květináč. Semínko, sazeničku či kořen zasaďte a zahrňte 3 – 5 cm hlíny. Květináč nemusí být přímo na slunci, ale rozhodně ho dejte na teplé místo. Zázvor potřebuje vlhké prostředí, a proto jej pravidelně zalévejte. Obvykle vyklíčí přibližně za 3 týdny a poté již roste poměrně rychle. Jakmile po několika měsících začíná schnout, odhrňte hlínu, kousek odřízněte a zbytek kořene nechte v půdě. Takto můžete pokračovat několik let. Zázvor se množí velice snadno, stačí kousek kořene uříznout a zasadit. Jelikož jde o tropickou rostlinu, v našich podmínkách vykvete výjimečně. Může však narůst do výšky až 1 metr. Pro pěstování zázvoru nepotřebujete žádná speciální hnojiva, bohatě vám postačí hnojiva pro pokojové rostliny. U zázvoru to ovšem s hnojením nepřehánějte.

Účinky zázvoru na lidský organismus

Zázvor má velmi mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Má baktericidní a fungicidní účinky, snižuje cholesterol, zvyšuje množství krvinek a pomáhá při žaludečních obtížích. Zázvorový čaj je mimo to skvělým pomocníkem v boji proti chřipce a nachlazení.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.