Drátkování – návody pro začátečníky

Praktické rady

Přidal janapk, dne 12. 09. 2016,  0x


Kreativní technika, která se momentálně těší velké popularitě, je drátkování. Oblibu si získává díky poměrně nízkým nákladům, s nimiž si můžete vyrobit neuvěřitelně krásné věci. Nejčastěji ji ale ženy používají na výrobu šperků, které si sami navrhnou, a jejichž tvorba jim nezabere moc času.

Chcete si i vy vytvořit originální šperky, které žádná jiná žena nenosí?

Seznámíme se se základními technikami, které zvládnete během chvilky, a které mohou sloužit jako základ pro složitější tvorbu, až naberete dostatek zkušeností.

Co potřebujeme k drátkování

Jak ze samotného názvu vypovídá, základem pro toto tvoření je drát. Pro trénink můžete použít měděný drát z cívky ze starého elektrozařízení, později byste měli mít ve výbavě dráty různých materiálů, barev a tloušťky. A pokud se chcete věnovat výrobě šperků, obstarejte si tzv. paměťový drát, což je pevný drát, který drží tvar, takže se hodí na tvorbu prstenů nebo náramků. Hodí se i korálky, kamínky a různá zapínání a náušnicové háčky. Všechno je dostání v obchodech pro kutily.

Z nářadí jsou to hlavně štípací a ketlovací kleště, kulaté i ploché. Rozhodně nepoužívejte kleště se zoubky, ty by mohly drát poškodit. Také budete potřebovat svinovací metr nebo pravítko a vrtáček na kamínky.

Určitě se vám budou hodit i další šikovné pomůcky, různé destičky a dřevěné tyčky, siprálovač a jiné. Postupně jistě přijdete na to, co vám práci usnadní.

Nejjednodušší technika drátkování – ohýbání drátku

Stačí prosté ohýbání drátku k tomu, abyste vytvořili opravdu krásná dílka. A přestože to zní jednoduše, zvládnout tento způsob drátkování si také vyžaduje čas a potřebnou zkušenost, aby „to k něčemu vypadalo“. Nevzdávejte se, když první výtvory nebudou tak úplně podle vašich představ, jednou ve vás ty první neumělé kousky vzbudí příjemnou nostalgii.

Co všechno se dá vytvořit ohnutím drátu do správného tvaru, si můžete prohlédnout na obrázcích.

Tvorba ze spirálek

Je to jeden ze způsobů ohýbání drátků, díky němuž si můžete vytvořit moc pěkné šperky a jiné drobnosti. Spirálky můžete vyrábět buď navíjením drátku na tyčku, nebo si můžete pořídit spirálkovač Gizmo, díky němuž budou spirály pravidelné.

Wire wrapping neboli oplétání

Technika wire wrapping  je stručně vyjádřeno oplétání drátku, kamínku nebo korálku jiným drátem. Je to způsob, jak do práce zakomponovat více druhů materiálu. Můžeme silnější drát zohýbat do požadovaného tvaru a slabším drátkem ho ozdobně oplést. Je hezké, když na  slabší drátek navléknete korálky, které celý výrobek dozdobí. Právě kombinací obou technik za použití více druhů materiálu vznikají nádherné originální kusy, jimiž můžete zdobit sebe nebo interiér svého domova.

Jak začít drátkovat

Jestliže máte ve svém okolí někoho, kdo už drátkuje a má aspoň základní zkušenosti, začněte svá první dílka pod jeho dohledem. Jistě vám ochotně pomůže najít vhodný drát a poradí, když se zrovna nebude dařit. Můžete také shlédnout některé z instruktážních videí, kterých už je na internetu dost.

Nebo se můžete inspirovat některými našimi návody.

Náramek s korálky

Asi nejjednodušší výrobek je náramek, na němž jsou navlečené korálky. Odměříme drát podle toho, kolikrát chceme náramek obtočit a odštípneme. Na jednom konci si vytvoříme očko a navlékáme korálky. Můžeme také střídat korálky se spirálkami, které jsme si navinuli ze slabšího drátku. Na konci opět uděláme očko a je hotovo.

Prsten z ohýbaného drátu

Na výrobu prstýnku potřebujeme paměťový drát. Odměříme si potřebnou délku, odštípneme a oba konce ihned zbrousíme, abychom se neporanili o ostrou hranu.

Základní kruh budeme ohýbat podle šablony, kterou si necháme vyrobit z dřevěného kolíku. Je dobré mít několik velikostí podle toho, komu prsten děláte. Dále pokračujeme podle vlastní fantazie nebo podkladu. Několik inspirací najdete i na obrázcích u tohoto článku.

Stejným způsobem můžete zkusit vyrobit i náramek.

Ohýbané přívěsky

Drátku si můžeme vytvořit různé přívěsky, ať už nápis nebo třeba zvířátko. Můžeme použít jen drátek, nebo ho doplníme korálky. Je ale vždycky dobré namalovat si předlohu, abyste měli předem jasno, jak budete přívěsek tvořit.

Jak zavěsit kamínek

Z počátku asi nebudete mít odvahu kamínky navrtávat, nebo nemáte potřebné vybavení, takže se vám může hodit návod na zavěšení kamínku opletením.

Zvolit můžete opletení slabým drátkem tak trochu „cik-cak“, nebo zavěšení do spirály podle návodu dole:

 

Vytvoříme si dvě ploché stejně velké spirály (do tvaru S). Potom oba terčíky ohneme k sobě, a vnitřky vytáhneme ven. Do takto vytvořeného pouzdra vložíme kamínek a dohotovíme (viz obrázek).

Pokud vydržíte přes počáteční neúspěchy, drátkování vás jistě uchvátí a s každým dalším výrobkem budou vaše dílka dokonalejší. Příjemné tvoření.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.