Jak se zbavit octomilek

Praktické rady

Přidal janapk, dne 27. 04. 2016,  0x


Octomilky (Drosophila) jsou drobné mušky, které jsou schopné létat na velké vzdálenosti a mají vynikající čich. Milují sladké, přezrálé ovoce, které začíná hnít a kvasit. Také víno, pivo a ovocné šťávy jsou vyhledávanými lahůdkami octomilek. Pokud k vám přiletí, zůstanou u vás natrvalo, jestliže proti nim nepodniknete rázné a hlavně účinné kroky.

Jak se chránit před octomilkami

Nejlepší obrana proti octomilkám je důsledná prevence.

- Nenechávejte volně na stole ovoce ani ovocné koláče. Uchovávejte je v ledničce nebo pod poklopem.

- I láhve s nedopitým vínem, pivem nebo ovocnými šťávami patří do ledničky

- Odpadkový koš často vynášejte a umývejte.

- Udržujte kuchyň v čistotě. Vše rozlité a lepkavé hned omyjte. Nenechávejte volně ležet nedojedené zbytky.

- Pravidelně čistěte kuchyňský odpad. V době příznivé pro obtížné octomilky dokonce nad rámec pravidelné údržby.

Jak na octomilky, pokud už je máme v bytě

První, co musíme udělat, jestliže zpozorujeme výskyt octomilek v bytě, je odhalení zdroje. Postupovat proti nim pak můžeme tak, že si připravíme past.

Do nádoby nalijeme trochu tekutiny, kterou mají octomilky v oblibě. Může to být ovocný mošt, víno nebo pivo. Nádobu pak překryjeme fólií, do níž uděláme několik drobných otvorů, například velkou jehlou. Octomilky vletí dovnitř, ven se už ale nedostanou. Dobrý způsob, jak se jich zbavit, je vysát je vysavačem na místě, kde jich je nejvíc. Může to být stůl, kam jsme nachystali kousek hnijícího ovoce nebo třeba okno. Je dobré otřít kuchyňské plochy roztokem hypermanganu, nebo dát na několik míst hřebíček. Jeho aroma by mělo octomilky donutit k ústupu. Dobré je zakoupit lapače nebo sprej proti létavému hmyzu v obchodě.

Velice účinný může být neobvyklý tip, který zaujal i nás: pořiďte si masožravou květinu. Působí esteticky a přitom nás octomilek zbaví zcela ekologicky. Květinou, která si na těchto drobných obtížných muškách ráda pochutná, je například rostlina tučnice (Pinguicula).
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.