Jak na červotoče a jak se jich zbavit
Přidal cervotoc-prevence, dne 18. 05. 2016, 0x
Při vyslovení slova “červotoč” se zježí chlupy na kůži všem milovníkům dřeva. Červotoč totiž patří k nejčastějším a nejagresivnějším škůdcům, kteří se rádi zabydlují v nábytku či jiném vybavení domácnosti. A protože nikdo nechce přijít o svůj oblíbený nábytek, máme pro vás rady, jak se červotoče úspěšně zbavit.
Jak poznat, že máte v domě červotoče?
Objevili jste v nábytku či jiném dřevěném zařízení chodbičky, menší dírky nebo dokonce malé hromádky dřevěného prachu na nábytku? Pokud ano, jedná se o známku přítomnosti červotoče. Červotoči si nejčastěji vybírají nijak neošetřený nábytek. Jestliže chcete útoku červotočů zabránit, je dobré nábytek pravidelně kontrolovat a v případě, že objevíte nějakou trhlinku, ihned ji ošetřete pomocí ochranného nátěru. Kvalitní povrchová úprava dřeva představuje důležitou prevenci před zabydlením červotoče.
Prevence před červotoči je důležitá i z toho důvodu, že larvy červotoče mohou ve dřevě přežít i tři roky, a tak se jednoho dne můžete probudit a zjistit, že se vám některý nábytek v důsledku prokousání červotočem úplně rozpadl.
Tipy, jak se zbavit červotoče
Nepodařilo se vám váš nábytek ohlídat? Aby vám červotoč nezpůsobil ještě více škod, pusťte se s ním okamžitě do boje. Červotoč je totiž schopen rychle a systematicky ničit jeden kus nábytku za druhým. V první řadě projděte všechny dřevěné části vaší domácnosti a ujistěte se, že víte, kde všude již červotoč napáchal škody. Tento nábytek se pokuste oddělit od dosud nepoškozeného nábytku. Zvýšíte tak šanci, že se na něj červotoč již nedostane.
Na trhu je dnes dostupná celá řada chemických přípravků na likvidaci červotočů. Většinu z nich buď aplikujete na nábytek nebo přímo vstřikujete do děr a chodbiček, které červotoči vytvořili. Aby se vám přípravky dobře nanášely, vezměte si na pomoc injekční stříkačku. Pokud se jedná o drobné dřevěné předměty, můžete je v roztoku přímo namáčet.
Jestliže byste s chemikáliemi rádi ještě chvíli počkali a zkusili se červotočů zbavit za pomoci přírodních pomocníků, vyzkoušejte ocet v kombinaci s jarem a pepřem. Tento roztok dobře promíchejte a aplikujte na postižená místa. Dalším tipem na domácí přípravek proti červotočům, který využívaly i naše babičky, patří roztok z louhového mýdla nebo rozehřátý naftalín. Na červotoče vám však pomůže i svařená směs kuchyňské soli, pepře, pelyňkové nati, hořčičného semínka a octa. Tento roztok nechte vychladnout a odležet do druhého dne. Scezeným roztokem potírejte poškozené dřevo.
V případě, že se vám bude boj s červotoči zdát marný, neboť se rozšířili snad po celé domácnosti, neváhejte si na pomoc přivolat profesionály. Kromě osvědčených chemických přípravků využívají i metodu ionizujícího gama nebo mikrovlnného záření.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.