Jak doma vyčistit zčernalé stříbro

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 19. 04. 2016,  0x


Otevřeli jste šperkovnici a kromě krásných třpytivých kousků na vás vykoukly i zčernalé stříbrné náušnice? Snad se nenajde nikdo, koho by napadlo je vyhodit. Zašedlé i zčernalé stříbro není ničím výjimečným. Pomocí pár triků jej ale lze poměrně dobře vyčistit a může vám tak dělat radost po dlouhou dobu.

Připravte se na čištění zčernalého stříbra

Ať už se jedná o stříbrné šperky, příbory či nejrůznější dekorace, černání se nevyhne žádným věcem vyrobeným ze stříbra. Stříbro je stálý kov, nicméně jakmile přijde do styku se sirovodíkem, začne se na povrchu tvořit černý sulfid stříbrný. A protože se sirovodík ve velice malém množství vyskytuje i ve vzduchu, je jen otázka času, kdy začnou černat i vaše stříbrné poklady.

Než se pustíte do čištění, připravte si vhodný roztok. Obyčejná voda na zčernalé stříbro bohužel stačit nebude. Pokud zajdete do klenotnictví, určitě vám tam rádi poradí speciální roztok, který vaše stříbro zbaví nepěkného černého vzhledu. Ten pak jednoduše nanesete na hadřík nebo vatu a dle návodu můžete začít stříbro čistit.

Nikdy byste však neměli čistit stříbrné šperky, které zároveň obsahují i nějaký drahý kámen. V takovém případě je vždy lepší poradit se s odborníky. Jedině tak předejdete nechtěnému a nevratnému poškození vašich šperků.

Domácí triky, jak vyčistit zčernalé stříbro

Jde to však i bez speciálních a drahých roztoků z klenotnictví. Jedním z čistících způsobů je roztok vytvořený z horké vody, ze tří lžiček kuchyňské soli a sáčku kypřícího prášku. Kypřící prášek můžete rovněž nahradit jedlou sodou. Tento roztok nalijte do misky, kterou jste vyložili alobalem. Pamatujte však, že miska nesmí být kovová. Ideální je skleněná, plastová nebo z porcelánu. Následně do misky s roztokem vložte zčernalé šperky či jiné stříbrné předměty a nechte je namáčet přibližně třicet minut. Poté je vytáhněte a ještě opláchněte vodou. Jakmile je důkladně osušíte, je dobré je ještě vyleštit za pomoci vatových tamponů nebo jemného hadříku. Vzhledem k tomu, že se jedná o roztok, ve kterém jsou stříbrné předměty zcela ponořené, dostane se do všech částí a perfektně je vyčistí.

Kromě tohoto roztoku můžete využít rovněž skvělé čistící vlastnosti octa nebo citronu. Připravené stříbrné cennosti ponořte do litru vlažné vody smíchané se lžící octa nebo vymačkanou šťávou z citronu. Po přibližně patnácti minutách stříbro vytáhněte a dobře osušte. Poté jej můžete opět vyleštit pomocí vaty stejně jako v předchozím postupu.

Coca Cola nejen na osvěžení ale i na zčernalé stříbro

Možná jste už slyšeli, že dobrým čistícím prostředkem je i Coca Cola. A protože se jedná o velice jednoduchý a účinný způsob čištění zčernalého stříbra, patří mezi nejoblíbenější. Vaše stříbrné šperky, příbory či cokoliv dalšího vyrobeného ze stříbra stačí ponořit do misky s Coca Colou. Již po pár minutách byste měli pozorovat, jak nánosy nečistot pomalu ale jistě mizí. Nakonec je opět nutné vše dobře propláchnout a pořádně osušit.

Další tipy na čištění zašlého a zčernalého stříbra

Další způsob, který je ke stříbrným věcem poněkud méně šetrný, spočívá v použití obyčejné zubní pasty a měkkého kartáčku na zuby. Pomocí těchto dvou základních prostředků opatrně čistěte kousek po kousku. Bohužel se však může stát, že pasta bude pro stříbro příliš agresivní a dojde tak k jeho opotřebení a následné ztrátě hodnoty. Jestliže se bojíte, že kartáčkem vytvoříte na špercích nechtěné rýhy, můžete zubní pastu rozmíchat s vodou. Tento zajímavý roztok nalijte do sklenice a přidejte k ní šperky, které chcete vyčistit. Posledním krokem je sklenici uzavřít a pořádně ji protřepat. Poté nechte šperky ještě chvíli ve sklenici. Ještě než se budou krásně lesknout, nezapomeňte na důkladné propláchnutí vodou a následné usušení.

V případě, že je na vašem stříbrném nádobí již vidět nános času, kupte v supermarketu kysané mléko, ve kterém nechte stříbrné předměty přibližně půl hodiny odpočívat. Jakmile je opláchnete a usušíte, uvidíte, že budou jako nové.

Pokud se vám nepodaří stříbrné šperky dokonale vyčistit, můžete je nechat ještě vyleštit v nějakém tetovacím salonu nebo klenotnictví, kde používají ultrazvukový sterilizátor, který šperky doladí k dokonalosti.

Prevence před zčernáním stříbra

Pokud nechcete čistit vaše stříbrné šperky stále dokola, zkuste předejít jejich černání.  Bohužel plastové krabičky ani otevřené šperkovnice nejsou pro skladování stříbrných šperků vhodné.

Dobrou prevenci představuje ochranný sáček proti korozi, ve kterém budou vaše šperky chráněny před vzduchem a zároveň budou v temnu a suchu, což je pro ně velice dobré.

Jak vyčistit: hliník, mosaz, mince, koženou bundu


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.