Jak postavit bazén svépomocí

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 12. 09. 2016,  0x


Rozhodli jste se, že na své zahradě chcete vybudovat bazén? Podzemní varianta bazénu přináší řadu výhod. Na rozdíl od nadzemního bazénu například neruší linii pozemku, snadněji se do nich leze a nemusí být ani zvlášť drahé. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak postavit bazén svépomocí.

Co je potřeba k vybudování bazénu

Prvním krokem je vyřízení nutného papírování. Pro bazény s plochou do 40 m2 nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení stavby. Nezbytné však je získat územní souhlas od stavebního úřadu. S sebou musíte mít potvrzení, že jste majitelem pozemku, souhlas případných sousedů a jednoduchý nákres budoucího bazénu. Bazény s plochou do 150 m2 již vyžadují kolaudaci, a proto po dokončení stavby, musíte úřadu ohlásit záměr užívání stavby. Pověřený úředník pak přijde stavbu zkontrolovat.

Postup zabudování laminátového bazénu

Než se pustíte k samotnému budování vlastního bazénu, musíte naplánovat místo, kam bazén chcete umístit. Místo by nemělo být zastíněno. Rovněž byste měli počítat i s prostorem pro technické zázemí. Předem si vyberte, jaký tvar a velikost by měl bazén mít. Dnes máte na výběr nespočet možností. Můžete si zvolit klasický obdélníkový tvar, ovál, kruh či jiný atypický tvar. Jakmile máte jasno ohledně tvaru a rozměru, můžete se pustit do kopání jámy.

Pokud zvolíte bazén větších rozměrů, určitě se vám vyplatí pronajmout si stavební stroj i s obsluhou. Aby se bazén nepropadal, musíte na dno položit betonovou základní desku. To zvládnete také svépomocí. Jelikož musí být základová deska perfektně rovná, použijte při její stavbě vibrační stroje. První vrstva je kamenivo s drenáží, poté následuje beton ve třech vrstvách, mezi které vkládáte kari síť. Nakonec patří nivelační stěrka. Jelikož by vám od betonu voda rychle chladla, mezi základovou desku a bazén musí přijít speciální tepelná izolace. Podle toho, jaký zvolíte materiál bazénu, zvládnete jeho usazení buď ve více lidech, nebo budete potřebovat manipulační stroj. Posledním krokem pro usazení bazénu je jeho betonáž. Tu provedete tak, že bazén postupně naplňujete vodou a stejným způsobem vedle do jámy přidáváte beton.

Postup vybudování betonového bazénu

Začátek stavby je v podstatě stejný - je nutné vykopat jámu požadovaného tvaru a rozměru. Základem je kvalitní a dokonale rovné betonové dno s tloušťkou alespoň 10 cm. Stěny bazénu potom postavíte velice snadno pomocí ztraceného bednění, které zalijete betonem. Armaturu je nutné zavést vodorovně i svisle. Beton je nutné nechat vyzrát. Poté stačí jen zvolit materiál pro vnitřek bazénu. Příjemnější na dotek je jistě bazénová fólie, ale můžeme zvolit i dlažbu, která se velice snadno udržuje.

Když máte bazén vybudovaný, je nutné zapojit příslušnou technologii. Základní zařízení pro úpravu vody představuje rozvod, cirkulace a filtrace vody. Pokud chcete zvolit vyšší komfort, můžete si přikoupit výhřev vody, masážní zařízení či protiproud.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.