Zbavte se vodního kamene. Stačí ocet, soda a trpělivost
Přidal lukbar22, dne 8. 09. 2017, 0x

Bílé mapy a nevzhledné povlaky. Stačí pár kapek vody a před chvílí vypucovaná koupelna nebo kuchyň vypadají opět zanedbaně. Na vině je v tomto případě vodní kámen. Nejde však jen o nevzhlednost, vznikající usazeniny mohou výrazně ovlivnit životnost domácích spotřebičů i následnou spotřebu energie a taky mycích prostředků.
Pokud máte tvrdou vodu, riziko, že se u vás objeví vodní kámen, je o poznání vyšší. Platí totiž přímá úměra - čím tvrdší voda, tím více vodního kamene. Ale nezoufejte. Rozhodně v tom nejste sami. V České republice má středně tvrdou až tvrdou vodu téměř každá domácnost. Poradit si s vodním kamenem, který tvoří zejména uhličitan vápenatý a další nerozpuštěné usazeniny jako vápník a hořčík, přitom není nijak náročné. Stačí pravidelnost a vědět jak na něj.
Bílý povlak v koupelně
Vodní kámen na bateriích, ve vaně či ve sprchovém koutě jednoduše odstraníte roztokem vody a octu. Stačí nechat 10 minut působit a následně houbičkou vyčistit. Pokud jste úklid několik dní zanedbali, pouze ocet stačit nebude. Potřebujete silnějšího pomocníka v podobě speciálních přípravků na odstranění vodního kamene. I s ním si ale budete muset někdy vypomoci kuchyňskou houbičkou nebo zubním kartáčkem.
Nejvíc trpí domácí spotřebiče
Největší neplechu vodní kámen způsobuje tam, kde není vidět. Nejohroženější jsou spotřebiče: rychlovarná konvice, pračka, myčka nebo žehlička. Ve varné konvici se vodním kamenem obaluje topná spirála. Jednou za čas je proto nutné provést rychlou očistu: naplňte konvici z půlky vodou a z půlky octem, nechte projít varem a několikrát důkladně propláchněte. Důležité je odstranit i poslední stopy po octu a konvice bude jako nová. Na kávovary, konvice či žehličky můžete použít například rychlorozpouštěč vodního kamene Luxon, který vás usazenin zbaví raz dva. Vodní kámen zůstává i na nádobí. Pokud se vám ho nedaří odstranit obyčejnou houbičkou s jarem, vyzkoušejte již zmíněnou sodu. Tu stačí nasypat do velkého hrnce, přidat vodu a ohřát. Do této lázně následně vložte nádobí a nechte asi 20 minut působit.
Do myčky a pračky použijte změkčovač
Ochranu si zaslouží i vaše myčka. Součástí běžných mycích tablet je změkčovadlo, to by běžný provoz bez vodního kamene mělo zajistit. Pokud však máte hodně tvrdou vodu, je třeba navíc přidávat i speciální sůl. Změkčovače vody společně s pracími prostředky ochrání i pračku. Účinná je ale i soda, kterou ke změkčení vody používali naše babičky. Pokud už se vodní kámen v pračce usadil, i tady pomůže osvědčený ocet. Stačí nalít celou láhev do nádobky na aviváž a zvolit prací program s vysokou teplotou a delší dobou praní.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.