Ložnice v paneláku - inspirace, fotogalerie
Přidal inspiration, dne 28. 02. 2022, 0x
Chystáte se na zařizování ložnice? Dnes se zaměříme na tipy, jak vkusně, komfortně a účelně zařídit ložnici v panelovém domě.
Typickým nedostatkem panelákových bytů je prostor. Přestože není lehké takové místnosti zařídit, pomocí několika vychytávek můžete vytvořit dokonalou ložnici i v menším panelovém bytě. Rozhodně je třeba věci více plánovat, vše důkladně proměřit a poskládat tak, aby to nejen dávalo smysl, ale abyste zároveň byli spokojeni po estetické i praktické stránce.
Na co se zaměřit?
Co si musíme rozhodnout na začátku, je styl a barvy. Dále je nezbytné zaměřit se na účel místnosti - jestli bude ložnice skutečně jen ložnicí, nebo také pracovnou nebo případně obývacím pokojem. Styl je dobré sjednotit v celém bytě, neboť vše působí kompaktně a jednotlivé místnosti jsou propojené minimálně vizuálně. S barvami je to tak, že do malých místností se hodí světlé odstíny barev. U menší ložnice vsaďte na výmalbu pomocí světlých odstínů. V případě aplikace výrazné barvy zvolte pouze jednu stěnu nebo její část, popřípadě ji použijte na bytových a textilních doplňcích. Nešetřete na kvalitě materiálů, ať už se jedná o matrace, nábytek či povlečení. Uvidíte, že kvalitní materiály vám pomohou ke zdravějšímu a spokojenějšímu spánku.
Stylová ložnice aneb který styl vybrat
Provensálský styl a romantika
Patříte-li mezi romantické duše, jistě vás nadchne provensálský styl. Ten se vyznačuje útulností a příjemnou uvolněnou atmosférou. Mezi vhodné barvy patří tlumené odstíny, které najdeme v přírodě, ať už se jedná o zelenou, levandulovou, modrou či žlutou. Dominantou každé ložnice je samozřejmě postel, přičemž pro provensálský styl jsou typické postele z masivu nebo kovové. Ostatní nábytek je většinou světlý a opatřený patinou. Mezi charakteristickým vybavením provensálské ložnice najdeme rovněž toaletní stolek, který může být ovšem problém zakomponovat do menší panelákové ložnice. Ve stylu Provence nechybí ani dále tapety, ať už s motivy květů či proužků, závěsy nebo přehoz na postel.
Jednoduchý minimalismus
Pokud je vaší předností praktičnost a logika, určitě dáte přednost minimalistickému stylu. Jak už z názvu vyplývá, základem je minimalizovat. Minimum nábytku, minimum dekorací, žádné zbytečnosti. Jde o to, co nejefektivněji zařídit prostor. Charakteristickým rysem pro tento styl je multifunkčnost neboli volit věci s více účely a funkcemi. Pokud bojujete s místem, je vhodné pořídit postel s úložným prostorem, který vám hned ušetří místo ve skříni. Skříně a veškerý nábytek by měl být bez ozdob a dekorací a nejlépe se skrytými úchytky. Znakem minimalismu jsou rovné čisté linie, a toho se držte.
Vintage s nádechem historie
Jste milovníci dob minulých? Oceníte krásu starobylého nábytku či luxusního zámeckého vybavení? Měli byste se zaměřit na vintage nebo retro styl. Pojďme si nejprve vysvětlit, jaký je v nich rozdíl. Charakteristickým prvkem vintage stylu je kvalita a věk, nábytek i doplňky prověřené staletími. Jedná se o věci starší desítky let. V retro stylu se jedná především o nové věci vytvořené do podoby daného stylu a většinou s určitým prvkem moderní doby. Zařizování ložnice ve vintage stylu bude náročnější a je třeba více hledat, procházet různé bazary a starožitnictví, ale také inzeráty, abyste našli správné kousky. Do takové ložnice se hodí hodně zdobené prvky - masivní postel (může být i s nebesy), toaletní stolek s taburetem, křeslo a také komody. Veškerý nábytek by měl být masivní, poctivý a hlavně starý. Drobná známka času a opotřebení nevadí, ovšem pokud je nábytek více poničený, zkuste jej nechat repasovat. Zařizování retro ložnice je jednodušší, jelikož dnes je k dostání mnoho různých věcí od nábytku po dekorace, které jsou nové, ale vyrobené dle retro předlohy.
Když není ložnice jen ložnice
V bytech o menších dispozicích musíme vždy některé místnosti spojovat, ať už je ložnice současně obývacím pokojem či pracovnou nebo ji musíte propojit s dětským pokojem. Musíte-li spát v „obývacím pokoji/ ložnici“ je dobré si tento prostor přizpůsobit. Prvním kritériem, které musíte zvážit, je plocha pokoje. Pokud je dostatečně velký, je možné ho rozdělit, ať už nějakým závěsem, paravánem, příčkou či nikou. Oddělíte tak postel od zbytku pokoje a máte jak prostor vhodný ke spánku, tak pro návštěvy. Krajním řešením při nedostatku místa je buď rozkládací gauč či praktická výklopná postel. Pokud pro obývací pokoj i ložnici máte samostatné místnosti, ale z ložnice je čas od času potřeba udělat pracovnu, je možné zakoupit užší pracovní stůl, který nezabere příliš prostoru a pod něj schovat židli bez opěradla. Takový stolek lze zároveň využít s pomocí zrcadla jako toaletní stolek. Zrcadlo za stolkem navíc opticky zvětší daný prostor.
Jaké barvy zvolit do ložnice?
Jak už jsme uvedli výše, výběr odstínů by se měl řídit i podle velikosti pokoje. Do malých pokojů je dobré volit světlejší odstíny barev, které pokoj provzdušní a opticky zvětší. Naopak do velkých prostor je možné sáhnout i po tmavších barvách. Zaměříme-li se na to, jak na nás jednotlivé barvy působí, měli bychom do ložnice vybrat modrou, zelenou, světle růžovou nebo béžovou barvu. Chybu určitě neuděláme ani s bílou, která je symbolem čistoty, harmonie a prostor v bílém odstínu je opticky větší a vzdušnější.
Modrá ložnice
Modrá barva má uklidňující účinky, dodává pocit jistoty a bezpečí. V modré ložnici se dobře uvolníme a naladíme na relaxaci a spánek. Modrá barva na stěnách by měla být spíše v tlumenějších odstínech. Na doplňcích a dekoracích se ovšem můžeme vyřádit i s tmavšími odstíny či s barevnými kombinacemi.
Zelená ložnice
Další vhodnou barvou pro klidný spánek a příjemnou relaxaci představují odstíny zelené, zejména pak její jemnější tóny jako mentol či šalvěj. Jde o barvu přírody, která uklidňuje jak psychickou, tak fyzickou stránku. Bílá a béžová barva mohou být jak hlavními, tak doplňkovými barvami, jelikož je lze dobře kombinovat. Béžová barva příjemně zútulní pokoj a zároveň zklidní mysl.
Barvy, které nepatří do ložnice
Když už víme, které barvy jsou do ložnice nejvhodnější, pojďme se ještě podívat na ty, které bychom do ložnice rozhodně dávat neměli. Jedná se především o červenou a oranžovou, které vyzařují energii, vášeň, ale také agresi. Tyto barvy vám k příjemné atmosféře a klidnému spánku určitě nedopomohou. Rovněž bychom se měli vyhnout černé barvě, a to nejen na zdi, ale také třeba na povlečení či závěsech. Jde o barvu, která v nás vyvolává spíše negativní pocity a emoce, což opět před usínáním není žádoucí. Nevhodné barvy jsou také tmavě hnědá a sytě fialová, které jednak zkracují spánek a jednak vyvolávají špatné sny a depresivní pocity.
Při zařizování ložnice pamatujte na to, že se spí lépe v místnostech, které jsou vzdušné a nepřeplácané vším možným. Proto vybírejte střídmě, i co se týká nábytku a různých doplňků a dekorací. S pomocí pár stylových doplňků můžete snadno vykouzlit designovou a zároveň praktickou ložnici. V naší fotogalerii níže najdete přes dvě desítky zajímavých řešení, které vás mohou inspirovat k vytvoření vaší originální ložnice i v panelovém domě, ať už se jedná o menší či větší prostor. Nenechte se omezovat tím, že jste v panelovém bytě, i taková ložnice může být dokonalá.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.