Moderní bydlení - inspirace, fotogalerie

Ostatní inspirace

Přidal houseatgmailcom, dne 4. 01. 2022,  0x

Moderní bydlení - inspirace, fotogalerie
Pod pojmem moderní bydlení se dá představit ledaco. Od stylu, přes typ nábytku, až po originální doplňky. Moderním bydlením lze rovněž označit využívání chytrých technologií, které nám ulehčí život. V dnešním článku se ovšem zaměříme na designovou stránku moderního bydlení. Podíváme se, na jaké materiály vsadit, v jakých odstínech vyladit domácnost nebo které moderní prvky můžeme považovat za nadčasové.
Moderní bydlení spojuje jak design, tak praktickou stránku. Dnešní způsob života je rychlý, zároveň se však stále více lidí zajímá o ekologii. To vše se odráží ve způsobu života. Standardem se tak stává například i to, že v domácnostech máme speciální koše pro tříděný odpad, na zahradách zpravidla nechybí retenční nádrže pro zachycení vody, využíváme moderní technologie pro topení, upouštíme od používání plastů v domácnostech. A s tímto vývojem jde ruku v ruce moderní bydlení. 

Styly bydlení

Za moderní bydlení se v současné době často považuje bydlení v minimalistickém stylu. Po bohatých osmdesátkách, kdy se ve skleněných vitrínách vystavovaly nejen suvenýry z cest ale i celá řada porcelánových hrníčků, slonů nebo zvonečků, se domácnosti často zbavují všeho, na čem by se mohl usazovat prach. V minimalistickém bydlení nenajdete zbytečné doplňky, vše by mělo mít svou funkci. Samozřejmě nechybí ani dekorace, ty jsou ovšem v minimálním množství a zpravidla výrazné a dominantní. I proto se často jedná o zajímavý obraz nebo designový umělecký prvek. A když už jsme u dekorací, nelze nezmínit moderní skandinávský styl bydlení, který působí velmi útulně a nešetří doplňky. Nechybí v něm koberečky pod konferenčním stolem, přehozy, deky, lampičky, vázy se sušenými květinami a spousta další prvků, které dohromady vytváří teplo domova. I proto je možná právě skandinávský styl tolik oblíbený nejen mezi mladou generací.

Nadčasové materiály

Když na chvíli upustíme od stylů a dekorací, nelze nezmínit materiály. Mezi velmi moderní a vyhledávané patří v současné době jednoznačně dřevo. Dřevo je nadčasové a rozhodně s ním lze velmi dobře pracovat i v moderním pojetí. Díky správnému ošetření se rovněž jedná o materiál se skvělou životností. Dřevo navíc jde dohromady s kovem, a proto spolu tvoří skvělý kontrast, který dodává domácnosti moderní a zároveň vzdušný dojem. Dřevěný stůl s kovovými nohami zkrátka působí moderněji, než kdybyste zvolili celodřevěný stůl. To samé platí o kuchyňské lince. Moderní dřevěná linka skvělé ladí s kovovými závěsnými poličkami. Popřípadě vsaďte na nadčasovou klasiku v kombinaci dřevo a bílá barva, která působ velmi čistě a elegantně. Kromě dřeva a kovu se nebojte do moderních interiérů zakomponovat sklo nebo kámen. Všechny tyto materiály jsou správnou volbou. Ovšem i zde platí pravidlo, že méně je více. Nesnažte se proto mít od všeho něco. Moderní bydlení by mělo působit jako celek. Při zařizování interiéru je proto dobré vytvořit si jakýsi koncept. Pokud nechcete využít služeb designéra, zkuste si představit, jak by vypadal výsledný interiér, nebo si vše nakreslete. Vyzkoušet můžete i celou řadu programů.

Recyklace

Za moderní bydlení je rovněž považovaný interiér vybavený recyklovaným nábytkem. Někteří architekti se přímo specializují na navrhování domácností s využitím recyklovaných nebo recyklovatelných materiálů. Před nějakou dobou byly například populární palety a nábytek z nich. Dnes se setkáváme například s renovací starého dobového nábytku, který dostane nový vzhled, a mnohdy i funkci.

Současné trendy

V rámci aktuálních trendů pozorujeme například tlak na udržitelnost, využívání přírodních materiálů nebo zařizování v minimalistickém stylu. To ale není vše.

Umístění TV

Televize je už mnoho let centrem obývacích pokojů. S tlakem na design se ovšem v průběhu let měnil nejen její design ale i umístění. Často se tak setkáváme s televizí umístěnou na moderní a vzdušné kovové trojnožce nebo s televizí zapuštěnou do dřevěného obložení tak, aby nerušila vzhled interiéru.

Záclony a závěsy

Z dalších trendů lze pozorovat absenci záclon. Ne že by úplně vymizely, ale jsou jednoduché, bez zbytečných vzorů. To samé platí o zatemňovacích závěsech. Moderní interiéry se ovšem často obejdou i bez nich.

Světlo v interiéru

Stále více roste tlak na dostatek denního světla a zajištění vhodného osvětlení. I proto v interiérech nechybí bodovky, lustry, závěsné nebo stolní lampy. Velmi oblíbené je také využití LED pásků nebo podsvícení, které může být u podhledů, kuchyňské linky a na dalších místech. Různorodé osvětlení nabízí hned několik stupňů pro svícení, ať už se jedná o práci, posezení s přáteli, intimní osvětlení při sledování TV a mnoho dalších. To vše navíc lze spojit s moderními technologiemi a díky mobilního telefonu nastavit vhodný typ osvětlení pro danou chvíli. U novostaveb se pro změnu setkáváme s velkými okny, kterými proniká denní světlo po celý den.

Jemné tóny

Za moderní lze rovněž považovat světlé odstíny, přírodní barvy a celkově prosvětlený interiér. Vychází to i z požadavků na dostatek světla v domácnosti. Díky prosvětlenému interiéru navíc nemusíte svítit od rána do večera. 

Úložný prostor

Zatímco dříve byly velmi populární nejrůznější sestavy nábytku, kde se střídaly vysoké a nízké skříňky, široké komody nebo police, dnes se úložný prostor řeší spíše pomocí vestavných skříní, komor a šaten, které využívají každý centimetr prostoru. Místnosti jsou tak mnohem vzdušnější a čistější, aniž byste přitom přišli o úložný prostor.

Beton

Na oblibě roste i využití betonu, ať už v podobě odhalených betonových stropů, betonové podlahy nebo betonové stěrky na zdech. Beton je surový a chladný, nicméně v kombinaci s teplým dřevem působí luxusním dojmem. Beton lze rovněž kombinovat s kovem a vytvořit tak interiér v industriálním stylu.

Velkoformátové obklady

Moderní vzhled vytváří i použití velkoformátových obkladů. Své uplatnění mají z praktického hlediska především v koupelně. Díky minimálním spárám vzniká téměř jednolitý celek. To je výhodné jak po estetické, tak funkční stránce. Velkoformátové obklady ovšem můžete využít i v exteriéru nebo třeba v předsíni. 

Zrcadla

Zrcadlo je neodmyslitelným prvkem domácnosti. V koupelnách se často volní velkoformátová zrcadla bez rámu, která mohou být podsvícená. Velmi populární jsou rovněž kulatá zrcadla v kovových rámech, které jsou skvělým estetickým doplňkem.

Černé prvky

Černá je velmi elegantní. I proto v posledních letech vzrostla její obliba a využívá se i tam, kde to dříve bylo naprosté tabu. Černá baterie nad umyvadlem, černá sprcha nebo černý rám sprchového koutu. To vše působí luxusním dojmem. Výjimkou není ani černé WC.

Krb

Máte dům a toužíte po krásném krbu? Zapomeňte na nejrůznější kudrlinky a obložení. Moderní krb tvoří zpravidla velká krbová vložka. Ta může být buď čelní nebo rohová, která umožňuje pěkný pohled z více stran. Krb je dobré postavit rovnou s vodorovnou nebo svislou nikou, případně s více výklenky, kam umístíte polena. Díky tomu nemusíte běhat s košíkem pro dřevo, a navíc vám ještě vytvoří pěknou dekoraci.

Barevná kombinace

Máte rádi jednoduchý design? Nebojte se kombinovat odstíny tón v tónu. Jestliže chcete dodat interiéru šmrnc a takříkajíc jej rozbít, doplňte interiér třeba křeslem v odlišné barvě nebo zvolte výrazné taburety. Pomoci si ovšem můžete i barevnými polštářky.

Hledáte inspiraci pro moderní bydlení? Projděte si naši fotogalerii níže a inspirujte se více než dvěma desítkami skvělých řešení.

Fotogalerie:


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.