Moderní koupelny - fotogalerie, inspirace

Koupelny

Přidal bathroomtiles, dne 30. 11. 2021,  0x

Moderní koupelny - fotogalerie, inspirace

Plánujete nové bydlení, nebo se chystáte na rekonstrukci staré koupelny? Pamatujte - promyslet, propočítat a správně rozvrhnout. To jsou tři základní kroky, které je potřeba vyřešit dříve, než se pustíte do samotné koupelny. Co by nemělo chybět v moderní koupelně, jaké jsou aktuální trendy nebo kolik umyvadel musí být v koupelně?

Většina koupelen je bohužel menších rozměrů, než by si řada z nás přála. O to důležitější je jejich správné rozvržení. Promyslete, co se vám líbí a co ne. A protože do rekonstrukce koupelny se člověk jen tak nepouští, vsaďte na nadčasová řešení, která vás jen tak neomrzí. I koupelna se samozřejmě řídí různými trendy a styly. Záleží tak čistě na vás, do jaké stylu ji budete ladit a zda ji přizpůsobíte celkovému interiéru, nebo si v koupelně vytvoříte hotové wellness pro klid a pohodu.

Jaký styl zvolit?

V dnešní době se můžete inspirovat nejrůznějšími možnostmi. V kurzu jsou styl od retra, přes skandinávské bydlení, romantický Provence styl až po útulný rustikální. V moderní novostavbě nebo městských bytech je pro změnu prostor pro industriální či minimalistický styl. Ptáte se, co je v současné době nejvíce populární? Chybu určitě neuděláte, pokud se vydáte minimalistickou cestou. Nemusí to být minimalismus v pravém slova smyslu, ale pouze pokud jde o základní prvky koupelny. Tu pravou atmosféru nakonec můžete doladit pomocí nejrůznějších doplňků. Když bychom si to shrnuli, opatrně postupujte například s barvami dlažby a obkladů - zvolte decentnější odstíny a koupelnu raději rozzařte vhodnými dekoracemi.

Trendy minimalismus

V posledních letech se stále více přechází k minimalismu. Minimalismus je IN nejen v koupelnách, ale i v pojetí celého interiéru. A co si budeme povídat, koupelně minimalismus rozhodně sluší. Vzhledem k rozměrům koupelny je důležité nehromadit zbytečnosti. Minimalismus je nadčasový a koupelna bude svým způsobem moderní po dlouhá léta. Minimalismus se jednoduše řečeno zaměřuje na funkčnost a praktičnost, bez zbytečných okrasných detailů. To avšak neznamená, že se musíme vyhnout dekoracím. Ovšem střídmost v tomto směru platí dvojnásob. Typický je pro minimalismus i výběr barev, kdy si zvolíme jednu hlavní barvu a k ní dolaďujeme její odstíny - tzv. tón v tónu. A co platí v každé koupelně? Přestože to není lehký úkol, snažte se do ní dostat co nejvíce přirozeného světla. Jedním ze způsobů je například umístit na stěnu, na kterou přes den svítí slunce, skleněně prvky, které budou paprsky odrážet. Pomoci mohou i správně nainstalovaná zrcadla.

Obklady

Obecně lze říci, že výrazné barvy v současných trendech ustupují jemným odstínům. Hitem roku 2021 je návrat k přírodě a mezi stěžejní barvy patří zelená a hnědá a jejich odstíny. Pro obklady a dlažbu ideálně vybírejte světlé nádechy. Výrazné odstíny si můžete dovolit u ručníků, předložek a různých doplňků, které můžete vyměnit, kdykoli vás omrzí. Stěny můžete ozvláštnit nejen kombinací barev, ale také materiálů či velikostí obkladů. Ano, už není tabu dát na stěnu kombinaci malých a velkých obkladů, ovšem vše si dopředu rozkreslete tak, aby byl výsledek harmonický, nikoli chaotický. Koupelna má sloužit nejen k hygieně, ale také k relaxaci a odpočinku. Vzory a barvy obkladů

Z výběru obkladů se vám může až zamotat hlava, jelikož je tolik různých barev, odstínů, vzorů a různých prvků, že člověk opravdu neví, po čem dříve sáhnout. Oblíbené jsou různé imitace, ať už dřeva, betonu či kamene. Velmi populární je rovněž imitace mramoru. Jestliže jste milovníky přírody, můžete si z obkladů vyskládat obraz. Patříte-li mezi ty šťastlivce s opravdu velkou a prostornou koupelnou, můžete si dovolit sáhnout po tmavých odstínech obkladů, které dodají místnosti jakési tajemno a nádech luxusu. K nestárnoucí klasice, která nás provází již desítky let, patří geometrické tvary.

Materiály obkladů

Mezi nejoblíbenější materiály obkladů patří bezesporu keramika. Jednak je cenově dostupná a dobře se udržuje, a jednak je na výběr velké množství formátů i barev. Dražší variantou je kámen, který sice také nabízí velké množství odstínů, ovšem působí chladně a může být kluzký. Jestliže patříte k milovníkům luxusu a přepychu, jistě vás okouzlí mramor. Kromě finanční náročnosti je mramor materiál náročný i na údržbu. A pamatujte, neodpustí vám žádnou ledabylost. Poměrně často jej budete muset čistit, a to speciálními přípravky. Jeho negativní stránkou je, že je háklivý na působení mýdel a detergentů. Na druhou stranu jde ale o materiál, se kterým se nesetkáte tak často, lze jej dobře kombinovat s různými materiály a dodá koupelně luxusní vzhled. Posledním materiálem, který se v koupelnách dříve příliš neviděl, je to dřevo. Samozřejmě je nesmírně důležité, aby dřevo v koupelně bylo správně připraveno s přesně danou vlhkostí. Mělo by být voskované nebo impregnované. Na podlaze působí příjemně, dobře se po něm chodí a je hřejivé. Rozhodně též patří k nadčasovým materiálům, které nevyjdou z módy. 

Formáty obkladů

Určitě jste si všimli, že v současné době jsou velkým hitem velkoformátové obklady. Přináší mnoho výhod. Jednou z nich je méně spár, a tedy i snadnější údržba. Za zmínku rozhodně stojí i výsledný efekt, který působí harmonicky a luxusně. Velkoformátové obklady lze rovněž kombinovat s mozaikami, což je také oblíbenou možností při zařizování moderních koupelen. A zapomeňte na další tabu - velkoformátových obkladů se nemusíme bát ani v malých koupelnách. 

Vana nebo sprchový kout?

Na tuto otázku si musíte odpovědět sami. A ideálně až po zhodnocení možností, které vám koupelna nabízí. Hlavním parametrem je totiž prostor. Pokud je opravdu omezený malý prostor, je lepší vybavit koupelnu pohodlným sprchovým koutem než miniaturní vanou. Moderní sprchový kout navíc působí minimalisticky a skvěle doplňuje koupelnu po praktické i estetické stránce. Pokud vám však prostor dovolí a vaše koupelna je natolik velká, můžete do ní umístit jak velkou vanu, tak sprchový kout. Zaměříme-li se na vany, výběr je obrovský, ať už jde o rozměry, tvary nebo materiály. Můžeme si vybrat volně stojící vanu na nožičkách, bez nožiček nebo rohovou s masážními tryskami. Mezi nejoblíbenější materiály van v současné době patří především akrylát, který je zároveň finančně nejdostupnější. Dále můžeme zvolit smaltovanou ocel či litinu. Mezi novější materiály s výbornými vlastnostmi patří Quaryl. Jde o tvrdý, velice odolný materiál proti poškrábání či odření. Je dobře tvarovatelný a lze z něj realizovat složitější tvary. V případě, že se nemusíte ohlížet na finanční stránku a chcete do své koupelny jedinečný a unikátní prvek, na zakázku lze vyrobit vanu ze dřeva, mramoru, umělého kamene či skla. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Nábytek do koupelny

Ani tato část zařizování není nijak snadná. Každý potřebuje mít v koupelně dostatek úložného prostoru tak, aby se potřebné věci neválely všude. Ruku v ruce s nábytkem do koupelny jde rovněž umyvadlo. Umyvadla mohou být závěsná, což je v současné době asi nejběžnější typ umístění. Jde o umyvadla kotvená do stěny, která ušetří místo, sifon je zakrytý, a v případě poškození umyvadla, je jeho výměna snadná. Další typem jsou umyvadla zapuštěná do skříňky, a to buď částečně, nebo úplně. Velmi oblíbeným a moderním způsobem umístění umyvadel jsou tzv. umyvadla na desku. Dnes nemusíme koupit pouze klasické bílé keramické umyvadlo, ale můžeme vybírat z nejrůznějších tvarů, barev i materiálů. Co se týká nábytku, je dobré volit takový s dostatečným úložným prostorem, ale zároveň tak, aby v koupelně zůstal dostatek prostoru pro pohyb. Moderní jsou například skříňky bez kování a samozřejmě velká zrcadla, která opticky celý prostor zvětší. Využít můžeme i místa u stropu, kam je možné umístit poličky na věci, které nepotřebujeme každý den, nebo je potřebujeme ukrýt před dětmi.

Dekorace a doplňky

I praktické věci, které do koupelny patří, mohou posloužit i jako pěkná dekorace. Jedná se o ručníky, kelímek na kartáčky, dávkovač mýdla, různé košíky na drobnosti a mnoho dalších. Stylovým doplňkem v koupelně jsou bezpochyby i čerstvé květiny ve váze nebo živé květiny v květináči. Do koupelny se dále hodí svíčky pro romantickou a relaxační atmosféru při koupeli.

Osvětlení do koupelny

Dalším důležitým parametrem koupelny je rovněž správné osvětlení. Světlo by mělo být dostatečně silné tak, abychom ho měli dostatek při každodenní hygieně a péči o pleť. V koupelně by mělo být jedno centrální světlo a další světla umístěná v blízkosti zrcadla a umyvadla. Vzhledem k tomu, že koupelnu můžeme využít nejen k denním potřebám, ale také k relaxaci a odpočinku, je dobré zde umístit tlumené lokální světlo - například v podobě led podsvícení vany nebo zrcadla. Všechna světla umístěná v koupelně by měla být z bezpečnostního hlediska samozřejmě určena k použití ve vlhkém prostředí.

Hledáte inspiraci, jak si zařídit moderní koupelnu, nebo jak stávající koupelnu oživit pomocí vhodných doplňků? Prohlédněte si naši fotogalerii níže a inspirujte se více než dvěma desítkami jedinečných řešení moderních koupelen.

Fotogalerie
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.