Jídelní kouty - fotogalerie, inspirace

Kuchyně

Přidal houseatgmailcom, dne 29. 01. 2022,  0x

Jídelní kouty - fotogalerie, inspirace

Chystáte se zařizovat jídelnu či jídelní kout a hodila by se vám trocha inspirace? Přestože se jídelní části zpravidla nevěnuje tolik důležitosti, vždy byla a je neodmyslitelnou součástí našich domácnosti. Máme pro vás hned několik tipů, jak vytvořit dokonalý jídelní kout.

Jídelní kout je místem, kde se setkáváme v průběhu dne, týdne i roku s rodinou, přáteli a známými. Podávají se zde nejen snídaně, večeře či nedělní řízky, ale jídelní stůl je rovněž skvělým místem pro rodinné deskové hry. Aby jídelní kout vyzařoval tu správnou atmosféru, je vhodné jej zařídit stylově. A jak na to?

Pokud máte to štěstí, že máte velký byt, dům nebo chalupu, kde je dostatek místností, neváhejte a zařiďte si jídelnu jako samostatnou místnost, Ale ani ti, co se se musí „spokojit“ pouze s jídelním koutem, který je součástí kuchyně či obývacího pokoje, nemusí být zklamaní. I velmi malý jídelní kout se dá zařídit vkusně a útulně.

Jak vybrat barvu

Tento výběr rozhodně nepodceňujte. Výmalba je důležitým prvkem, který utváří celkový dojem. Barva na zdech ovlivňuje jak naši mysl, tak náladu nebo chuť k jídlu. Různé odstíny navíc dokáží dodávat energii, nebo rovněž utlumovat a dostat nás do relaxační nálady. Barva však dokáže daleko více - například opticky zmenšit, nebo naopak zvětšit prostor. Stejně tak dokáže zvýšit stropy. Proto je velmi důležité vybírat barvu nejen podle účelu místnosti, ale také dle daného prostoru, orientace na světovou stranu, světla v místnosti a dalších aspektů. 

Výmalba jídelny

Pojďme si nejprve říci, o kterých barvách do jídelny či jídelního koutu můžeme uvažovat, a kterým se naopak vyhnout. K těm, které potlačují chuť k jídlu a nepůsobí pozitivně na naše trávení, patří především černá a dále růžová nebo fialová. Tyto barvy, i když patří k vašim oblíbeným, raději v jídelně vynechte. Zaměřit se ovšem můžete na odstíny červené, žluté a hnědé. Obecně opět platí pravidlo, že není dobré kombinovat příliš mnoho barev. Velmi výrazné odstíny je lepší použít například na dekoracích, textilu a doplňcích, případně pouze na jedné stěně. Pokud je místnost prostorově malá, vybírejte spíše ze světlejších přírodních tónů, které ji opticky zvětší, prosvětlí a kout bude působit vzdušněji. V případě většího prostoru si můžete dovolit sáhnout i po sytých odstínech. 

Základní prvky jídelního koutu

K hlavním částem jídelního koutu patří nábytek pro stolování. Jedná se samozřejmě o stůl a židle, od kterých se odvíjí zbytek. Při jejich výběru pamatujte nejen na velikost místnosti, ale také na to, pro kolik osob plánujete pravidelné posezení. Myslete jak na praktičnost, tak na pohodlí. Pokud bojujete s každým centimetrem, skvěle vám poslouží sklopná deska, malý čtvercový stůl nebo část kuchyňského ostrůvku. Další variantou jsou praktické rozkládací stoly, které v případě větší návštěvy jednoduše rozložíte. Naopak rodiny s dětmi a početnější domácnosti se bez většího stolu neobejdou. Na výběr máte stoly různých tvarů - kulaté, oválné, obdélníkové nebo asymetrické stoly.

Jak vybrat židle?

Další nelehké rozhodnutí vás čeká u židlí. I zde hraje roli prostor. A samozřejmě i komfort. Do malé garsonky jsou například praktické lehké, nejlépe stohovatelné židle, které v případě potřeby můžete uklidit. Nejsou sice tak pohodlné jako čalouněné, ale dobrou zprávou je, že dnes je na trhu velké množství designových židlí i pro malé prostory. A jaké židle můžete vybírat? Čalouněné, částečně čalouněné nebo velmi komfortní polokřesla s opěrkami. Praktickým kouskem může být i lavice, ať už s opěrkou nebo bez. V případě lavice jistě oceníte i úložný prostor, kam můžete schovat prostírání a další různé drobnosti. Pokud jde o velikost, sedák židle by měl mít správnou velikost, aby se vám na židli dobře sedělo.

Další nábytek

Při výběru nábytku do jídelního koutu je dobré vybrat i správný materiál. Jestliže patříte mezi milovníky moderny a minimalismu a nevadí vám hůře udržovatelné materiály, můžete sáhnout po proskleném stole. Prosklený stůl je vhodný i do menších prostor. Pamatujte ovšem na náročnější údržbu. Mnohem jednodušší je to s dřevem, které je rovněž považováno za nadčasovou klasiku. Pokud se navíc poohlédnete po moderní masivní desce s kovovými nohami, rozhodně to bude trefa do černého. Dřevěný stůl se hodí do moderních, rustikálních, skandinávských, provensálských i minimalistických jídelen.

Co dalšího zvolit do jídelny?

V případě, že máte v jídelním koutě ještě místo, můžete jej doplnit komodou, příborníkem nebo odkládacím stolkem. Dřevěný nábytek můžete kombinovat například s kovovými prvky, ať už v podobě odkládacího stolu, závěsné poličky nebo jídelního vozíku. Výhodou komody či příborníku je především dostatek úložného prostoru. 

Doplňky a dekorace

Kromě nábytku jako takového, nezapomínejte na osvětlení a doplňky, které vyzdvihnou jídelní kout. Zejména osvětlení je pro jídelní stůl zásadní. Doporučujeme vybírat svítidlo úměrně velké k jídelnímu stolu, nebo případně zvolit několik menších. Vyhněte se lustrům s neprůhlednými stínidly, které nedovolují světlu dostatečně se rozptýlit. Naopak výhodou je, když se dá světlo regulovat, různé stupně intenzity světla doplní atmosféru dle vašich potřeb. Co se týká doplňků, na stůl se hodí například váza s čerstvými květinami, svícen, ubrousky a další dekorace dle vašeho vkusu. Při stolování můžete stůl doplnit běhounem, prostíráním i decentní dochucovací sadou.

Jídelní kout nemusí být jen nezbytnou součástí kuchyně, ale rovněž může být designovou částí interiéru. Nebojte se jej doplnit vhodnými doplňky, jako jsou zrcadla, velké vázy nebo květináči. V naší fotogalerii najdete přes dvě desítky zajímavých řešení, které pozvednou váš jídelní kout k dokonalosti.

Fotogalerie:

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.