Zahradní jezírka - fotogalerie, inspirace

Zahrady fotogalerie

Přidal gardenideas, dne 30. 04. 2021,  0x

Zahradní jezírka - fotogalerie, inspirace

Ať už máte velkou, či menší zahradu, a přemýšlíte, jak ji uspořádat, co na ni mít a co naopak rozhodně nechcete, jedním z výrazných prvků je zahradní jezírko. Voda hraje v našich životech velmi zásadní roli a vodní plochy na zahradě zpříjemní atmosféru, zvlhčí vzduch v parných letních dnech a stane se skvělým místem pro relaxaci. A jak na takové jezírko?

Jezírka mohou být pouze okrasná, koupací nebo kombinovaná. Dále je můžeme rovněž dělit podle velikosti na malá, střední a velká. Při výběru musíme zvážit nejen účel, ale také velikost jezírka vůči rozloze zahrady. Pokud chceme v jezírku chovat ryby, je velmi důležitá jeho hloubka a pravidlo - čím hlubší, tím lepší. V hlubokém jezírku mají ryby u dna i přes léto chladnější vodu a nepřehřívají se a naopak v zimě v něm mohou bez problémů přezimovat. Minimální hloubka by tak měla být 1 m, ale ideálně alespoň 1,5 m. 

Koupací jezírka

Koupací jezírko má dvě části - koupací a regenerační. Koupací část by měla být dostatečně velká a hluboká alespoň 1,3 – 2 metry. Čím větší bude koupací část, tím se lépe bude udržovat nejen čistota, ale také biologická rovnováha. Hloubka regenerační části by měla být přibližně 50 cm s pozvolným sklonem. Důležité je dostatečně výkonné čerpadlo, které přelévá vodu do regenerační části a zpět zase do koupací. Tento typ jezírka vynikne ve svažitém terénu, kde voda přirozeně teče dolů do koupací části a čerpadlo pak vrací vodu opět do regenerační části. Dno regenerační části pokrývá filtrační materiál, na něj přijde substrát, do kterého se zasadí rostliny určené k biologickému čištění - například kosatec žlutý. 

Okrasná jezírka

Je-li jediným účelem zahradního jezírka zkrášlit vám vaši zahradu, bavíme se o okrasných jezírkách. Máme hned několik možností, jak z obyčejné vodní plochy, udělám krásný dekorační a stěžejní prvek vaší zahrady. Konkrétně se jedná o rostliny, ryby, estetické dřevo, různé kameny, oblázky či tekoucí vodu, fontánku nebo vodopád. 

Rostliny vhodné do okrasných jezírek

Jakmile je jezírko hotové, přichází na řadu rostliny. Dobře si ovšem předem promyslete, které a kam budete chtít zasadit. Velmi důležité je seznámit se a nastudovat si, co která rostlina potřebuje ke svému životu, aby se jí dobře dařilo. I když se jedná o vodní rostliny, každá má jiné požadavky. V jezírku je hned několik zón a do každé se hodí jiné rostliny. 

  • První zóna tzv. břehová, která může být někdy zaplavena vodou, tvoří jakýsi předěl mezi pevninou a jezírkem. Do této zóny můžeme umístit například petrklíč nebo hadí kořen větší, pomněnku bahenní nebo mátu vodní. Kolem jezírka bychom alespoň do jedné části měli vysázet vyšší rostliny jako orobinec sítinovitý, širokolistý nebo úzkolistý, sázíme je ke břehům, ale spíše do bahenní zóny. Vytvoří část jezírka, kde bude klidná a vyhřátá voda. Pokud se rozhodnete v jezírku chovat koi kapry, bude tato část důležitá pro jejich výtěr.
  • Druhá je tzv. mokrá zóna, která je hluboká do 15 cm, zde umísťujeme pobřežní rostliny, které nesnesou hluboké umístění. Zde se hodí především orobinec, rákos obecný nebo zde také můžeme vysadit blatouch bahenní, rdesno, lobelku šarlatovou, či kejklířek. Další vhodné rostliny jsou například rozrazil potoční, ďáblík, či ostřice. Na výběr máme opravdu velké množství rostlin. 
  • Třetí tzv. bahenní zóna má hloubku cca 15 – 50 cm a je biologicky opravdu důležitá. Mokrá zóna a bahenní zóna mají v podstatě podobné rostliny, můžeme zde vysázet jak rákos, tak rozrazil, orobinec, i ďáblíka. 
  • Poslední je tzv. hloubková zóna, která by měla mít hloubku minimálně 1 m, ale čím hlubší, tím lepší. Je-li tato zóna dostatečně hluboká, neohřeje se zde v létě voda a zůstane zde dostatek kyslíku. Do této zóny umístíme rostliny plovoucí, ale také podvodní, které produkují kyslík a zbavují vodu živin a řas, čímž udržují jezírko čisté. Mezi zcela ponořené rostliny vhodné do této zóny patří například pramenička, bahnička či růžkatec. Plovoucí rostliny jsou například lekníny, voďanka, vodní hyacint či azolka.   

Ryby do okrasných jezírek

Pokud se rozhodnete pro zahradní jezírko, určitě do něj nasaďte ryby. Nejenže krásně jezírko oživí, ale také vás ryby ochrání před přemnožením komárů, neboť zbavují jezírko komářích larev. Ryby zkrátka do jezírka patří, a ty krásně zbarvené dodají vašemu jezírku správný šmrnc a vy se budete rádi k jezírku chodit kochat. A jaké jsou vhodné ryby pro zahradní jezírka? Prvním faktem, který musíme zvážit před výběrem ryb, je velikost jezírka.

  • Malá jezírka cca do 1 000 litrů jsou vhodná pro karasy, u kterých máme na výběr z různých barev - zlatý, bílý či červený. Rovněž do takového menšího jezírka můžeme nasadit slunku. Do jezírka této velikosti je vhodné nasadit maximálně 15 karasů do 10 cm. 
  • Střední jezírka cca 1 000 – 5 000 litrů jsou pro výběr ryb zajímavější. Můžeme zde chovat karasy, líny, jeseny, ale už také oblíbené koi kapry (těch maximálně 10 ks).
  • Velká jezírka nad 10 000 litrů – zde můžeme kromě již zmíněných druhů, chovat také jesetery, amerického veslonose či vyzu velkou.

Na co nezapomenout při plánování zahradního jezírka?

Kromě velikosti, rostlin a ryb musíme myslet také na důležitou techniku, která nám pomůže udržet jezírko čisté, krásné a bezpečné pro ryby. Tou technikou je vzduchování a filtrace.

Filtrace

Důležitou součástí jezírek je filtrace. Aby voda zůstala čistá, musí mít filtrace dostatečný výkon pro danou velikost jezírka. Druhým faktorem, který rozhoduje o výběru filtrace je to, zda budou v jezírku ryby nebo ne. Pokud nejste 100% rozhodnutí, zda ryby ano či ne, raději filtraci předimenzujte, ať máte jistotu, že filtrace bude dostatečná i po nasazení ryb.

Druhy filtrací

  • Jezírková filtrace má dvě části – biologickou a mechanickou. UV lampa zabíjí jednobuněčné řasy a hrubé nečistoty se poté zachytí na mechanické části filtru. Filtrační set se tedy skládá z čerpadla, filtrační nádoby, UV lampy a hadic.
  • Podvodní filtry jsou nepraktické z jednoho hlediska, a to kvůli tomu, že rotor čerpadla, UV lampa i filtrační houbičky jsou umístěny v jednom celku pod vodou. Při čištění tedy musíme vyjmout celý komplex. Filtrační houbičky jsou navíc malé a hodí se pouze pro malá jezírka o objemu 1-2 m3.
  • Tlakové filtrace jsou vhodné pro jezírka do 10 m3. Dají se zakopat a dobře maskovat. Voda je ve filtru pod tlakem a je vytlačena nad úroveň filtru, využívají se k vytvoření vodopádu či k fontánce. UV lampa je součástí filtrace, nelze ji tedy vyměnit za výkonnější v případě potřeby. 
  • Průtokové filtrace jsou velmi účinné, neboť do nich voda natéká pomalu, tím pádem mají bakterie i UV lampa více času na čištění. Mají velmi dobrou mechanickou část. Jsou vhodné i pro koupací jezírka. 
  • Modulové, bubnové filtrace patří k nejúčinnějším a nejvýkonnějším na trhu. Lze je skládat podle potřeby. Výhodou je, že se dají filtrační moduly přidat nebo odebrat. 

Vzduchování 

Ať už máme v jezírku ryby nebo ne, je přívod kyslíku důležitý. Kyslík podporuje tvorbu bakterií, které čistí vodu v jezírku. Vzduchování zajišťuje lepší návaznost kyslíku do vody, a to hlavně v horkých letních dnech. Vzduchování rovněž neustále čeří hladinu, čímž se sluneční paprsky lámou a neproniknou do vody v takovém množství. Vzduchování pomáhá i v zimě, kdy čeření hladiny brání zamrzání jezírka. 

Fotogalerie

 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.