Vyvýšené záhony - fotogalerie, inspirace
Přidal piscinasnaturales, dne 30. 07. 2021, 0x
Přemýšlíte, jak uspořádat svoji zahrádku? Rádi byste pěstovali zeleninu, byliny nebo květiny? V poslední době získávají na oblibě vyvýšené záhony. Z estetického i praktického důvodu. Vyvýšený záhon je velice šikovný vynález, který ocení mnoho z nás. O co se konkrétně jedná a jak na něj?
Vyvýšený záhon je v podstatě vysoký rám, ve kterém pěstujeme zeleninu, bylinky nebo případně květiny. Představuje ideální řešení hned v několika případech. Vyvýšené záhony jsou ideální všude tam, kde není půda vhodná pro pěstování plodin, a dále tam, kde převažuje zpevněná plocha. Tento druh záhonů rovněž uvítají starší lidé nebo ti, kteří mají zdravotní problémy se zády a ocení, že se nemusí ohýbat až k zemi. Tento typ záhonů je praktický i z hlediska ochrany před škůdci, neboť tvoří mechanickou překážku a naše výpěstky jsou tak lépe chráněny.
Jak na vyvýšený záhon?
Vyvýšené záhony bychom měli ideálně umístit na západní nebo východní stranu, aby měly záhony dostatek slunečního svitu. Zároveň se je ale nedoporučuje vystavit slunci přímo na jižní straně. Záhon by měl být přístupný alespoň ze tří stran. Vyvýšené záhony bychom neměli mít širší než 130 cm, abychom měli lepší přístup po celém záhonku. Výška záhonu je individuální, ale v průměru by měla být kolem 80 cm.
Výhody vyvýšených záhonů
- Vyšší záhon se lépe prohřívá a tím poskytuje lepší mikroklimatické podmínky. Zeleninu je proto možné vysazovat dříve než do klasických záhonků.
- Tlení organické hmoty uvolňuje další teplo.
- Vyvýšený záhon pojme více vody než klasický.
- Je alternativou tam, kde není půda vhodná k pěstování.
- Lépe chrání výpěstky před škůdci.
- Jde o pohodlnější způsob pěstování.
- Vyvýšený záhon může být rovněž dekorativním prvkem zahrady.
- Lépe se redukuje plevel.
Nevýhody vyvýšených záhonů
- Rychleji vysychá, a proto je nutná pravidelná zálivka.
- Vyvýšený záhon musíme udržovat a opravovat.
- Po několika letech používání je nutné založit záhon znovu.
Čeho se držet při budování vyvýšeného záhonu?
První, co bychom měli zvážit, je materiál, který bude tvořit ohraničení záhonu. Rám by měl být především pevný, neboť na něj bude působit tlak půdy. Možností máme hned několik:
- proutí – z proutí lze uplést praktický, levný a hlavně estetický rám vyvýšeného záhonu,
- OSB desky,
- polena, trámy nebo latě,
- betonové tvárnice,
- kameny,
- moderní variantou rámu vyvýšeného záhonu mohou být například i gabiony,
- a v neposlední řadě také palety, které jsou velmi oblíbeným materiálem pro výrobu nejen vyvýšených záhonů.
Druhým krokem je vytyčení místa, kde bude záhon stát. Tvar vyvýšeného záhonu může být I, L, nebo U pro dobrou dostupnost do každého místa záhonu. V místě, kde plánujeme záhon, odkopeme 30 – 50 cm zeminy, kterou použijeme později. Poté tento prostor zkypříme, půda musí být propustná, aby tam nezůstávala stát voda. Na dno záhonku je nutné umístit husté pletivo, které ochrání záhon před hlodavci, kteří by se tam mohly dostat.
Jak navrstvit záhon?
Abychom rám vyvýšeného záhonu ochránili před hnilobou a jinými nežádoucímu jevy, oddělíme jej a zeminu pomocí nopové fólie. Poté do záhonu klademe jednotlivé vrstvy od nejhrubších po nejjemnější. Každá vrstva by měla mít alespoň 25 – 30 cm. Spodní vrstvu vyvýšeného záhonu tvoří hrubší větve a větvičky, které by měly zabezpečit lepší cirkulaci vzduchu a odvádění vody.
Další vrstvu vytvoříme z drnu, posekané trávy, drcených odřezků keřů či trvalek, zbytků rostlin, a dále vrstvíme listí z ovocných stromů, případně můžeme použít i listí z okrasných stromů. Na tuto vrstvu je vhodné umístit nevyzrálý kompost nebo uleželý hnůj. Poslední vrstvou by měl být kvalitní kompost nebo prosátou zeminu, kterou jsme odkopali na začátku. Pokud se chceme vyhnout pletí a zmenšit plochu odpařovaní, zakryjeme vyvýšený záhon černou mulčovací netkanou folií. K mulčování můžeme použít také slámu, posečenou trávu nebo mulčovací kůru.
Co pěstovat v záhonu?
Jednotlivé vrstvy postupně tlejí a zemina klesá, proto je nutné každý rok doplnit vyvýšený záhon kvalitní zeminou s kompostem. První, co bychom měli ve vyvýšeném záhonu pěstovat, jsou druhy zeleniny náročné na živiny, jelikož právě v prvním roce je takto připravený záhon bohatý na živiny. Můžeme zde pěstovat pór, košťáloviny, celer, rajčata, brambory, cukety nebo okurky. Další roky můžeme vysadit také kořenovou zeleninu, jahodníky, saláty nebo špenát. Rovněž můžeme vysazovat různé druhy bylinek, jako je máta, meduňka či rozmarýn.
Kombinování plodin
Do jednoho vyvýšeného záhonu bychom měli nakombinovat více druhů plodin. Je ovšem nutné brát v úvahu, které rostliny, byliny a zelenina se k sobě hodí. Mátu můžeme například dát blízko rajčat, salátů, kapusty či zelí. Pažitku a meduňku je vhodné umístit blízko jahodníku. K levanduli se kromě jahodníku hodí i hrách či fazole. Pi sázení do vyvýšeného záhonu bychom měli myslet i na to, které druhy dorůstají do vyšších rozměrů. Rajčata by se měla například ideálně sázet doprostřed záhonku. Na kraje je poté vhodné použít nižší druhy, aby všechny rostliny měly dostatek světla.
Poslední úpravou, kterou můžeme náš záhon ještě zdokonalit, je například vybudování chodníčku okolo záhonu nebo alespoň položení nášlapových kamenů.
Hledáte inspiraci pro realizaci vašeho vyvýšeného záhonu. Podívejte se do fotogalerie níže a vyberte si z nejrůznějších zajímavých řešení vyvýšených záhonů, ať už se jedná o spirálovité záhony, bylinkové nebo květinové.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.