Venkovní letní kuchyně - fotogalerie, inspirace
Přidal gardenideas, dne 31. 05. 2021, 0x
Máte-li rodinný dům, chatu nebo chalupu se zahradou, určitě vás někdy napadlo, jaké by to bylo hezké trávit v létě více času venku. Zapomeňte na nezbytné vaření uvnitř a přesuňte se pod širou oblohu. Uvidíte, že vás takové vaření bude neskutečně bavit. Navíc můžete lépe strávit den s celou rodinou. A právě proto jsme si pro vás připravili inspiraci na letní kuchyni.
Letní kuchyně nemusí být jen o grilování, ale na těžká jídla, omáčky a knedlíky pro jistotu rovněž raději zapomeňte. Letní vaření je o lehkých a rychlých jídlech, a to nejlépe z jedné pánve. Než začnete stavět letní kuchyni, je potřeba si ujasnit několik základních věcí. Jednou z nich je umístění kuchyně. Dále popřemýšlejte nad tím, jaký typ jídel budete nejčastěji vařit a jaké spotřebiče nebo další pomocníky k tomu budete nutně potřebovat. Důležitým kritériem je také to, kolik lidí se bude v kuchyni nejčastěji pohybovat. Pokud nemusíte, tak na prostoru venkovní kuchyně nešetřete - čím prostornější, tím více pracovní plochy pro vaření a přípravu pokrmů.
Kde umístit letní kuchyň?
Letní kuchyň by měla být v blízkosti domu. Ideálně může být přímo u vchodu na zahradu, pod pergolou nebo v samostatně stojícím altánu. Důležité je také ujasnit si světové strany, neboť letní kuchyně by měla být spíše ve stínu, než na přímém slunci. Pokud budete chtít připravovat jídlo přes poledne, vaření ve vedru a na sluníčku rozhodně nebude příliš komfortní. A nyní k technickým záležitostem - nejprve si vždy zjistěte, jaké jsou vaše možnosti, co se týče rozvodu elektřiny, vody a odpadů. Jestliže nechcete kvůli každému opláchnutí rukou běžet do domu, je nezbytné mít přívod vody a zároveň odpady. Pokud by však měl být přívod vody problém, nad kohoutek lze umístit zásobník s vodou. Dalším kritériem, podle čeho vybrat umístění kuchyně, ale také grilu nebo kamen, je směr větru. Dobré je totiž předejít tomu, aby kouř z grilování nestoupal do domu nebo případně neobtěžoval sousedy.
Z čeho letní kuchyni postavit?
Konstrukce letní kuchyně může být ze dřeva, kamene nebo také z kovu. Nejčastěji se ovšem setkáváme se zděnými letními kuchyněmi. Jejich výhodou je cenová dostupnost, dlouhá životnost a snadná údržba. Pokud chcete, aby kuchyň působila venkovskou atmosférou a nevadí nám investovat více peněz, nejlepší variantou je kombinace kamene a dřeva. Letní kuchyň může být úplně otevřená, uzavřená nebo kombinovaná. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, měla by být rozhodně pod střechou tak, aby nábytek a spotřebiče zbytečně netrpěly a vy mohli vařit i během letní přeháňky. Pokud je to trochu možné, promyslete i možnost stínění v případě, že by vám do kuchyně opravdu hodně svítilo slunce.
Vybavení kuchyně aneb co v ní nesmí chybět
Co by nemělo chybět v letní kuchyni, abyste v ní mohli pohodlně vařit? Za prvé, je to především dřez s tekoucí vodou, sporák, gril, případně udírna. Dále se určitě hodí i cihlová pec, rychlovarná konvice a velmi praktická je rovněž lednice. Zvlášť u lednice ovšem dávejte při výběru dobrý pozor, aby se jednalo o venkovní typ.
Jak kuchyni uspořádat?
Jak u klasické vnitřní, tak i v případně venkovní kuchyně je nezbytné mít dostatek pracovní plochy, a to jak u sporáku, tak u dřezu. Nezapomeňte na prostor pro přípravu jídel, odkládání nádobí, krájení surovin a vše, co s přípravou jídel souvisí. Nejideálnější řešení je klasický trojúhelník – pracovní plocha a dřez, lednice a sporák či gril. Myslete rovněž na úložný prostor, neboť veškerý nábytek, který bude v letní kuchyni, musí být z odolného materiálu, a to především odolného vůči vlhkosti. Ideální z materiálů je především teakové dřevo, kámen a nerezová ocel.
Nábytek do letní kuchyně
Stoly a židle můžete zvolit jako klasický zahradní nábytek, případně dřevěný z masivu nebo kovový. To už záleží na tom, v jakém stylu venkovní kuchyň plánujete. Se stylem rovněž souvisí doplňky, které ani v letní kuchyni nesmí chybět.
Osvětlení letní kuchyně
Při zařizování kuchyně, ať už letní nebo klasické, je důležité správně promyslet osvětlení. Při vaření je dostatek světla zásadní a není tomu jinak v případě letních kuchyní. Zvláště nad pracovní plochu nezapomeňte umístit kvalitní světlo s dostatečným výkonem.
Na co dalšího nezapomenout?
Pokud se rozhodnete stavět letní kuchyň svépomocí, určitě si dopředu vše promyslete, ať už jsou to rozměry, materiál a především finance. Rozkreslete si, co kam a jak chcete umístit, inspirujte se rovněž ve vaší kuchyni, co vám vyhovuje nebo co byste případně udělali jinak. Letní kuchyně je především o lehkosti vaření, o jídlech, které snadno připravíte i v ne úplně vybavené kuchyni, což ale neznamená, že vaše venkovní kuchyně nemůže být naprosto dokonale komfortní a extra vybavená. Takovou třešničkou v letní kuchyni je například pípa s chlazením na pivo, či vinotéka, kterou oceníte zejména při posezení s přáteli během krásných letních večerů.
Patříte-li mezi ty, co raději takové práce nechávají na profesionálech, určitě nebudete mít problém zajistit firmu, která vám vaši vysněnou venkovní kuchyň postaví a plně vybaví. Samozřejmostí je dne vizualizace a úprava návrhu dle vašeho přání. Firmu vždy vybírejte podle recenzí - důležitá je spolehlivost a poctivost, ale také rychlost a cena. Počítejte s tím, že i svépomocí vybudovaná letní kuchyně nebude úplně levnou záležitostí, ale pokud se budete chtít svěřit do rukou profesionálů připravte se na částky od 100 000 výše. Vše se ovšem odvíjí od velikosti, vybavení a materiálů, ze kterých budete chtít stavět.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.