Rekonstrukce malé koupelny - inspirace, fotogalerie

Koupelny

Přidal bathroomtiles, dne 29. 05. 2020,  0x

Rekonstrukce malé koupelny - inspirace, fotogalerie

Máte malou koupelnu, kterou se chystáte zmodernizovat? V dnešním článku vám přineseme pár tipů, jak efektivně a účelně zrekonstruovat koupelnu menších rozměrů.

I malá koupelna může díky správnému výběru zařízení maximálně plnit svůj účel. A co víc? Může být i komfortní. Zásadní otázkou je rozhodnout se, zda vám bude stačit sprchový kout nebo toužíte po vaně. Druhé důležité rozhodnutí je, zda bude toaleta součástí koupelny, nebo samostatnou místností. Pojďme to vzít ale pěkně od začátku…

Plánování a vizualizace

U každé rekonstrukce je důležité mít plán a rozpočet. U malých prostor to platí dvojnásob. Prvním krokem je správné vyměření prostor a zároveň i vybavení, které v koupelně potřebujete a chcete. Naštěstí dnes existuje mnoho jednoduchých počítačových programů, ve kterých si svou koupelnu můžete snadno vizualizovat. Pokud však chcete mít jistotu, že jste vše správně naměřili a spočítali, vezměte půdorys koupelny a zamiřte do některého koupelnového studia, kde vám zdarma či za poplatek graficky navrhnou koupelnu vašich snů.

Barevná stránka

V malé koupelně je dobré držet se světlých odstínů, a to především studených. Skvělá volba je například světle modrá či zelená barva obkladů. Obklady nemusí být na všech stěnách a rozhodně nemusí být jen jednobarevné. Můžeme zkombinovat obklady a voděodolnou barvu nebo dokonce tapetu. Koupelnu opticky zvětší a prodlouží vertikální proužky. Vyvarujte se výrazných barev obkladů. Kompromisem mohou být světlé obklady a výrazné barvy koupelnových doplňků. V posledních letech jsou velkým trendem cementové stěrky či obklady ve stylu betonu, cementu nebo kamene. Vše navíc můžete pořídit v mnoha barevných odstínech. Chladný vzhled cementového looku dlažby můžete zmírnit dřevěnými doplňky do koupelny.

Vzory a motivy

Vzory obkladů a dlažby byste měli vybírat dle stylu, který preferujete. Jestliže upřednostňujeme eleganci a luxus, volte dekor mramoru. Venkovskému, útulnému či provence stylu sluší přírodní motivy, dřevo nebo kámen. Pokud patříte mezi vyznavače retro stylu, měli byste zvolit mozaiku či prolamované reliéfy. Máte – li obklady obdélníkového tvaru, máte dvě možnosti, jak je položit. Pokud zvolíte vertikální směr, místnost se opticky zvýší. Naopak horizontální směr koupelnu rozšíří. Nemusíte samozřejmě zůstat pouze u klasických čtvercových nebo obdélníkových tvarů, populární jsou též hexagony, které vytvoří zajímavý designový obrazec.

Velkoformátové obklady

Do malých koupelen bychom měli volit spíše větší rozměry obkladů a dlažby, neboť minimalizací spár prostor opticky zvětšíte. Pozor dejte u velkoformátových obkladů, které jsou od rozměrů 60x60 cm, neboť je u nich velký prořez. Velkoformátové obklady působí elegantně a dokonale na nich vynikne motiv. Minimalizovat spáry můžete i použitím tzv. kalibrovaných obkladů (tedy obkladů se zabroušenými hranami), díky čemuž nám vznikne spára pouze cca 2 mm.

Toaleta: Ano či ne?

Otázka, nad kterou byste se měli opravdu zamyslet, je, jaká varianta bude pro vás praktičtější. Pokud je místnost pro toaletu dostatečně velká na záchod i malé umyvadlo, tak je dobré mít WC a koupelnu zvlášť. Stejně tak je výhodnější oddělit WC od koupelny v případě, že potřebujete v koupelně více úložných prostorů. Tato varianta je praktičtější i pro vícečlenné rodiny, kdy se ráno bojuje o to, kdo jde dřív do koupelny a kdo na toaletu. 

Vana nebo sprchový kout

V malé koupelně jste samozřejmě limitovaní prostorem, ale pokud vám interiér umožňuje výběr, tak se dobře zamyslete, co zvolit. Na prvním místě jsou preference. Pokud se neobejdete bez večerů v napuštěné vaně s pěnou, tak je rozhodnuto. Jestliže ale máte rádi vanu i rychlé sprchování, přemýšlejte prakticky. Pro rodiny s dětmi jsou ideální vany, pro seniory jsou naopak lépe přístupné sprchové kouty, a to zejména bezbariérové. Je-li pro vás rozhodnutí vana nebo sprchový kout příliš velké dilema, a váš prostor nedovoluje pořídit obojí, řešením je vanová zástěna.

Sprchový kout

Sprchový kout může být někdy spíše na obtíž, než aby vám pomohl s místem v malé koupelně. U sprchového koutu je totiž zásadní myslet na to, jak má být řešený. Velkým problémem mohou být dveře. V malém interiéru jsou obecně ideální zasunovací dveře neboli “šoupačky” a ne klasické otvírací dveře. To platí rovněž u sprchového koutu. Moderní vzhled a jednoduché řešení ovšem nabízí takzvané walk-in stěny, kde stačí správně umístit odpad a vyspádovat podlahu. Takové sprchové kouty lépe zapadnout do moderně zařízených koupelen.

Jak ušetřit místo v koupelně?

Jednou z možností, jak lépe využít prostor koupelny i chodby, je zvolit posuvné dveře. Otočné dveře jsou pro malé prostory nepraktické, neboť potřebují kolem sebe hodně místa. Místo v koupelně můžete ušetřit i umístěním pračky do jiné místnosti, ať už do šatny, technické místnosti nebo kuchyně. Pokud takovou možnost nemáte, zvolte si alespoň užší variantu, tzv. slim pračku, nebo pračku zkuste zakomponovat pod desku s umyvadlem. Jestli toužíte i po sušičce, volte variantu 2 v 1, nebo takové, které se dají dát na sebe.

Optické zvětšení koupelny

Prostor opticky zvětší i zrcadla, nebo ještě lépe - pokud máte v koupelně okno, umístěte zrcadlo naproti němu. Nemáte-li okno, můžete položit dvě zrcadla naproti sobě. Prostor tak bude působit větší. Do malé koupelny se hodí především světlý, nejlépe bílý nábytek zcela bez úchytek, se schovanými nebo zapuštěnými úchytkami. Umyvadlo může být moderně umístěné nad vanou, čímž také ušetříme prostor ve skříňce pod ním.

Úložné prostory

V koupelně samozřejmě nesmí chybět úložné prostory. Abyste nezabírali místo, police a skříňky můžete umístit do výšky, kde budete odkládat spíše potřeby a věci, které nepoužíváte každý den. Na ty pro každodenní potřebu je ideální mít skříňku, stoličku či poličku dobře přístupnou. Je-li to ve vaší koupelně možné, zkuste v ní vybourat niku, kterou můžete obložit a využívat buď jako dekoraci pro květiny či svíčky, nebo odkládací místo na ručníky, šampony a další kosmetické pomocníky.

Další tipy na zařízení koupelny

Zajímá vás, jak můžete ještě vylepšit svou koupelnu, ať už pro stránce estetické, nebo praktické?

Koupelna podle feng-shui

Zajímáte se o toto umění prostoru? Právě pro vás máme hned několik tipů, jak uspořádat koupelnu podle pravidel feng-shui. Pokud teprve plánujete stavbu domu, ideálním místem pro koupelnu je severní strana domu. Je to z toho důvodu, že dle feng-shui se zde hromadí energie vody. Správně umístěná koupelna by neměla být uprostřed domu, blízko kuchyně ani ložnice. Koupelna je dle Feng-shui místem očisty, a to nejen fyzické, ale i duševní, a právě proto by měla být udržována v naprosté čistotě a jednoduchosti.

Feng-shui a tipy

Vyhněte se zbytečným drobnostem a povalujícím se věcem. Vše je třeba mít uspořádané, žádné mokré a pohozené ručníky. Pokud máme v koupelně uložené léky, měly by být schované. Pokud je máte na očích, podle Feng-shui je pak častěji užíváte. Výhodou koupelny ve feng-shui stylu je, když se v ní nachází okno, které zajistí dostatek přirozeného světla a odvětrávání. Součástí koupelny by mělo být rozhodně zrcadlo, ale feng-shui nedoporučuje umísťování zrcadel naproti sobě, a to kvůli špatným energiím. Zrcadla by měla být čistá a bez šmouh. Feng-shui preferuje především bílou barvu nebo případně pastelové odstíny. Vyhnout byste se naopak měli výrazným barvám nebo tmavým odstínům.

Koupelna v pánském stylu

Pokud máte v domě dvě koupelny, nebo žijete sám, můžete si dopřát luxus pravé pánské koupelny. A bohatě vám postačí i menší rozměry koupelny. Muži upřednostňují tmavé odstíny barev – hnědou, šedou nebo černou. Přestože převažuje minimalistický styl, u koupelny v pánském stylu můžete trochu popustit uzdu své fantazii. Často je vidět i futuristický či industriální styl. Velmi vyhledávané jsou velkoformátové obkladům v kovovém designu. Velkoformátové obklady se hodí především do menších koupelen, neboť je opticky zvětší, a to díky minimalizaci spár. 

Prvky a dekorace

V pánské koupelně vynikne betonové umyvadlo a černá vana. Jestliže patříte mezi zastánce industriálního stylu, neměla by ve vaší koupelně chybět samostatně stojící vana či betonové prvky. Beton se hodí nejen v podobě doplňků, ale můžete zvolit i obklady v dekoru betonu nebo dlažbu v betonových či cementových odstínech. V mnoha pánských koupelnách se objevují dekorace v podobě malého minibaru. Stejně tak vás ale může v pánské koupelně vášnivého lovce ohromit paroží nad záchodem. V pánské koupelně se nejspíše setkáme s čistými liniemi a ostrými hranami. Nebudou ovšem chybět ani kontrasty - k tmavým barvám obkladů muži rádi volí kovové doplňky a nevyhýbají se ani sklu. A protože jsou muži často zastánci a milovníky technologií, chytré vychytávky tzv. high-tech jsou na místě. Každý správný chlap jistě ocení ve své koupelně voděodolnou zabudovanou LCD televizi. Koupelnu nebo koupelna ovládaná pomocí chytrého mobilu či tabletu dnes již není nic výjimečného. A co se týče dalších moderních vychytávek, led podsvícení vany nebo zrcadla rovněž patří mezi vyhledávaná řešení.

Hledáte inspiraci pro vaši novou koupelnu? V naší fotogalerii níže najdete na dvě desítky jedinečných řešení, díky kterým může i malá koupelna perfektně sloužit a ještě lépe vypadat.

Fotogalerie:Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.