Rekonstrukce koupelny - inspirace, fotogalerie

Koupelny

Přidal bathroomideas, dne 16. 12. 2019,  0x

Rekonstrukce koupelny - inspirace, fotogalerie

Máte pocit, že má vaše koupelna své již odslouženo? Jestliže nesplňuje vaše požadavky na vkus ani praktičnost, připravte se na rekonstrukci. Pustit se do ní chce určité odhodlání a nesmí chybět ani finance.

Rekonstrukce koupelny může být jak čistě estetická, tak rovněž funkční. Pokud je vaše koupelna v panelovém domě či ve starém domě po babičce, bude to chtít více, než jen nové obklady. Taková rekonstrukce bude náročná po stránce finanční i časové.

Než začnete bourat…

Před začátkem samotné rekonstrukce je zapotřebí odpovědět na několik základních otázek. První z nich je, jaké prostředky můžete a chcete do rekonstrukce investovat? Od této částky se následně odvíjí i vaše možnosti při rekonstrukci, ať už jde o kvalitu materiálu a vybavení. Následně si promyslete, zda se vám líbí koupelna společně s toaletou, nebo zda dáváte přednost odděleným místnostem.

Co všechno má být v koupelně?

S otázkami ohledně nové koupelny souvisí i rozhodnutí, jaké vybavení má obsahovat? Vana nebo sprchový kout? Potřebujete bidet? Máte v koupelně místo na pračku a sušičku? Pokud se nechystáte navštívit žádné koupelnové studio, vezměte si na pomoc alespoň čtverečkovaný papír a rozkreslete si jednotlivé prvky koupelny. Lépe si tak představíte, jak moc se prostor zaplní. Dále rovněž uvidíte, zda se vám jednotlivé komponenty do koupelny vejdou, nebo budete muset hledat variantu B. Důležitou otázkou mimo jiné je, zda budou na koupelnu kladeny nějaké speciální nároky, například pokud v bytě mají žít hendikepovaní lidé či senioři.

Na jaké úpravy nezapomenout?

S rekonstrukcí koupelny přichází i otázka, zda nové dveře? Pokud ano, popřemýšlejte, jestli chcete jít do klasických dveří, nebo dáte přednost posuvným. Ty jsou vhodné zejména do menších místností, neboť vám ušetří alespoň pár centimetrů. Dále zkontrolujte, jak na tom jsou rozvody vody a odpadu, topení i elektroinstalace. Staré koupelny mají zpravidla špatné osvětlení a nedostatek zásuvek. S tím souvisí otázka, zda zásuvky přiznávat, nebo je moderně a prakticky schovat například do desky pod umyvadlem. 

Jaké styly jsou v kurzu?

Co se týče designové stránky, prvním krokem je rozmyslet si, jaký styl vám vyhovuje. Patříte mezi romantické duše, kterým se líbí styl Provence či venkovský styl? Nebo naopak máte rádi nadčasovost a je vám blízký minimalistický, funkcionalistický či industriální styl?

Romantický Provence styl

Patříte-li k beznadějným romantikům, zaměřte se na francouzskou Provance. K tomuto stylu patří světlé barvy jako bílá, béžová, mátová či šedá barva. Nábytek by měl být rustikální, světlejší barvy s oprýskáním či patinou. Důležité jsou rovněž doplňky ve světlých odstínech. V koupelně inspirované Provence rozhodně nesmí chybět levandule, ať již živá v květináčích nebo motiv na doplňcích či obkladech. K romantice samozřejmě patří také drobné květinové vzory. Pokud to už na vás není příliš sladké, určitě se je nebojte zakomponovat. Pokud jde o podlahu, k Provence rozhodně patří podlaha prkenná či z kamene. Vzhledem ale k dnešním možnostem můžete tento dekor vybrat i coby dlažbu.

Útulný venkovský styl

Romantickou atmosféru můžete nasávat i ze stylu inspirovaného venkovem. Venkovský styl, to je dřevěný rustikální nábytek i obklady s patinou. Pro venkovský styl je také typická volně stojící vana, ať už na nožičkách nebo dřevěném podstavci. Ideální je koupit umyvadlo keramické či z přírodního kamene. K vaně i umyvadlu nezapomeňte zvolit rustikální baterie, které celý koncept doplní. Pokud máte možnost, prolezte starou půdu u babičky či na chalupě a určitě najdete pár zajímavých starožitných doplňků, které zapadnou do vaší venkovské koupelny.  

Funkční a industriální

Dáváte-li přednost praktičnosti a jednoduchosti, je právě pro vás industriální styl ten pravý. Jak ho ale zakomponovat do koupelny? Je to v podstatě velice jednoduché, držte se materiálů jako kov, beton, sklo nebo keramika. Industriální styl se inspiruje ve starých továrnách a halách, působí drsně, neútulně a především stroze. V industriálním stylu je minimum nábytku, hodí se především do větších prostor a dominuje mu zejména černá, šedá a bílá barva. Na zdech se může objevit jak pohledový beton, tak přiznaná cihlová zeď. Pro ulehčení práce můžete zvolit obklady a dlažbu v těchto dekorech.

Čisté a minimalistické

Industriální styl není samozřejmě pro každého. Pokud vám ale imponuje funkčnost a jednoduchost, je řešením minimalistický styl. Tento styl v sobě skrývá jednoduchost a minimum nábytku. Pokud chcete docílit minimalistického vzhledu, volte velkoformátové obklady a dlažbu. Do takových koupelen se hodí velká zrcadla bez jakéhokoli zdobení, která opticky zvětší koupelnu. Pokud jde o vybavení, vše by mělo mít jednoduché linie - buď zaoblené, nebo hranaté tvary, ať už jde o toaletu nebo vanu. Sprchový kout volte jedině bez vaničky. V koupelně nezapomeňte na dostatečný odkládací prostor tak, aby bylo možné schovat veškerou kosmetiku do skříněk a šuplíku a nechat prostor volný a čistý.

Materiály do koupelny

Při výběru materiálů do koupelny je nezbytné zhodnotit nejen design a estetickou stránku, ale rovněž praktičnost a bezpečnost. 

Obklady a dlažba

U dlažby je obzvláště důležité, aby byla protiskluzová a otěruvzdorná. Zabráníte tak zbytečným úrazům i brzkému opotřebení dlažby. Na podlahu koupelny v žádném případě nepatří klasická hladká dlažba. Pokud máte menší koupelnu, volte světlé odstíny a velkoformátové obklady a dlažbu, které místnost opticky zvětší. Výhodné jsou rovněž miniaturní spáry, které se snadněji udržují. Dále se vyhněte sytým barvám a mozaikám, které mají své místo v prostorově větších koupelnách. Dnes můžete pořídit obklady od běžných velikostí 10x10 až po velké 120x60. V případě velkoformátových obkladů ovšem počítejte s náročnějším obkládáním.

Nátěry a stěrky

V současné době jsou trendy nejrůznější nátěry, cementové stěrky či speciální vinylové tapety, které se hodí i do vlhkého prostředí. Díky těmto možnostem, můžete mít velice originální koupelnu. Neobložená koupelna má své výhody, neboť díky neexistenci je možné koupelnu lépe vyčistit.

Základní vybavení koupelen

Základní otázkou je, zda chcete vanu, či sprchový kout, nebo do koupelny zakomponujete obojí. Kromě prostorových možností, které vás mohou limitovat, nezapomeňte zohlednit, kdo bude koupelnu využívat.

Sprchový kout

V případě starších lidí, jednotlivců či mladých párů je vhodnější zvolit sprchový kout. Moderní sprchové kouty již nemusí mít vaničku, ale postačí dobře vyspádovaná podlaha koupelny. Tento typ sprchového koutu je vhodný i pro starší osoby. Dalším argumentem pro sprchový kout je ušetření vody. Věděli jste, že při efektivním sprchování je údajně spotřeba vody až třikrát menší než v případě koupání ve vaně? 

Vana

Výhodou vany je na prvním místě samozřejmě možnost relaxace. Vanu uvítají rovněž rodiny s dětmi, kde se děti mohou pohodlně vykoupat. Pokud jde o vany, na výběr je jak samostatně stojící vana, která je ale ve srovnání s klasickou vanou dražší. Pokud si však chcete dopřát nadstandardní relaxaci, můžete zvolit i vířivou vanu.

Toaleta

U WC mísy máte na výběr z několika typů - závěsné, volně stojící a WC kombi s nádržkou. Závěsné WC patří k oblíbeným. Počítejte ale s vyšší cenou a složitější instalací. Nejčastěji používaným typem je kombinované WC s nádržkou. Výhodou je snadná montáž. V případě rozbití splachovací nádržky ale musíte vyměnit celé WC, neboť nejde oddělit pouze nádržku.

Umyvadla

Velikost a tvar umyvadla musíte v závislosti na prostoru. Pro maximální pohodlí je dobré mít před umyvadlem alespoň 80 cm. To samozřejmě neplatí pro malá umyvadla na samostatných WC, kde zpravidla není příliš prostoru. Umyvadla mohou být široká od 30 do 100 cm. Existují závěsná, zápustná nebo tzv. umyvadla na desku, která jsou stále populárnější. Pokud máte dostatek místa a větší rodinu, jistě oceníte variantu dvojumyvadla, které urychlí ranní provoz v koupelně. Kromě typů a designů umyvadel máte na výběr i materiály. Zatímco největší klasikou je samozřejmě keramika, sáhnout můžete po umyvadle skleněném, mramorovém nebo kamenném. 

Bidet

V moderních domech a při přestavbách koupelen se čím dál více lidí rozhoduje zakomponovat do koupelny i tzv. bidet. Bidet je v podstatě nízko usazené umyvadlo pro hygienu intimních partií. Na trhu jsou k dostání jak samostatné bidety, tak bidety ve spojení s WC mísou. Nejmodernější bidety nabízí kromě nastavení teploty a tlaku proudu rovněž vyhřívané sedátko či funkci sušení. Ze zdravotního hlediska je bidet jasnou volbou, neboť dokáže zlikvidovat všechny mikroby, a zvláště pro ženy je tento způsob hygieny po toaletě přínosný.

A jak postupovat při rekonstrukci? 

I když máte vše vybrané a vymyšlené, ještě jednou vše proměřte a ověřte rozměry jednotlivých prvků. Stejně tak si přepočítejte, zda máte odpovídající množství obkladů, lepidla či spárovací hmoty. A kde začít se samotnou rekonstrukci? Aby mohla vzniknout nová koupelna, musíte vyklidit vše z koupelny původní. Strhněte obklady a dlažbu a kompletně vybourejte vše, co v koupelně nesmí zůstat. Pokud chcete upravovat i dispozice místnosti a čeká vás bourání zdí, pozor na nosné zdi. Po vybourání celé koupelny můžete zahájit práce na odpadových rozvodech, elektrických rozvodech, ventilaci a topení. Poté přichází na řadu instalatéři, obkladači a elektrikáři. Jakmile budou zabudována světla, zásuvky a vypínače, je čas na zabudování vany či sprchového koutu, a obložení celé koupelny a podlahy.

Fotogalerie:Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.