Ploty a oplocení - fotogalerie, inspirace
Přidal gardenideas, dne 17. 04. 2021, 0x
Plot u domu je nezbytností, a to nejen pokud máte malé děti nebo čtyřnohé miláčky. Plot může být decentní, honosný i v souladu s přírodou. Při výběru plotu záleží nejen na domě samotném, ale ideální je zakomponovat jej i do okolní krajiny. Kromě dřevěných, kovových, kamenných nebo zděných plotů se tak nemusíte bát ani živého plotu. O tom ale již více na následujících řádcích.
Máte u domu staré oplocení a přemýšlíte, jak s ním naložíte? Jednou z možností je zbourat. Stejně tak jej ale můžete zrekonstruovat. Staré zídky nahodit a doplnit novými oplocením, ať už se bude jednat o kov nebo dřevo. Pokud chcete investovat do nového plotu, kromě finanční stránky dobře zvažte i udržitelnost a praktickou stránku z dlouhodobého hlediska.
Jak vybrat plot?
V první řadě se pokuste sladit styl domu a plotu. Zatímco k rustikální venkovské chaloupce nebudou příliš pasovat moderní gabiony, moderní novostavba se bude naopak tlouci s klasicky laťkovým plotem. Mezi funkce plotu patří především ochrana majetku a soukromí, a samozřejmě je důležitá i celková estetická stránka. Plot vás mimo jiné ochrání případně i před hlukem a prachem z ulice.
Jaké jsou možnosti oplocení?
Na trhu je k dostání nespočet klasických i moderních materiálů, tvarů i odstínů. Je na vás, zda zvolíte plot na míru nebo sáhnete po již hotových modulech, ze kterých si jednoduše sestavíte celý plot.
Dřevěné ploty
Dřevěné ploty jsou nestárnoucí klasikou. Mají hned několik výhod. Dřevěné ploty můžeme přizpůsobit stylu domu. Hodí se jak k moderním novostavbám, tak k roubenkám nebo venkovským stavením. Vždy samozřejmě ale záleží, jaký typ dřevěného plotu zvolíme. Nejlevnější variantou je dřevo z jehličnatých stromů. Pokud vám ovšem jde o delší životnost a kvalitu, vsaďte raději na bukové či dubové dřevo. Vybírat můžete buď kulatinu, latě nebo fošny. V případě, že chcete zachovat přírodní ráz, můžete zvolit plot z proutí. Nevýhodou dřeva je nutnost pravidelné údržby, kdy nesmíte zapomínat na pravidelné ošetření. Další nevýhodou dřeva je, že musíme zvolit alespoň 60 cm podezdívku tak, aby bylo dřevo dostatečně izolované od půdní vlhkosti, a to i v případě, že napadne větší vrstva sněhu. V opačném případě riskujete, že vám plot dlouho nevydrží. Pokud si chcete plot postavit sami, ale nejste dostatečně zkušení, můžete si koupit různé prefabrikáty. Rovněž elegantně a esteticky působí kombinace dřeva a kamene nebo dřeva a kovu.
Betonové ploty
Moderní variantu oplocení představují betonové ploty. Jedná se o zajímavou variantu vhodnou především k novostavbám. Tento typ plotu je ideálně rovněž pro všechny, kteří chtějí bytelný bezúdržbový plot na dlouhou dobu. Betonové ploty jsou v podstatě bezúdržbové, velmi bezpečné a navíc fungují i jako protihluková bariéra. V momentě, kdy bydlíte na opravdu rušné ulici, mohl by být betonový plot tou pravou variantou právě pro vás. I když je dnes na trhu poměrně velký výběr, u betonového plotu počítejte s jeho strohým vzhledem. S tím vám ovšem může pomoc vhodná výsadba keřů a travin. Další podstatnou nevýhodou betonového plotu je finanční stránka, neboť patří k dražší variantě oplocení.
Ploty z kovy
Kovové nebo kované oplocení jsou považovány za luxusní a elegantní typ plotu. Jsou nejen praktickým pomocníkem, ale zároveň esteticky doplňují stavbu. Právě proto se s kovovými nebo kovanými ploty setkáme u nejrůznějších budov, honosných sídel i moderních novostaveb. Jaký je rozdíl mezi kovovým a kovaným plotem? Kovový plot je sériově vyráběný, může být hladký i zdobený. Nejčastěji je vyroben z hliníku nebo nerezu, je levnější variantou. Kované ploty jsou pak vyráběné na zakázku přesně podle představ zákazníka, nejčastěji jsou z oceli. Mezi hlavní výhody kovového (kovaného) plotu patří určitě jeho životnost. Pokud je plot žárově pozinkován, můžeme jeho životnost počítat na desítky let. Další výhodou je originální a elegantní vzhled dodávající pocit luxusu. A samozřejmě třetí výhodou je bezpečnost, neboť kovový plot je opravdu pevný a perfektně tak plní ochrannou funkci. Nevýhodou je ovšem zcela jistě ekonomická stránka. Pokud ale porovnáme životnost a cenu, tato investice se jednou určitě vyplatí.
Plastové oplocení
Plastové ploty dnes už nejsou výjimkou a setkáváme se s nimi čím dál častěji. Je to dáno především jejich bezúdržbovostí, barevnou stálostí a odolností. Plastové ploty se dnes dají sehnat v různých dekorech, a to například i jako imitace dřeva. Při detailním prozkoumání je ovšem poznat, že se plast dřevu nevyrovná. Pořizovací cena takového plotu je vyšší, než u dřevěného plotu. Ta se avšak během pár let srovná, neboť dřevěný plot potřebuje pravidelnou péči, která rovněž něco stojí.
Plot z dřevoplastu
Dřevoplastové plotovky jsou jakýmsi kompromisem mezi dřevem a plastem. Kombinují oba tyto materiály i jejich vlastnosti. Jde o věrnější vzhled dřeva, který se ovšem pyšní dlouhou životností, bezúdržbovostí, odolností a barevnou stálostí.
Gabiony
Gabionové ploty jsou v podstatě koše z ocelových drátů, které jsou vyplněny dle vašich preferencí kamennou nebo betonovou drtí. Výhodou gabionů je jejich pevnost, stabilita i protihluková bariéra. Stavba je rychlá a nepotřebujete k ní žádné pojivo. Mají dlouhou životnost a jsou rovněž bezúdržbové. Nevýhodou je pořizovací cena a také to, že zaberou výrazně více prostoru. Dobré je, že je můžete oživit pnoucí zelení.
Ploty z kamene
Zděné nebo kamenné ploty u nás rozhodně patří ke klasickým druhům oplocení. Výhodou těchto plotů je de facto žádná údržba a dlouhá životnost. Kamenný plot je navíc originál a dodá vaší stavbě šmrnc. Nevýhodou je, že kamenné ploty jsou náročné na výstavbu, a to i po finanční stránce. Zděné i kamenné ploty můžete dobře kombinovat se dřevem, kovem i plastem.
Živý plot
Živý plot je velmi zajímavou možností, jak oplotit a oddělit pozemek. Jde o přírodní esteticky zajímavé oplocení, které chrání soukromí i majetek. Zároveň dobře chrání pozemek před hlukem a prachem z ulice. Nezřídka je vidět v kombinaci s pletivem, a to především pro ochranu čtyřnohých mazlíčků, které by mohli plotem prolézt. Živý plot patří k těm náročnějším na údržbu. Rovněž je třeba počítat s tím, že chvíli potrvá, než vám doroste do požadované výšky. Na výběr je mnoho keřů a rostlin, které vám vytvoří zajímavý živý plot. Doporučujeme volit neopadavé keře, aby plot vypadal hezky i v zimním období. Mezi oblíbené patří například bobkovišeň, habr nebo bambus, který ve větru krásně šumí.
Pletivo
Pletivové oplocení je další variantou plotu a zároveň jedním z nejlevnějších řešení. Nejčastěji se s ním setkáme například při oddělení zahrady od pole, nebo od sousedovy zahrady. U tohoto plotu ovšem převažují kromě nízké pořizovací ceny spíše nevýhody. Plot totiž rozhodně není estetický a ani nikterak bezpečný. Pokud nemusíte, raději se vyhněte pletivovému plotu okolo rodinného domu. Pokud nad ním přece jen uvažujete, zkuste před něj vysázet živý plot, který vám za pár let pletivo překryje a výsledný efekt bude estetický. Rovněž tím zvýšíte ochranu, jak soukromí, tak majetku.
Při výběru plotu dobře zvažte, co přesně hledáte, a to nejen po estetické stránce. Promyslete si, zda jste ochotni pravidelně stříhat živý plot nebo natírat dřevěné latě. Myslete na to, že pokud zvolíte dražší variantu, která ovšem nevyžaduje údržbu a vydrží velice dlouho, počáteční investice se vám v podstatě časem srovná. A nyní k samotné inspiraci, na dvě desítky zajímavých řešení se můžete podívat níže v naší fotogalerii.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.