Panelákové koupelny - inspirace, fotogalerie
Přidal bathroomtiles, dne 22. 12. 2020, 0x
Uvažujete o rekonstrukci panelákové koupelny a WC? Přestože se nejedná o nelehký úkol, i s malým prostorem lze doslova provést kouzla. Navíc máte k dispozici nespočet možností. Nejtěžší částí je ovšem technická stránka věci a náročnější stavební úpravy, které jsou se starší panelákovou koupelnou zpravidla spojené. Dobře proto promyslete své možnosti a i to, jak by měl celý prostor vypadat. Hlavním cílem je získat krásnou koupelnu s dostatkem úložného prostoru, místa k manipulaci a světla. Tyto atributy hrají hlavní roli při rekonstrukci panelákové koupelny.
Návrh koupelny
Máte-li alespoň nějakou představu, jak by měla vaše budoucí koupelna vypadat, můžete se do návrhu pustit pomocí tužky a papíru. K dispozici ovšem máte i praktické online aplikace, která vám pomohou s orientací v prostoru a správným rozmístěním nábytku a doplňku. Jestliže nemáte představivost, nápad nebo čas, obraťte se na odborníky v koupelnových studiích. Pokud u nich následně rovněž pořídíte obklady, získáte návrh koupelny včetně vizualizace většinou zdarma. Lépe tak vidíte, jak by mohla budoucí koupelna vypadat a na tomto základu se dá již stavět… a to doslova.
Koupelna s toaletou
U koupelny rovněž často řešíme, zda spojit WC a koupelnu, nebo je ponechat zvlášť. Zde hrají především roli členové domácnosti. Jestliže žije v bytě člověk sám nebo v páru, mohou připadat v úvahu obě varianty. Ovšem pokud by do budoucnosti přibylo byť jen jedno dítě, je dobré nechat tyto dvě místnosti oddělené. V případě, že bude WC v koupelně, tak člověk, který bude na WC, zabere i koupelnu a znemožní tak ostatním členům domácnosti se chystat do práce či do školy. V konečném důsledku spojení těchto dvou místností zase tolik místa nepřinese, a proto předem dobře zvažte vaše možnosti a potřeby.
Vana versus sprchový kout
Z hlediska prostoru je výhodnější sprchový kout. Dnes se ovšem dají sehnat i menší panelákové vany se zástěnou, a tedy i milovníci koupání si mohou tento požitek dopřát. Pokud se budeme bavit o praktickém pohledu, zde opět hodně záleží, kdo bude byt obývat. Mladí lidé s menšími dětmi preferují spíše vanu. Naopak rodiče s odrostlejšími dětmi či starší lidé ocení sprchový kout. Starší lidé mohou mít problém lezením do vany a v takovém případě je pro ně sprchový kout daleko komfortnější variantou. Ať už dáváte přednost sprchovému koutu nebo vaně, naprosto nevhodná je rohová vana, která v malých prostorech zabírá příliš moc místa. Na první dojem může vypadat, že nám ušetří prostor, ale není tomu tak. Rohová vana je sice v rohu, ale na rozdíl od klasické vany zabírá hodně místa v prostoru. Nejlépe to uvidíte, pokud si necháte zpracovat návrh. Při pohledu shora můžete porovnat, kam až zasahuje rohová vana.
Úložného prostoru není nikdy dost
A dvojnásobně to platí především v malé panelákové koupelně. V koupelně s omezeným prostorem by rozhodně neměly být zbytečné věci. Pokud můžete, vyhoďte z koupelny pračku, úklidové a mycí prostředky. V případě, že můžete jinam umístit i koš na prádlo, výborně! Cokoli, co se dá umístit na chodbu, komory, šatny nebo kamkoli jinam, je jen a jen dobře. Případně můžete využít praktické vestavěné skříně a poličky v koupelně, kterými lze například obestavět pračku nebo další prvky v koupelně. Do koupelny je dobré umístit skříňky na zeď nebo skříňky pověsit například ke stropu okolo celé místnosti. Vždy volte spíše uzavřené skříňky než otevřené police, působí elegantnějším a uklizenějším dojmem. Dále nezapomeňte na zrcadla. V tomto případě se hodí i vetší zrcadla, která prostor opticky zvětší. V malém prostoru jsou častým řešením nejrůznější zúžené skříňky, asymetrická umyvadla či vany. Nemusíte se tedy bát, že vaše koupelna je tak malá, že se do ní vejde pouze sprchový kout a umyvadlo.
Dostatek světla
Nejlepší variantou je samozřejmě přirozené světlo. Pokud máte možnost mít koupelnu s oknem, je to výhra. V případě panelákových koupelen se ovšem musíte spokojit s umělým osvětlením. O to je důležitější se na něj zaměřit. Možná si říkáte, že osvětlení není v koupelně to hlavní, ale opak je pravdou. Rozhodně jej nepodceňujte. Dostatek světla potřebují muži i ženy při pravidelné péči o sebe. V každé koupelně by mělo být alespoň jedno hlavní svítidlo, nejčastěji stropní, které dostatečně osvětlí prostor pro orientaci a pohyb v něm. Další světla, světýlka, led pásky a podobně, by měly být umístěny v blízkosti zrcadla tak, aby každý, kdo se potřebuje upravit, měl dostatek světla. Dnes máme na výběr opravdu mnoho variant, a proto není problém vybrat si.
Na závěr výběr obkladů a dlažby
Tady se role otočí, neboť zde rozhoduje především vkus a estetika. Obklady a dlažba dodají koupelně duši a dotvoří celkový dojem. Samozřejmě je dobré dodržet pár základních bodů, ale víceméně si můžete vybrat barvy obkladů a dlažby dle vlastních preferencí. Myslete na to, že obklady v koupelně neměníte každý den, a proto je dobré uvažovat nad nadčasové variantě než nad aktuálním módním výstřelkem. Vzhledem k menším prostorům panelákových koupelen byste měli zvolit spíše světlejší odstíny a případné tmavší odstíny doladit jako doplňkové. Hitem poslední dvou let jsou přírodní barvy nebo jemné a tlumené odstíny – bílá, béžová, šedá, hnědá. Čím dále více oblíbené je v koupelnách dřevo, které musí být speciálně vysušené a ošetřené, aby vydrželo. Velice příjemné je právě na podlaze v koupelně, neboť je daleko teplejší a příjemnější pro chůzi na boso než dlažba. Žhavým trendem roku 2020 je také mramor ve velkoformátových obkladech a černá elegance. Pokud máte rádi experimentování a barvy, můžete zvolit tlumenější barvy obkladů a dlažby, které ovšem doladíte pomocí výraznějších doplňků, kterých je v koupelně až až. Dává vám to snadnou možnost, jak jednoduchým způsobem obměnit koupelnu a udělat z ní zase novou zajímavou místnost.
Co se týká velikosti obkladů, v současné době jsou preferovány velkoformátové obklady, které vypadají elegantně a luxusně, a navíc mají praktický účel. Díky velkoformátovým obkladům totiž minimalizujete spáry, kde se mohou vytvářet bakterie a plísně. Na výběr jsou ale rovněž klasické rozměry a tvary jako čtverec nebo obdélník či dnes stále oblíbenější šestiúhelník, který vaši koupelnu příjemně ozvláštní.
Základní chyby v rekonstrukci panelákových koupelen
- Spojení WC a koupelny - Ano, v některých případech je to výhodné. Dobře ovšem zvažte, jestli je to ideální řešení právě pro vás. Pokud o tom uvažujete pouze z důvodu zvětšení prostoru koupelny, tak se takové řešení příliš nedoporučuje.
- Rohová vana - Ani ta není vhodná do malých panelákových koupelen, neboť ve výsledku zabere v prostoru více místa než klasická vana.
- Příliš zbytečností - Nepotřebné doplňky a dekorace, které mohou být uloženy jinde, ušetří v již tak malé koupelně místo.
- Nedostatečné odvětrávání - Tato je častý problém koupelen bez oken. Proto při rekonstrukci na systému odvětrávání nešetřete, vyhnete se tak nepříjemné tvorbě plísní a zápachu.
Obecnou chybou při všech rekonstrukcích je přístup k rozpočtu. Předem si stanovte, kolik jste schopni a ochotni do celé rekonstrukce vložit. Ideální je zjistit si ceny materiálů, vybavení i práce řemeslníků a dalších odborníků tak, abyste v průběhu rekonstrukce nemuseli sáhnout po levných a nekvalitních variantách.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.