Okrasné zahrady - inspirace, fotogalerie

Zahrady fotogalerie

Přidal gardenideas, dne 27. 08. 2020,  0x

Okrasné zahrady - inspirace, fotogalerie

Máte u domku, chalupy, chaty či bytu alespoň kousek pozemku? Už víte, jak tento prostor využijete? Jednou z možností, je krásná zahrada, na které můžete nejen relaxovat, ale také se potkávat s přáteli či rodinou. Okrasná zahrada ovšem není bez práce. Více, kde a jak začít? Máte představu, jaký styl zahrady zvolit, jaké okrasné stromky či rostliny vysázet?

Prvním krokem je pečlivé plánování. Je třeba si uvědomit, jaké možnosti máte. Každá rostlina i okrasný keř mají jiné nároky a to je nutné respektovat. Jen tak bude vaše zahrada krásná na pohled. Mezi rozhodující faktory patří například orientace zahrady na určitou světovou stranu, výskyt slunečních paprsků během dne nebo dostatek stínu.

Svépomocí nebo s pomocí?

Pokud se nevyznáte v zahradničení, je dobré zvážit služeb zahradního architekta, který vám poradí, co a kam je vhodné umístit. Buď můžete vše nechat na zahradním architektovi, nebo mu předložte svou představu o zahradě a společně dejte dohromady koncept vaší nové zahrady. Pamatujte si však, že již za návrh zahrady na papíře zaplatíte i několik desítek tisíc. Samotná realizace pak již může být na vás, nebo si na pomoc přizvěte zahradníka. Někteří zahradní architekti dokonce nabízí komplexní služby realizace zahrad.

Středomořský styl okrasné zahrady

Díky horkým a suchým létům vstoupí obliba teplomilných rostlin, kterým se začíná dařit i v našich podmínkách. Středomořský styl na nás dýchá atmosférou letní dovolené u moře, pohody a slunečních paprsků. Bílé zdi a modrý nábytek připomínající řecké taverny jsou základem. Když k nim přidáte nádoby s květinami , dlažbu či ploché kameny, jste na nejlepší cestě ke své vlastní středomořské okrasné zahradě. V těchto krajinách neroste tráva jako u nás, ale většinou je vyprahlá a na pohled ne zrovna hezká, proto se často setkáváme s vydlážděnými částmi pozemku, nebo vysypanými štěrkem. Z rostlin a keřů máte na výběr oleandr, fíkovník, ibišek, hortenzie, růže, azalky a bezpochyby také levanduli. Rozhodně nezapomeňte ani na bylinkový záhonek, nebo alespoň bylinky v květináčích. Ze stromů můžete vsadit na vzrostlé borovice, které zároveň vytvoří příjemné zázemí pro posezení. 

Japonská okrasná zahrada

Tento styl se hodí i pro menší pozemky a je určený lidem, kteří na zahradě často relaxují, přemýšlí, hledají odpočinek nebo čerpají energii z přírody. Pro japonské zahrady je typickým rysem, že každý prvek umístěný na pozemku má své místo a smysl. Nic není jen tak náhodou odložené. Dalším typickým prvkem jsou vodní plochy v podobě jezírek či potůčků. Setkáme se tady se všemi přírodními materiály - kamenem, dřevem, pískem i vodou. Snažte se u všech věcí na zahradě vyhnout přesným geometrickým tvarům. V japonských zahradách vyniká přirozenost. Z rostlin mají v japonských zahradách své místo především bambusy, rododendrony, kapradiny nebo mechy. Dále se nebojte ani jehličnatých a listnatých stromů. Velmi oblíbené jsou například stylové bonsaje. 

Nekonečné anglické okrasné zahrady

Proč nekonečné? V Anglii se zkrátka nesetkáte s nedostupnými betonovými ploty, které jsou vysoké tak, aby nebylo vidět do zahrady ani ze zahrady. Oplocení u anglických zahrad buď chybí, nebo je suplováno nízkou kamennou zídkou, která nebrání výhledu a která pouze určuje hranice pozemku. Na první pohled tak pozemek vypadá nekonečně. Anglickým zahradám často vévodí živé ploty, perfektně střižené keře a dokonalý trávník. Anglická zahrada je zahradou kontrastu, kde se potkávají dokonalé tvary s ledabylými trvalkami, které působí chaoticky a nahodile. Ovšem vše má své dané místo a uspořádání. V anglických zahradách najdete štěrkové cestičky nebo cihlové zídky. Typickou květinou jsou rozhodně růže, a to všechny její druhy. Kromě růží v těchto okrasných zahradách najdete také chryzantémy, mečíky nebo voňavé lilie. Vysadit můžete samozřejmě také letničky, které dodají zahradě barvitost a pestrost. Mezi ně patří například prvosenky, macešky či netykavky. Anglická zahrada zpravidla plní funkci estetickou a okrasnou. Nezřídka se ovšem na ní vyskytuje i užitková část s bylinkovou a zeleninovou zahrádkou. 

Francouzská okrasná zahrada

Francouzskou okrasnou zahradu poznáte na první pohled. Je dokonalá. Je navržená tak, aby byla monumentálním dílem. Vše je symetrické a perfektní. Přesně tak, jak to v přírodě nikdy neuvidíte. Francouzské zahrady bývají na obrovských plochách, aby vynikly všechny tvary a obrazce, které jsou na nich vyobrazené. Typickým prvkem je určitá vyvýšená část - například terasa, ze které lze pozorovat zahradu jako celek. Na konci procházky po zahradě se zpravidla nachází zajímavý architektonicky prvek, ze kterého je návštěvník omráčen, ať už je to socha nebo nějaká stavba. Francouzské zahrady díky své monumentálnosti však bývají součástí zámků, hradů či různých loveckých zámečků. Menším zahradám ve francouzském stylu Provence naopak vévodí levandule a borovice a nechybí ani bílý vintage nábytek s patinou.

Co nesmí na okrasné zahradě chybět?

Každý má o své zahradě jiné představy. Společným jmenovatelem zahrad je ovšem krásný trávník. V závislosti na stylu stavby a zahrady se můžete inspirovat jak uhlazeným anglickým trávníkem nebo rozkvetlou jarní loukou. Kromě trávníků jsou v posledních letech velmi oblíbené traviny, které zahradě dodávají moderní vzhled. Samozřejmostí jsou květiny - trvalky, letničky, keře a mnoho dalších. 

Trávník

Základním prvkem každé, a to nejen okrasné zahrady, je trávník. Jak na dokonalý trávník? Prvním krokem je jeho položení, ať už jej vysejeme nebo položíme předpěstovaný trávník, tím péče pouze začíná. Práce začíná hned po zimě, kdy je nutné trávník vyčistit od větviček, spadeného listí a dalších nechtěných věcí. Na jaře a na podzim je důležité trávník tzv. vertikutovat - jde o zbavení se mechu, plstí a plevele. Trávník je dobré i několikrát pročesat, ať už hráběmi nebo přístrojem. K neméně důležitému kroku patří samozřejmě pravidelná zálivka. 

Okrasné květiny a dřeviny

Květiny na zahradě nesmí chybět. Důležité je ovšem zvolit takové, kterým budou vyhovovat podmínky dané zahrady. Kromě povětrnostních podmínek a typu půdy je také důležité, kolik času jste schopni své zahrádce věnovat. Mezi rostlinami najdete jak rostliny náročnější na čas, tak rostliny, které moc péče nepotřebují. Ideální je rovněž volit rostliny a keře, které jsou na pohled hezké celý rok. 

Traviny

Traviny jsou poměrně nenáročně na údržbu. I proto jsou stále oblíbenější. Kromě chat a chalup si své místo našly i u moderních staveb. Vysoké zelené trávy jsou často krásným doplňkem u vchodů do domu. Mezi vyhledávané traviny patří kostřava sivá, ozdobnice, kavyl péřový, kostřava medvědí nebo proso prutnaté.

Přírodní materiály

Svou okrasnou zahradu zdokonalíte, pokud do ní dokážete přirozeně zakomponovat přírodní materiály jako dřevo či kámen. Z kamene můžete vydláždit chodníček, skalku či s drobnými kamínky jen ozdobit květináč. Ze dřeva můžete například vytvořit romantickou lavičku. Oba materiály mají široké využití a je jen na vás, které si vyberete. 

Oáza klidu

Určitá forma oázy klidu by neměla chybět na žádné zahradě. Jak jinak byste si mohli vychutnávat její krásu a rozmanitost, než na nějakém příjemném posezení? Jelikož v horkých dnech potřebujete mít na zahradě i místo, kde se před slunkem schováme, je dobré postavit pergolu, altánek či jiný přístřešek. Styl by měl odpovídat charakteru zahrady a domu tak, aby vše společně ladilo. Nejlepším materiálem pro stavbu jakéhokoli přístřešku je dřevo, případně kombinace s kamenem. Velikost stavení je třeba přizpůsobit velikosti zahrady a početnosti rodiny a přátel.

Jezírkem nic nezkazíte

Zajímavým designovým prvkem na okrasné zahradě je rozhodně vodní element. Pokud máte dostatečné finanční možnosti, můžete na své zahradě vybudovat okrasné jezírko nebo rovnou koupací biotop, který nahradí bazén a nepůsobí na zahradě příliš uměle. Před pořízením jakéhokoli vodního elementu ovšem zvažte, zda se na zahradu hodí a bude působit přirozeně. Dalším faktorem, který může ovlivnit vnímání vodní plochy, je to, zda necháte jezírko či biotop s klidnou hladinou nebo tam umístíte vodopád, fontánku nebo rovnou potůček. Vše můžete doplnit i menším mostkem nad vodní hladinou.

Živý plot

Krásným zahradním prvkem je mimo jiné živý plot, který vás oddělí od vašich sousedů, přitom působí přirozeně. Živé ploty dělíme na stříhané a volně rostoucí. Pamatujte však, že i volně rostoucí je nutné alespoň jednou za rok upravit. Dalším rozhodnutím při výběru by mělo být, zda chcete stálezelený živý plot či opadavý. Nejčastěji používanou rostlinou na živé ploty jsou thúje, které jsou vhodné pro ploty 1,5 až 3 m vysoké, jsou stálezelené, dobře drží tvar a nejsou náročné na půdu. Zimostráz neboli buxus je stálezelený keř, který se hodí na nízké stříhané ploty. Často je také do zahrady umísťován jako solitér a zastříháván do různých tvarů. Z opadavých rostlin můžete jako živý plot použít habr. I když je opadavý, tak je i v zimě neprůhledný. Staré listy totiž opadají až v době růstu nových. Možností ohledně živého plotu je opravdu velké množství. Na živé ploty se dále používá například rychle rostoucí bambus, bobkovišeň obecná, tis, smrk nebo ptačí zob.

Fotogalerie:







Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.