Obývací pokoje - inspirace, fotogalerie

Obývací pokoje

Přidal houseatgmailcom, dne 30. 06. 2020,  0x

Obývací pokoje - inspirace, fotogalerie

Obývací pokoj je multifunkční místností, ve které trávíme většinu času stráveného doma. Je vhodný k relaxování i k setkávání s rodinou a přáteli. K večeru se zde zpravidla sejde celá rodina. Tato místnost by proto měla být nejen příjemná a uklidňující, ale také reprezentativní.

Pokud se pouštíte do zařizování obývacího pokoje, nebo byste jen rádi vyměnili váš old style pokoj za nový, začněte u toho, že si vytyčíte styl, který se vám líbí. Ideální samozřejmě vždy je, když koresponduje s ostatními místnostmi.

Spojit s kuchyní: Ano či ne

Obývací pokoj může být samostatný, spojený s jídelnou nebo rovnou s kuchyní. Takové spojení má samozřejmě své výhody i nevýhody.

Výhody

Pokud máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem, máte k dispozici místo dvou menších prostornou velkou místnost. I když vaříte, nejste v kuchyni odstrčení od ostatních, kteří například sledují televizi.

Nevýhody

Pokud se ovšem zaměříme na nevýhody, tak je potřeba daleko silnější digestoř, která by stíhala lapat pachy a páru z vaření. V případě návštěvy nezapomínejte, že musíte uklidit nejen v obývacím pokoji, ale i v kuchyni, kde chystáte občerstvení. A právě při chystání občerstvení jste nejvíce na očích, což může někomu vadit. 

Jak propojit obývací pokoj s kuchyní?

Pokud budete uvažovat nad spojením obývacího pokoje s kuchyní, musíte k tomu přistupovat jako k jedné velké místnosti se dvěma částmi. V ideálním případě by spolu měly být sladěné přes drobné detaily. Jednotlivé části od sebe můžete oddělit výmalbou nebo také nábytkem, jako je například japonská stěna nebo živá zelená stěna. Kuchyňská linka nemusí být ve stejném dekoru jako nábytek v obývacím pokoji, vše by se ale mělo nést v jednom stylu. Samozřejmě se ale nemusíte zaměřit na úplně stejný nábytek. Sladit můžete i detaily - prostírání na stole s polštářky na pohovce. Velkou výhodou je, když máte možnost umístit mezi kuchyňskou a obývací část velké posuvné dveře, které prostory v případě potřeby oddělí. Opticky oddělit místnost pomůže i ostrůvek s barem, který je velice praktický, nebo případně vyvýšený prostor či snížený strop v jedné z částí.

Venkovský či provensálský obývací pokoj?

Důležité je zvolit si ten správný styl a držet se ho. Pokud jste milovníci romantiky, bude pro vás ideální venkovský nebo provensálský styl, které jsou si velmi podobné. Venkovský styl obývacího pokoje je neodmyslitelně spojený s kamny nebo otevřeným krbem a naskládaným dřívím a nesmí chybět měkká pohodlná pohovka s přehozem. Rovněž jsou pro venkovský styl typické nejrůznější doplňky a dekorace a především knihy. Pro provensálský styl je charakteristický bílý dřevěný nábytek s fialovými dekoracemi a levandulemi, ať už v podobě vzoru na dekoracích, sušené levandule nebo čerstvých květin.

Minimalismus v obývacím pokoji

Minimalistický styl je typický svou střídmostí a jednoduchostí. Minimalismus znamená praktičnost a přehlednost. Čisté linie jsou samozřejmostí. Obývací pokoj je prostorný a vzdušný. Pokud se vám tento styl líbí, vyhněte se v obývacím pokoji zbytečnému nábytku a přemíry dekorací. Dobrou volbou jsou jednoduché kusy nábytku. Nábytek by měl být nejlépe jednobarevný a bez ozdob. Čím méně, tím lépe. Každý kus nábytku by měl mít svoji funkci a měl by být praktický a maximálně funkční. Obývací stěna může být složena pouze z jednoho TV stolku bez úchytek a případně nějaké poličky. Pohovku zvolte jednoduchou, jednobarevnou a nejlépe na nožkách, neboť působí vzdušně a elegantně.

Industriální obývací pokoj

Industriální styl může působit chladným neosobním dojmem, ale je to jen první pocit. Druhý pohled vás již zahřeje. Pokud je to vaše parketa, určitě se mu nebraňte. Na industriální obývací pokoj potřebujete větší otevřený prostor. K industrialismu patří prvky jako odhalené cihly, beton, odkryté trubky, vysoké stropy, ale také tabulková okna či kovové konstrukce. Velmi oblíbená jsou rovněž světla s odhalenými žárovkami nebo velké kovové lustry. Nebojte se použít i více typů osvětlení v různých výškách. 

Skandinávský obývací pokoj

Skandinávský styl patří aktuálně k těm nejpopulárnějším. Je charakteristický svou jednoduchostí, čistotou a elegancí. Jde v něm především o střídmost a přírodní materiály. Žádné přeplácané dekorace v něm rozhodně nenajdete. Co se týká barev, měli byste se držet bílé. Pohrát si ovšem můžete i s prvky černé a šedé. A kdo by se chtěl opravdu rozšoupnout, můžete to zkusit například s lahvově zelenou. Základem takového obývacího pokoje by měl být krb se dřevem. Pohovka v neutrální barvě může být doplněná přehozem, dekou či dekorativními polštářky, a to vše v jemných pastelových odstínech. Severský styl si rovněž rád pohrává s osvětlením, a proto se nebojte pořídit i různé typy osvětlení - od malých stolních lampiček, přes lucerničky až po hlavní stropní osvětlení.

Orientální styl

Pokud jste vášnivými cestovateli a rádi si z cest vozíte suvenýry, určitě bude tento styl to pravé pro vás. Dominantou pokoje může být například ručně tkaný perský koberec. Dále nesmí chybět nízké taburety nebo polštářky na sezení. Orientální styl preferuje těžký nábytek z masivu. Správnou atmosféru nastartují originální aromalampy, vonné tyčinky nebo čajová sada. Do takového interiéru se jistě hodí i vodní dýmka. Ohledně barev si tentokrát nemusíte klást žádná omezení. Orient srší barvami. Odstíny červené, žluté, fialové, vínové a oranžové jsou zde jasnou volbou.

Moderní interiér

Přejete si dostat do obývacího moderní prvky? Co takhle dřevěné laťky za televizí? Nebojte se je použít od podlahy až ke stropu. Uvidíte, že prostor obývacího pokoje rázem dostane nový kabát. V případě vysokých stropů určitě nezapomeňte na nepřímé osvětlení, které dodá obývacímu pokoji skvělou atmosféru zejména v podvečerních hodinách či při posezení s přáteli. Velmi oblíbené jsou rovněž betonové stěrky na stěnu, pohledový beton nebo krb s atikou na vyrovnání dřeva.

Svítidla a lampy

Jaké světlo zvolit do obývacího pokoje? Vzhledem k tomu, že je to místnost pro různé aktivity - od relaxování a sledování filmu, přes posezení s rodinou až po hraní her či čtení knih, je třeba, abyste měli k dispozici více možností. Z tohoto důvodu můžete zapomenout na jedno centrální stropní svítidlo. Bez stojící lampy nebo lampičky se určitě neobejdete. Hodí se i led pásky či klasické svícny a svíčky, které nastolí příjemnou intimní atmosféru.

Teplé či studené světlo?

V obývacím pokoji byste měli mít oba zdroje. Zatímco pro relaxaci je vhodnější teplé, pro práci, čtení či vyšívání je naopak lepší studené. Kromě počtu a druhu svítidel se zaměřte samozřejmě i na design, neboť i světlo je významný doplněk interiéru. Oblíbeným řešením je zvolit jedno designově výrazné světlo, ať už stropní nebo stojící lampu, a ostatní svítidla vybrat decentnější. Vše tak ve výsledku působí kompaktně. Nadšenci pro minimalismus mohou dát přednost bodovkám nebo zapuštěným či předsazeným downlightům. Tato světla mohou být v různých tvarech a velikostech. Skvěle se hodí především do moderních interiérů.   

Co s malým prostorem?

Pokud nedisponujete prostorným obývacím pokojem, musíte důkladněji promyslet, co a kde bude. Zamyslete se, jaké prvky potřebujete a bez čeho se skutečně neobejdete.

Sedací souprava

Častou chybou bývá, že do malého obývacího pokoje je pořízena obrovská sedací souprava, která zabere velkou část místnosti. Takový obývací pokoj působí na první pohled přecpaně. Do menších prostorů proto raději volte pohovku na nožičkách a menší křeslo. Zajistíte tak dostatek místa na sezení i relaxaci a zároveň zachováte místnosti vzdušnost. Křeslo rovněž můžete nahradit taburetem nebo tzv. puffy, které můžete mít schované ve skříni a vytáhnout je, když přijde návštěva. 

Další nábytek

Konferenční stolek je rovněž dobré vybrat menší, nebo případně dva až tři, které můžete schovat pod sebe nebo přenést tam, kam budete momentálně potřebovat. Do opravdu malých prostor zvolte jednoduchý TV stolek a poličky. Stejně tak můžete televizi umístit rovnou na zeď. Zapomeňte na obrovské kusy nábytku, které by zabraly většinu prostoru. Abyste prostor opticky zvětšili, vymalujte místnost světlými odstíny. Stejný efekt bude mít i zrcadlo nebo nábytek z lesklého materiálu. V malém prostoru buďte střídmí, i co se týče dekorací a interiér zbytečně nezaplácávejte různými hrnečky a soškami. Vyhnout byste se měli i záclonám a těžkým závěsům. Místo toho vsaďte na odlehčené rolety nebo jen žaluzie. 

Chytrý obývací pokoj

Patříte k milovníkům moderní technologie? Jistě by ve vašem obýváku nemělo chybět světlo, topení či klimatizace ovládané na dálku přes mobil. Dnes můžete mít i elektrické zásuvky ovládané na dálku. V praxi tak jednoduše zapnete daný spotřebič pomocí mobilu. Po cestě domů si tak můžete již zapnout klimatizaci, nebo naopak nastavit topení. 

Snad vám naše tipy pro rekonstrukci či zařízení obývacího pokoje přijdou vhod a alespoň některé z nich využijete i v praxi. Důležité je, abyste se ve svém obývacím pokoji cítili příjemně a uvolněně. A pamatujte, že na velikosti nezáleží. I malý obývák může plnit všechny funkce, jen je potřeba důkladněji promyslet, jak ho zařídit. A nyní už načerpejte inspiraci níže v naší fotogalerii.

Fotogalerie


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.