Obklady do koupelny - inspirace, fotogalerie

Koupelny

Přidal bathroomtiles, dne 15. 01. 2020,  0x

Obklady do koupelny - inspirace, fotogalerie

Chystáte se vybírat nové obklady do koupelny? Obrňte se trpělivostí a vyhraďte si na to dostatek času. Na trhu je nabídka nepřeberného množství vzorů, materiálů, velikostí i různých vlastností obkladů. Další otázkou jsou samozřejmě finance, které vás buď omezují, nebo vám naopak otevírají možnosti na vytvoření nevšední koupelny. A na co dalšího se zaměřit při výběru dlažby a obkladů do koupelny?

Základní informace, od které byste se měli při výběru nových obkladů a dlažby do koupelny odpíchnout, je rozpočet. Předem si stanovte, kolik můžete a zároveň chcete do koupelny investovat. Získáte tak reálnou představu o tom, v jaké cenové škále se pohybujete. V celém rozpočtu zároveň myslete i na peníze řemeslníkům, za spárovací hmotu či lepidlo. V závislosti na kvalitě se dají nejlevnější obklady sehnat již od 150,-Kč za m2. Ty nejdražší se mohou vyšplhat i k několika tisícům za metr čtvereční.

Vlastnosti

Zásadní není jen estetická a finanční stránka, ale velmi důležitá je rovněž bezpečnost a funkčnost. Dopředu se proto seznamte s tím, jak jsou dané obklady a dlažba náročné na údržbu. Důležitým údajem, který je nezbytné při výběru dlažby sledovat, je tzv. protiskluzovost. Můžeme se setkat se dvěma údaji neboli stupnicí pro chůzi na boso a pro chůzi v obuvi. První případ má označení stupnice A – C. Do koupelny je obecně nejlepší volit stupeň C, nicméně postačí i B. V druhém případě hledejte označení R9 – R13, přičemž zde je dobré zaměřit se na dlažbu s parametrem R10 a výše.

Výběr podle materiálu

Obklady do koupelen se vyrábí z různých materiálů. K naprosté klasice patří keramika. Ničím neobvyklým však nejsou ani obklady skleněné či z přírodního kamene. Výjimečně se však setkáváme i s obklady plastovými nebo s obklady z korku.

Keramické obklady

Keramické obklady patří k nejoblíbenějším. Může za to nejen snadná údržba, odolnost vůči vodě a páře, ale i skutečnost, že se dají kombinovat s podlahovým vytápěním. Kvalitní keramická dlažba se nepoškrábe ani neodře. Výhodou je, že je odolná i vůči chemickým prostředkům, které se v koupelnách často používají k dezinfekci. A protože keramika patří k nejvyužívanějšímu materiálu, pokud jde o koupelnové obklady a dlažbu, její výběr je neskutečně široký. Nevýhodou keramické dlažby je, že pokud neplánujete podlahové topení, může vám být zima od nohou.

Rektifikace

Pokládka beze spár představuje chybný postup, díky kterému může dojít k poškození obkladů či dlažby, a to z důvodu přirozeného pnutí daného materiálu, který se může rozpínat. Rektifikace je způsob zpracování obkladů, který umožňuje moderní pokládání dlažby a obkladů s minimální spárou ± 0,2 mm. Rektifikace neboli mechanický způsob broušení hrany do pravého úhlu zajišťuje přesné rozměry obkladů. Nemusíte se tak obávat, že by jednotlivé obklady stejného typu dlaždic měly rozdílnou velikost. S rektifikovanou dlažbou i obklady se ovšem musí zacházet velmi opatrně, neboť hrany jsou díky rektifikaci velmi křehké a mohlo by dojít k jejich odštípnutí.

Kalibrace

V případě kalibrovaných obkladů může docházet během vypalování keramických dlaždic v pecích při vysokých teplotách k přirozené změně velikosti a určité deformaci. Z tohoto důvodu jsou kalibrované dlaždice přiřazené do skupiny daného rozměrového rozsahu, který stanovuje norma. Když se rozhodnete pro kalibrované dlaždice, vždy musíte nakupovat potřebné množství najednou, neboť při pokládce v jedné místnosti nesmí být použité obklady či dlažba různého kalibru. Nebylo by totiž možné dodržet pravidelnou pokládku.

Skleněné obklady

Moderní a elegantní vzhled vaší koupelně propůjčí skleněné obklady, které se poslední dobou dostávají do popředí zájmu. Originální vzhled je bezesporu velkou výhodou skleněných obkladů. Sklo je zároveň hygienickým povrchem. Špatně se na něm usazují nečistoty, bakterie či plísně, a proto se dobře udržuje. Stačí jednoduchý úklid a povrch je čistý. Skleněné obklady mají malé množství spár, nebo jsou úplně bez nich, díky čemuž se lépe udrží čistota koupelny. Spáry jsou obecně nejhůře udržitelná místa, neboť se špatně čistí, rychle se zanáší a po nějaké době už bohužel nevypadají pěkně.

Plastové obklady

Přestože plast patří v současné době k nepopulárním materiálům, co se týká životního prostředí, své místo si našel i v sektoru koupelen. Podobně jako skleněné obklady, tak i plastové obklady se rovněž už dostávají do povědomí a je o ně zájem. Mají výborné tepelné i izolační vlastnosti, jsou odolné proti vlhku a snadno se instalují. Pokud budete pátrat, můžete objevit krásné vzory za rozumné peníze.

Korkové obklady

V případě, že si potrpíte na přírodní materiál a vzhled, jsou pro vás korkové obklady perfektním řešením. Korek je odolný vůči vlhkosti, je antistatický a neusazuje se na něm prach, díky čemuž je vhodný i pro alergiky. Korkové obklady mají výborné tepelné i zvukové izolační vlastnosti. Korek je hygienický materiál, který brání šíření plísní a bakterií. Pokud se bojíte, že budou korkové obklady a podlaha nudná, tak rozhodně nemusíte. Jelikož i u tohoto materiálu máte na výběr. Korkové obklady mohou mít lesklou či matnou povrchovou úpravu. Stejně tak se dají sehnat různé barevné kombinace a mozaiky, a to například i v dekoru mramoru. 

Obklady z přírodního kamene

Přírodní kámen dodá vaší koupelně jedinečný, a především přirozený a luxusní vzhled. Ovšem pozor, přírodní kámen je přirozeně savý materiál, a proto je pro dobrou údržbu nezbytná vrstva laku i impregnace. Kromě toho počítejte s vyššími výdaji.

Barvy a dekory

V souvislosti se zařizováním koupelny je potřeba zvolit styl a s tím i související barevnost koupelny. Čím dál více trendy je jednoduchost a přirozenost. Ta je na rozdíl od křiklavých barev a výstředních řešení nadčasová. Pokud tedy chcete, aby vaše koupelna nevyšla v následující dekádě z módy, vsaďte na přírodní barvy a jejich odstíny, jako je bílá, šedá či béžová.

Barvy podle velikosti koupelny

Barevné doporučení se odvíjí nejen od vašeho vkusu, ale i velikosti koupelny. Jiná doporučení jsou pro malé, jiná pro velké koupelny. Do malých koupelen je ideální volit především světlé odstíny, které místnost opticky zvětší. Kromě toho koupelna se světlými odstíny působí čistě a elegantně. U větších koupelen se nabízí více možností, a to nejen kombinace tmavších odstínů, ale i použití velkoformátových obkladů. Na místě je však dobré zmínit, že vzhledem k rektifikaci u velkoformátových obkladů je možné je použít už i pro menší koupelny, neboť téměř neviditelná existence spár vytváří z obkladů jednotný celek, který koupelnu opět opticky zvětší.

Odstíny vhodné k relaxaci

Koupelna je nejen praktickým místem, ale měla by sloužit rovněž jako místo k odpočinku a relaxaci. Takovou atmosféru navodí tlumené či pastelové odstíny. Naopak mezi ideální odstíny rozhodně nepatří velmi výrazné a křiklavé barvy, které jednak mohou brzy omrzet a které zároveň nevytváří příjemnou atmosféru pro uvolnění. Pokud trváte na výrazných barvách, použijte je jen v menší míře, a to například jako určitý zdobný prvek.

Koupelna v tmavých barvách

Pokud máte to štěstí a jste majiteli velké koupelny, nebojte se poohlédnout i po tmavších odstínech. Je na vás, zda budete tmavé odstíny kombinovat se světlými, nebo vsadíte na luxusní vzhled tmavé koupelny. Pokud byste chtěli koupelně dodat trochu přírodního nádechu, zvolte doplňky či dekorace v kombinaci se dřevem. Kromě toho zajímavě působí i kontrast tmavých odstínů obkladů s bílou sanitární keramikou a koupelnovými doplňky. Jestliže toužíte po koupelně ve vyloženě pánském stylu, zaměřte se na metalický vzhled. Krásné jsou například tmavě šedé obklady s kovovými odlesky. V případě velké koupelny doporučujeme volit velkoformátové obklady a dlažbu, které minimalizují spáry a působí velice efektně a luxusně.

Koupelna v přírodních odstínech

I do koupelen se vrací trend přírody a nadčasovosti, a proto stále častěji lidé volí přirozené odstíny. Dnes můžeme sehnat obklady i dlažbu v dekorech dřeva, a to téměř k nerozeznání od skutečného dřeva. Takové koupelny působí útulně a navozují příjemnou atmosféru. Jestliže jste propadli Provence stylu, koupelny v dekoru dřeva s patinou jsou skvělou volbou. Pokud toužíte po tom, aby vaše koupelna působila luxusně a majestátně, volte dekor mramoru.

Cement look i beton

Poslední dobou se těší velké popularitě industriální styl. Nejste-li však zastánci odhaleného potrubí a visících kabelů, můžete kombinovat surový vzhled betonu s elegantním a hřejivým dřevem. Dekor betonu si můžete vybírat i v závislosti na struktuře obkladu a dlažby. Povrchu může být jak lesklý, tak matný. Dále můžete mít jak naprosto hladký, tak velmi strukturovaný povrch.

3D efekt

Jestliže toužíte po něčem neotřelém, zaměřte se na obklady či dlažbu s 3D efektem. Aby byl výsledek dokonalý, je důležité tento typ volit do prostorných místností. 3D efekt si totiž pohraje s celkovým vnímáním celé místnosti.

V případě, že máte určitou představu o vaší budoucí koupelně, zajděte do jakéhokoli koupelnového studia, kde vám zhotoví grafický návrh. Získáte tak lepší představu o celkovém vzhledu koupelny. Vždy si ale předem zjistěte, zda je návrh zdarma či za něj musíte předem zaplatit. Počítejte však s tím, že vizualizace na papíře nemusí zcela odpovídat skutečné barevnosti obkladů.

Fotogalerie:Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.