Moderní kuchyně - inspirace, fotogalerie

Kuchyně

Přidal houseatgmailcom, dne 30. 09. 2020,  0x

Moderní kuchyně - inspirace, fotogalerie

Černá nebo bílá kuchyňská linka? Je lepší mat nebo lesk? A co tvar - do tvaru písmene U nebo oblíbené L? To a mnohem více otázek vás čeká v momentě, kdy si chcete pořídit novou kuchyň, ale ještě nemáte zcela konkrétní představu, jak by měla vypadat.

Vždy je nejlepší načerpat inspiraci. Na trhu je na výběr neskutečné množství variant kuchyní, a proto je dobré nejdříve zjistit, jakým směrem byste se chtěli ubírat. Druhým krokem je plánování. Pokud jde o kuchyňskou linku, zde je plánování skutečně důležité, neboť by neměla být pouze skvělá po estetické stránce, ale měla by být maximálně funkční a praktická.

Kde začít?

Kuchyně je samostatným světem ve vaší domácnosti. Zároveň je ale její neodmyslitelnou součástí, a proto by měla korespondovat se stylem vašeho domova. Kuchyň není jen o výběru barvy kuchyňské linky. Každý prvek této místnosti musí do sebe správně zapadat, ať už jde o styl, uspořádání i dispozici.

Nadčasovost v hlavní roli

Jelikož kuchyňskou linku neměníme každý týden, není na škodu zvolit některý z nadčasových stylů. Základem totiž je, že se vám neomrzí za pět ani za deset let. Do karet hraje i skutečnosti, že mezi aktuálními trendy převládá minimalistický styl, jehož předností je jednoduchost a praktičnost. V kuchyni většina z nás tráví poměrně dost času, a proto je zapotřebí, abychom se v ní cítili dobře a hlavně, aby se nám v ní dobře vařilo.

Dispozice kuchyně

Uspořádání kuchyně se v první řadě odvíjí od prostorových možností. Nejčastěji se setkáváme s lineárním řešením nebo uspořádáním do písmene L. Obecně nejvýhodnější uspořádání představuje ale kuchyně ve tvaru písmene U. Ideální rovněž je, když můžete mít kuchyňskou linku s ostrůvkem. S lineárním řešením se nejčastěji setkáme v panelových domech, kdy máme kuchyňskou linku naproti sobě. Toto řešení je praktické, pokud mezi skříňkami je ulička 90 - 120 cm. Smyslem je vždy pohodlně otevřít obě skříňky naproti sobě. S dostatečným prostorem je ovšem nutné počítat i u kuchyní ve tvaru písmene U nebo u ostrůvku, kde nezapomeňte myslet na rozestup alespoň 90 – 120 cm. Menší ani větší rozestup mezi skříňkami a pracovní plochou není dobrý, neboť výrazně snižuje komfort při vaření.

Ostrůvek: Ano či ne

Máte prostornou kuchyň? Směle do ostrůvku! Skvěle jej využijete nejen jako další pracovní plochu, ale můžete jej doplnit zásuvkami, poličkami, skříňkami nebo nějakou nikou a jednoduše tak získáte další úložný prostor. Navíc ve spojení s obývacím pokojem je tento prvek skvělým pojítkem. Ostrůvek samozřejmě nemusí být jen pracovní plocha, kde je dřez nebo indukční deska, ale můžete jej z jedné strany využít i jako moderní barový pult - ať už pro společné snídaně, nebo pro skleničku vína s přáteli. V případě, že na ostrůvek umístíte varnou desku s digestoří, myčku nebo dřez, počítejte, že se náklady přece jen zvednou, a to z důvodu přívodu odpadů, vody i elektřiny. Na druhou stranu se ale ostrůvek s varnou deskou a moderní ostrůvkovou digestoří může stát zajímavou designovou dominantou celé kuchyně.

Lesklá, nebo matná kuchyň?

Mat, lesk, bílá, černá, zelená,… z takového výběru se jednomu zatočí hlava. Pojďme to ale vzít od začátku - matnou, nebo lesklou kuchyňskou linku? Z praktického hlediska rozhodně doporučujeme matnou kuchyň, a to především kvůli údržbě, neboť rozhodně nezabere tolik času a energie, jako udržet linku stále krásnou a lesklou. Z designového hlediska ovšem mnoho lidí dává přednost lesklé variantě. Zvažte tedy i skutečnost, jak moc dáváte kuchyni vy nebo vaše děti zabrat

Jak vybrat odstín kuchyňské linky?

A teď k barvě kuchyně… zde musíte myslet především z dlouhodobého hlediska. Příliš výrazné kuchyně v podobě červené, žlutozelené či oranžové se dříve nebo později okoukají a vás přestanou bavit. Jak se tedy rozhodnout? Ideálnějším řešením je proto vsadit na elegantní a nadčasový odstín kuchyňské linky, který snadno obohatíte barevnými doplňky. A když vás přestanou bavit, jednoduše je vyměníte. Nadčasové jsou samozřejmě dekory dřeva, bílé matné kuchyně nebo šedé kuchyňské linky, a to ať světle či tmavě šedé. K takovým kuchyním můžete zvolit doplňky sladěné téměř do jakékoli barvy, čímž získáte možnost si vaši kuchyň po určitém čase alespoň zčásti obměnit. 

Dřez a baterie

Možná si říkáte, že u dřezu není, co řešit. Máte v plánu zajít koupit pěkný nerezový dřez za rozumnou cenu? I v tomto případě máte v dnešní době již širší výběr. Přestože nerez patří k nejpoužívanějším materiálům dřezu, postupně se stává oblíbenější keramika či populární granit. Nerezové dřezy jsou určitě dobrou variantou, ale poměrně lehce se poškrábou. Keramické dřezy již nejsou záležitostí pouze koupelen, na trhu najdete i barevné a matné varianty. Mezi výhody keramických a granitových dřezů patří především vysoká odolnost vůči škrábancům, vysokým teplotám i chemickým vlivům. Z baterií pak můžete vybírat kohoutkové či pákové. Výhodou pákových je snadnější nastavení teploty vody, a tím i úspora. Kohoutkové baterie se hodí například k retro kuchyním. Velmi šikovného pomocníka v moderních kuchyních představují baterie s vytahovací sprchou, kterou oceníte například při mytí větší nádob nebo napouštění vody. 

Stěna za kuchyňskou linkou

Obklady, MDF desky, dřevo, sklo, betonová stěrka nebo lino? I zde máte opět na výběr hned z několika možností. Výhodou je, že si můžete dokonale sladit kuchyňskou linku i prostor za ní. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody jednotlivých řešení.

Obklady jsou klasika

Obklady nikdy neomrzí, a to hned z několika hledisek. Jsou cenově dostupné, odolné a na výběr máte z mnoha barevných i tvarových variant. Jelikož při vaření je důležitá čistota, nevýhodou obkladů jsou spáry, které se hůře čistí a více se zanáší, ovšem i tuto nevýhodu můžete zčásti eliminovat, pokud zvolíte velkoformátové obklady s minimálními spárami.

Stěrka

Do moderních kuchyní určitě patří stěrky. Nejčastěji se setkáváme s imitací betonu. Na výběr ovšem máme celou škálu barev, neboť se stěrka dá dobarvit dle vašich preferencí. Pokud ladíte dům a kuchyň do industriálního či minimalistické stylu, může být betonová stěrka tou nejlepší variantou. Pozor ale dejte na kvalitu a stěrku si vždy nechte dělat od profesionálů tak, aby byl povrch kompaktní a především uzavřený. Časem by se totiž mohly na stěrce začít objevovat fleky, a proto musí být uzavřené veškeré póry, kudy by se do stěrky dostala voda nebo čistící prostředky. Zásadní nevýhodou stěrek je jejich vyšší pořizovací cena.

Sklo

V případě skla se můžete doslova vyřádit s jeho designem. Dnes vám firmy vyrobí skleněnou desku za kuchyňskou linku v jakýchkoli barvách, vzorech nebo třeba na základě vaší oblíbené fotografie. Zde se fantazii opravdu žádné meze nekladou. Kalené sklo je tvrdé a v podstatě nerozbitné. Jde o odolný materiál, o který se při vaření nemusíte bát. Opět zde máte na výběr lesklá a matná skla. Pamatujte, že na lesklé variantě uvidíte každou kapičku. 

MDF desky

MDF desky neboli dekorativní panely jsou výbornou variantou pro tzv. zástěnu ke kuchyňské lince. Povrch může být upravený odolnou folií či laminátem. Vzhledem k velkým rozměrům desky nevznikají zbytečné spáry, čímž se usnadní udržování čistoty. Jde v podstatě o stejný materiál jako u pracovní desky, ale v tenčí variantě, můžete tak sladit pracovní desku se zástěnou, nebo naopak vytvořit kontrast.

Fotogalerie