Moderní kuchyně - fotogalerie, inspirace

Kuchyně

Přidal kitchen, dne 20. 02. 2020,  0x

Moderní kuchyně - fotogalerie, inspirace

Kuchyně je centrální částí domácnosti. V kuchyni se vaří, baví i žije. V posledních letech je proto velice oblíbené propojovat kuchyni s obývacím pokojem. Člověk tak není při vaření zcela izolován od zbytku rodiny či návštěvy. A co dalšího je typické pro moderní kuchyně?

Chystáte se rekonstruovat kuchyň, nebo stavíte dům a přemýšlíte, jak by měla vypadat vaše vysněná kuchyňská linka? Máme pro vás pár zásad, kterých byste se měli při zařizování a vybavování kuchyně držet.

Tvar kuchyně

Tvar kuchyně je z části dán prostorem. Základní tvar kuchyně je lineární neboli vše v jedné rovině. S tímto typem se setkáváme především v menších bytech, kde je omezený prostor, nebo naopak u velkých kuchyní, kdy je možné využít celou délku stěny. Pokud je kuchyně dostatečně široká, můžeme zvolit umístění kuchyňské linky po obou stranách, tedy naproti sobě. Umožňuje-li to prostor, je dobré volit tvar kuchyně do písmene L nebo U. Obě tyto varianty poskytují dostatek pracovní plochy i místa k pohybu. Velmi moderní variantou je dnes ovšem prostorná lineární kuchyně doplněná o ostrůvek.

Rozměry

To, jak uspořádat kuchyň, je z jedné strany limitováno rozvody vody, elektřiny a případně plynu. Na druhé straně by měla být kuchyň uspořádána logicky, a to do tzv. pracovního trojúhelníku. Jde o zásobovací, varné a mycí místo, tedy lednička, sporák a dřez. Tento trojúhelník by měl mít obvod maximálně 8 metrů.

Odkládací prostor

Mezi sporákem a dřezem by měl být dostatečný prostor pro přípravu jídla, a to nejméně 90 cm. Mnohem lepší je ale nechat si i 120 cm. Stejně tak bychom měli mít po obou stranách sporáku i dřezu dostatečně velkou odkládací plochu.

Horní skříňky

V moderních kuchyních se stále více setkáváme s variantou bez horních skříněk, či pouze s poličkami. Pokud ale plánujete horní skříňky, patří 60 cm nad pracovní plochu. Hloubka těchto skříněk by měla být ideálně okolo 35 cm, aby byly všechny uložené věci dobře dostupné. Trendem poslední doby rovněž je dělat kuchyně až do stropu, což často umožňuje dvě řady horních skříněk, přičemž spodní část horních skříněk mívá někdy z estetického hlediska menší hloubku.

Pracovní plocha

Výška pracovní plochy by se měla odvíjet od výšky osoby. Průměrná výška pracovní plochy je 85 – 105 cm a hloubka 60 cm. Někdy se dokonce můžeme setkat s hloubkou pracovní plochy 70 cm. V moderních kuchyních není nic neobvyklého ani rozdílná výška ploch - zatímco dřez se například umisťuje výše, tedy cca 100 cm od země, varná plocha pak níže, a to přibližně 10 cm pod pracovní plochou, abychom dobře viděli do hrnců a pohodlně dosáhli i na zadní plotýnky. Různé výškové úrovně dodávají kuchyni určitou dynamiku a moderní vzhled.  

Spotřebiče

Kromě dostatečné pracovní plochy potřebujeme v kuchyni i nepostradatelné pomocníky. K základním patří varná deska, lednice, myčka, mikrovlnná trouba, dřez a digestoř. Pokud chcete vaši domácnost ještě vylepšit, můžete si do kuchyně instalovat vestavný kávovar, vinotéku či ohřívač talířů. Velmi oblíbené jsou dnes i moderní granitové dřezy v nejrůznějších odstínech. Jednoznačně nejpopulárnější je ovšem bílý, tmavě šedý nebo černý. Při výběru spotřebičů si můžete vybrat jak z volně stojících, tak z vestavných, které jsou vyhledávanější. Ať už se rozhodnete pro jednu z variant, nezapomeňte, že je dobré volit spotřebiče jedné značky, a to ať z praktického hlediska (pozáruční servis, opravy), tak z estetické stránky. Různá designová provedení spotřebičů mohou narušit celkový vzhled kuchyně.

Umístění spotřebičů

Varná deska by nikdy neměla být umístěna v rohu kuchyně, nebo hned u dveří. Kolem desky by měl být po obou stranách odkládací prostor. Dalším pomocníkem je pečící trouba, která bývala klasicky pod varnou deskou, nebo byla i její součástí. V současnosti je trendem umisťovat pečící troubu tak, abychom se k ní nemuseli ohýbat, tedy přibližně ve výšce 90 - 110 cm. Toto umístění je pro nás pohodlnější a pečení máme více pod kontrolou. Stejně tak jsou oblíbené vestavné mikrovlnné trouby, které můžeme umístit až 150 cm nad zem. Myčku je dobré umístit v blízkosti dřezu.   

Vzhled kuchyně

Máte svou oblíbenou barvu? Přikláníte se k přírodním materiálům? Jste spíše praktický typ, nebo nedáte dopustit na originální design? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou najít ideální kuchyň.

Styl kuchyně

Styl kuchyně se zpravidla odráží ve stylu celé domácnosti. Je vám bližší industriální, minimalistický, venkovský či retro styl? 

Industriální styl

Industriální styl patří k současným trendům, jež vychází ze starých továrních hal. Vysoký lesk, tmavší barvy, kamenné desky, přiznané potrubí, surový materiál, výraznější kovové úchytky skříněk - to vše je industrialismus.

Minimalistický styl

Minimalistického vzhledu docílíte čistými liniemi s ostrými hranami, skříňkami bez úchytů a zabudovanými spotřebiči. V minimalistické kuchyni se příliš nesetkáte s dekoracemi, či doplňky na kuchyňské lince. Jde o čistou, funkční a praktickou kuchyni.

Vintage styl

Pokud patříte k romantickým duším, určitě se vzhlédnete ve venkovských kuchyních nebo vám bude sedět styl Provence. Bílé dřevěné kuchyňská linka s útulnou atmosférou, skříňky s patinou a vůně levandule, to vše se skrývá v Provence stylu. 

Retro styl

Líbí-li se vám retro styl? Vsaďte na barevnou kuchyňskou linku. Vybírat můžete z pastelových i sytých odstínů zelené, modré, žluté či oranžové. Dnes na trhu bez problémů seženete moderní spotřebiče v retro vzhledu, které vás jistě uchvátí svou originalitou. Nezapomínejte na doplňky, dekorace a především květiny, které rozhodně do retro kuchyní patří.

Barva kuchyně

Když se podíváte na fotogalerie moderních kuchyní, uvidíte, že aktuálním trendem je bílá. Bílé kuchyně si zamilovali nejen mladí. Bílá barva je univerzálním pomocníkem, který má své místo v každém stylu. V kombinaci se dřevem navíc působí neuvěřitelně elegantně. Severský styl bydlení navíc u nás stále roste na popularitě. Minimalisticky vyhlížející barva ovšem může být oživená různým dekorem, a to ať ve vintage stylu nebo ve stylu romantické Provence. Kromě bílé se v žebříčku oblíbenosti stále drží přírodní vzhled, tedy dřevo. Dřevo si ostatně rozumí o s odstíny jako je šedá nebo černá. Na rozdíl od dřívějších trendů pestrobarevných kuchyní designového tvaru se dnes většina přiklání k nadčasovému vzhledu. Mezi pracovními deskami stále vede dřevo a kámen. Na oblibě ovšem získává i sklo. 

Obklady a tapety

Samostatnou kapitolou je výběr materiálu za pracovní plochu. Obvykle každý sáhne po obkladech, které jsou praktické, dobře se udržují a vydrží. Navíc je na výběr nespočet typů, rozměrů i odstínů. Pokud zvolíte tzv. rektifikované neboli s okrajem zbroušeným do pravého úhlu, vzniknou minimální spáry, což oceníte zejména při čištění. Stejně praktické jsou velkoformátové obklady, díky nimž se rovněž minimalizují spáry. Nejoblíbenější jsou obklady v neutrálních bílých, béžových či šedých odstínech. Naproti tomu mezi trendy zůstává pestrobarevná mozaika, která dodá šmrnc i obyčejné kuchyňské lince. Kromě obkladů jsou vyhledávané betonové stěrky, které jsou po přelakování odolné vůči vodě i mastnotě. Hodí se do moderních nebo industriálních kuchyní. Moderním prvkem pak může být i tvrzené sklo, jehož nevýhodou je náročnější údržba a vyšší pořizovací cena. Za kuchyňskou linku lze umístit i tapetu, která je cenově dostupnou variantou. Její aplikaci zvládne každý. Tapety jsou omyvatelné běžnými čisticími prostředky a odolné vůči vodě i páře.

Fotogalerie:





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.