Malování pokojů - fotogalerie, inspirace
Přidal houseatgmailcom, dne 24. 03. 2021, 0x
Ať už se chystáte vymalovat celý byt nebo jen některé pokoje, trocha inspirace rozhodně neuškodí. Trendy se mění každou chvíli. Rozhodování by ovšem nemělo podléhat pouze tomu, co je aktuálně IN. Důležité je zamyslet se nad tím, v čem se budete cítit dobře i za pár měsíců nebo let. V posledních letech je obecně populární minimalistický a nadčasový styl, který se odráží v používání bílé a přírodních tónů - béžové, pískové, šedé a dalších jemných odstínů.
Přípravy před malováním
Pokud pomineme výběr barev, je mnoho věcí, které je nutné si nachystat před malováním. Místnost, kterou chceme vymalovat, musíme připravit, abychom si ušetřili práci při úklidu. To, co jde a není tak těžké, přestěhujeme do vedlejšího pokoje. Těžší a objemnější nábytek přestěhujme do středu místnosti, kde jej doporučujeme přikrýt fólii, abychom si ho zbytečně nepocákali barvou. Maskovací páskou a fólií oblepíme všechny zásuvky, vypínače, zárubně, okna i lišty. Pokud je pokoj nachystaný, můžeme přejít ke zkoušce, kdy pomocí válečku naneseme barvu a zjistíme, zda se původní barva neodlupuje (samozřejmě pouze v případě, že se nejedná o úplně první nátěr). V lepším případě zjistíme, že se barva neodlupuje a můžeme začít s malováním. V případě druhé - horší varianty, nás čeká škrabání nátěrů až k původnímu podkladu.
Škrábání nátěru
Nejprve namočíme stěny houbou a necháme chvíli působit, poté škrabkou oškrabeme. Důležité je opravit všechny díry, trhliny a praskliny, k čemuž využijeme vnitřní stěrku nebo akrylátový tmel.
Penetrace
V případě, že musíme škrabat, nevyhneme se penetraci. Stejně tak musíme penetrovat v případě prvního malování. Penetrace má za úkol sjednocení savosti a zlepšení přilnavosti. Barva na penetrované zdi vypadá mnohem lépe. Doporučujeme vždy pečlivě nastudovat návod k použití dané penetrace, jelikož s každou se pracuje trochu jinak. Penetrace musí nejprve důkladně vyschnout a teprve poté se můžeme pustit do samotného malování.
Jak postupovat při malování
Začínat bychom měli se stropem, dále přichází na řadu detaily kolem oken, dveří a zásuvek. Poté pokračujeme z rohu ve směru hodinových ručiček. Pokud napojujeme na sebe více odstínů, musíme počkat, až ten první dobře zaschne. Zpravidla se dělá nátěr ve dvou vrstvách, záleží ale samozřejmě na tom, jakou barvu má původní nátěr a jak moc dobře kryje nový nátěr. Váleček při malování musí být neustále mokrý a hlavně rovnoměrně namočený, s čímž dobře pomůže mřížka. Po vymalování a dobrém zaschnutí barev odstraníme nalepené pásky.
Výběr barev
Při výběru barev musíme zohlednit velikost pokoje, jeho účel a také to, na jakou světovou stranu je orientovaný. V případě malých pokojů se snažíme vyhnout tmavým odstínům, které by prostor opticky ještě zmenšily. Další možností, jak opticky zvětšit prostor nebo zvýšit strop, jsou pruhy. Vodorovné pruhy se hodí do úzkých místností, které opticky rozšíří, ale uberou jí na výšce, naopak svislé pruhy se hodí do místností s nižším stropem, neboť pokoj opticky zvýší.
Výběr barev dle světových stran
Zde platí jednoduché pravidlo, teplé odstíny směřujeme do místností orientovaných na sever tak, abychom jim dodali teplo. Nedávejte je ale nikdy na všechny stěny, neboť teplé tóny prostor opticky zúží. Naopak na jih se hodí studené odstíny barev.
Barvy do kuchyně
Při výběru barev je neméně důležitý účel dané místnosti. V kuchyni bychom měli mít barvy, které podpoří jak chuť k jídlu, tak aktivitu. V mnoha případech je kuchyň spojená s jídelnou, a tak kromě chuti k jídlu by barvy měly podporovat i komunikaci. Ideální barvy pro takovou místnost představují teplé odstíny jako červená, oranžová nebo žlutá. Skvělou volbou je samozřejmě i bílá nebo odstín trávní zeleně. Zatímco červená vás probouzí k aktivitě a oceníte ji především po ránu, oranžová podporuje komunikaci, chuť k jídlu i aktivitu. Žlutá je barva slunce, pozitivní a veselá, navozuje radostnou atmosféru. Bílá působí vzdušně, čistě a elegantně. Zelené tóny vás přibližují k přírodě a působí svěže. Opatrní buďte ovšem se sytými odstíny, kdy v tomto případě méně je více. Syté odstíny doporučujeme zejména na menší plochy nebo v podobě doplňků. Jemnější odstíny se naopak hodí na větší plochy.
Obývací pokoj a ideální odstíny
Pokud je obývací pokoj dosti prostorný, můžeme se s barvami vyřídit. Hodně ale záleží, jak místnost nejvíce využíváte. Pokud se v obývacím pokoji často setkáváte s návštěvami, jste společenští a rádi pořádáte různá setkání, volte barvy spíše teplé odstíny - červená, oranžová, žlutá. Jestliže si v obývacím pokoji chcete spíše užívat klid, relaxaci a odpočinek, vsaďte raději na chladnější tóny barev, které vás uklidní a navodí relaxační atmosféru. Vybírat můžete mezi modrou, zelenou nebo také levandulovou. Pokud chceme výraznější barvu, je dobré ji použít jen na jednu stěnu nebo pouze na její část. Nikdy bychom neměli kombinovat více než tři barvy. Předem proto promyslete, které barvy se budou v pokoji objevovat. U menších obývacích pokojů je dobré zaměřit se na světlé či jemné odstíny, které pokoj zvětší a provzdušní.
Jaké odstíny použít v ložnici?
U ložnice jde především o kvalitní spánek a odpočinek. Ložnice by měla být místem, které nás příjemně uklidní a dodá nám pocit bezpečí. Naprostou jedničkou mezi barvami ideálními do ložnice jsou odstíny modré. Na stěny je vhodné použít jemnější tóny, v doplňcích se pro změnu můžeme odvázat. Modrá barva nás zklidní, připraví na spánek a sníží tepovou frekvenci. Rovněž je barvou důvěry, a proto nám dodá i pocit bezpečí, který je pro kvalitní spánek velmi důležitý. Podobný efekt má rovněž zelená barva. Zcela nevhodnou barvou do ložnice je napak fialová, která podporuje činnost mozku a rozhodně nás nezklidní. V ložnicích s fialovou barvou se můžeme probouzer nevyspalí a unavení. Ať už jsou doporučení jakákoli, je důležité, abychom se v místnosti cítili příjemně.
Barevný dětský pokoj
Dětský pokoj má svá úskalí. Musíme zde vytvořit vhodné prostředí nejen pro spánek a hraní, ale i učení. Je to v podstatě ložnice spojená s pracovnou. V této místnosti by se mělo dítěti dobře usínat a zároveň by mělo být aktivní. Řešením je vymalovat pokoj jemným odstínem, který následně doplníme výraznými doplňky k psacímu stolu. U postele mohou být pro změnu doplňky, povlečení a polštářky, které jsou tónované do modra, která podporuje spánek. Dětský pokoj může být vymalovaný na bílo a doplněn například třemi až čtyřmi tenkými pruhy veselých barev, které pokoj oživí a zároveň jim dodají zajímavý efekt. Navíc děti barvy milují!
Pracovna a barvy podporující činnost
Pracovna je místem, kde chceme probudit aktivitu i mozkovou činnost. Barvy by měly podpořit tu část mozku, kterou potřebujeme ke své činnosti. Pokud pracujeme kreativně, ať už jako grafici, reklamní či kreativní specialisté, potřebujeme barvu, která podpoří naši fantazii a kreativitu. Jedním z takovou odstínů je žlutá. Působí pozitivně, přátelsky a dovede správně nakopnout. Žlutou barvou určitě nemalujte všechny stěny, jedna až dvě budou určitě stačit. Podobné účinky má dále i oranžová barva. Jestliže ke své práci potřebujete spíše analytickou mysl, nebo pracujete jako úředník, určitě neuděláte chybu s jemnými tóny modré.
Při výběru barev a konkrétních odstínů se odrazte od svého vkusu a životního rytmu. Pokud hledáte potřebnou inspiraci, jak by mohly jednotlivé místnosti barevně vypadat, prohlédněte si naši fotogalerii níže, kde najdete na dvě desítky inspirativních řešení.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.