Ložnice - fotogalerie, inspirace

Ložnice

Přidal houseatgmailcom, dne 27. 07. 2020,  0x

Ložnice - fotogalerie, inspirace

Ložnice je velice důležitým místem v každé domácnosti. Věděli jste, že v ložnici trávíme až třetinu života? Nejen proto by měla být uklidňující a příjemná. Design i vybavení ložnice tak rozhodně není dobré podceňovat. Ložnice by měla vystihovat váš styl života tak, aby vám v ní bylo dobře. Při zařizování ložnice zohledněte i styl celého interiéru vašeho domu nebo bytu… ať už je laděný do industriálního, romantického, minimalistického či skandinávského stylu, které aktuálně patří k nejvyhledávanějším.

Když vládne skandinávský styl

Patříte-li mezi milovníky skandinávského stylu, vaše ložnice bude charakteristická svou jednoduchostí, elegancí a čistotou, ale také především použitím přírodních materiálů a elegantních a nadčasových doplňků. Pro skandinávský styl je typická bílá barva, ale nebrání se ani jemným pastelovým odstínům. Veškerý nábytek i podlahy by měly být ve světlých tónech. Nábytek hledejte jednoduchý s čistými liniemi a bez zbytečných kudrlinek. Rozhodně platí, čím méně nábytku, tím lépe. V případě menší ložnice určitě doporučujeme skříň se zrcadly, která opticky zvětší a prosvětlí prostor. A aby celkově bílý prostor nepůsobil úplně sterilně, je nutné zvolit vhodné elegantní doplňky výraznějších barev, ale vše samozřejmě s mírou. Nebojte se ani koberce nebo přehozu přes sedací soupravu. To vše dodá ložnici útulnou atmosféru. A co je pro severský styl příznačné? Samozřejmě světla v podobě stojacích i nástěnných lamp.

Ložnice s industriálním nádechem

Industriální styl se hodí do prostorných místností s vysokými stropy a velkými okny. I když je svým způsobem surový, umí navodit útulnou atmosféru celé místnosti. Co je ale hlavní, jedná o velmi originální a neokoukaný styl. V takové ložnici by neměly chybět odhalené cihly, beton, kov či kamen. Ideální je přiznané potrubí, které podtrhne celkovou atmosféru. Barvy jsou ideální neutrální – bílá, šedá a černá. Postel může být jak dřevěná, tak se velmi hodí odhalené trámy. Rozhodně byste se měli vyhnout jakýmkoli romantickým prvkům. Pokud chcete atmosféru místnosti zpříjemnit, pořiďte si do ní biokrb. Textil by měl být jednoduchý, maximálně s nějakými geometrickými tvary a nejlépe v různých odstínech šedé.

Něco pro romantické duše

Pokud patříte mezi romantické povahy, bude vám sedět spíše rustikální, venkovský nebo vintage styl. K takovému stylu patří především přírodní materiály. Do ložnice proto hledejte nábytek z masivního dřeva, doplňky z proutí a květinové vzory. Postel může být dřevěná i kovová - obě se k rustikálnímu stylu skvěle hodí. Chybět by neměly záclony a závěsy, dekorační polštářky, různé lampy a drobné dekorační prvky. Kromě výmalby do bíla či v jemných pastelových odstínech můžete prostor oživit i tapetou.

Minimalismus je in

Minimalismus je stále oblíbenější. A není se čemu divit! Ložnice je navíc ideální místností pro minimalistické zařizování. Méně nábytku, méně dekorací = méně úklidu a více odpočinku. Zkrátka skvělá rovnice. A jak na minimalistický styl? Minimalismus by měl být vzdušný, praktický a přehledný. V místnosti by mělo být opravdu jen to, co potřebujeme. Konkrétně v ložnici se jedná o postel, noční stolky, komodu nebo šatní skříň, pokud se nedá umístit do jiné samostatné místnosti. Pokud vám chybí úložné prostory, můžete si pořídit například postel s úložným prostorem, kde hravě schováte to, co nepotřebujete tak často. Samozřejmě pokud máte malý byt, můžete do ložnice zvolit vestavné skříně bez úchytek, které dokonale splynou se stěnou. Barvy se snažte zvolit neutrální – bílá, šedá, šedomodrá. Rozhodně se ale vyhýbejte přílišným dekoracím a přeplácanosti, to k minimalistické místnosti rozhodně nepatří.

Kde je ideální ložnice?

Při výběru vhodného pokoje pro ložnici se orientujte nejen podle dispozice a velikosti místnosti, ale také podle světových stran. Severní ložnice bude působit chladně, neútulně a ponuře. Na jižní straně bude naopak až příliš teplo. Ideální světovou stranou pro ložnici je proto východ. Místnost nebude přehřátá a ráno vás příjemně probudí sluneční paprsky. Vhodná je i západní strana - zde ale počítejte s tím, že budete potřebovat žaluzie, nebo zatemňovací závěsy, abyste si vytvořili tmu, když je venku dlouho světlo. 

Jaké barvy se hodí do ložnice?

Při výběru barev do ložnice byla dlouhé roky prosazována modrá a její odstíny. Dnes už se přechází na názor, že nejvhodnější barvou do ložnice jsou neutrální a pastelové odstíny. Nejenže působí uklidňujícím dojmem a přináší do ložnice příjemnou atmosféru, ale k neutrální výmalbě můžete bez obav zvolit dekorační prvky ve výrazných barvách. A pokud vás ložnice omrzí, jednoduše vyměníte pár dekorací, oživíte ji novým ložním prádlem či závěsy a máte novou ložnici bez nutnosti vytahovat váleček na malování.

Výrazné barvy

Pokud ovšem chceme mít barevné zdi, pak sáhněte pro preferované modré, ale i s ní opatrně. Příliš modré barvy, může zapříčinit pocity sklíčenosti či deprese a blokovat tvorbu melatoninu, hormonu důležitého pro spánek. Vhodnou barvou je rovněž zelená, ale i v jejím případně vsaďte opět na jemnější tóny – oliva či máta. Barvou, která ovšem do ložnice rozhodně nepatří, je červená. Je to sice barva vášně, která ale rovněž stimuluje k aktivitě a nabuzuje energii. V takové ložnici se vám bude jen těžko usínat. 

Kombinace s tapetami

Na trhu je dnes na výběr nespočet různých vzorů a barev tapet. Můžete tak vybírat od jednobarevných, přes květinové vzory a geometrické tvary až po abstraktní motivy. Moderní jsou například i velkoplošné tapety, můžete tak mít na zdi rozkvetlou louku, pláž či les. Vytapetovat můžete jak celou místnost, tak jen určité části stěn.

Jak na výběr postele?

Základními parametry jsou rozměry postele - pro jednolůžko jsou standardní rozměry 90x200 cm, pro dvojlůžko 180x200 cm. Pokud ale patříte mezi vyšší jedince, dají se zakoupit i prodloužené verze postelí. Správná délka postele by vás měla ideálně o 20 cm přesahovat. Zakoupit se dají v podstatě jakékoli atypické velikosti udělané přímo pro vás na zakázku. Důležitá je dále výška postele - za optimální je považována výška v rozmezí 50 až 60 cm, a to i včetně roštu a matrace. Za minimální vhodnou výšku postele je pak považováno 30 cm. Výběr materiálu postele záleží na finančních možnostech, stylu a vašich preferencích. Kvalitní jsou především postele z masivního dřeva či kovu. U čalouněných postelí počítejte s větší náročností na údržbu a čištění. Z hlediska cenové dostupnosti jsou oblíbené postele s imitací dřeva či z lamina.

Jak umístit postel?

To, kde je v místnosti postel umístěná, je důležité pro náš klidný spánek. Manželská postel by rozhodně neměla být z jedné strany naražená na stěnu, jelikož ten, kdo bude spát na této straně, nemůže pohodlně do postele vlézt a při vylézání může budit svou drahou polovičku. Postel by proto měla být umístěná tak, aby nepřekážela průchodu a abychom pro pocit bezpečí viděli na okna a dveře. Ideální je postel umístit čelem ke zdi, neboť postel v prostoru neposkytuje dostatečnou oporu a pocit bezpečí. 

Nábytek v ložnici

Samozřejmostí v ložnici je rozhodně postel. Vybrat byste si rovněž měli vhodné noční stolky, na které si budete moci dle potřeby odkládat věci. Stejně tak se hodí pro praktickou lampičku. Pokud je možné mít v bytě mít samostatnou šatnu, není potřeba ložnici zbytečně zaplácat nábytkem. Pro ložnici rozhodně platí, čím méně nábytku, tím lépe. Patříte k vášnivým čtenářům? Pořiďte si do ložnice vzdušnou knihovnu - moderní jsou policové systému, které nezaberou příliš prostoru, ale vejde se do nich nespočet knih. Tuto knihovnu můžete dále doplnit o pohodlné křeslo na čtení, malý odkládací stolek a lampu na čtení. Aby byl tento čtecí koutek ještě příjemnější, dejte pod stolek malý kobereček.

Doplňky pro lepší spánek

Do ložnice nepatří zbytečná elektronika. Pokud to není nezbytné, nedávejte si do ložnice ani počítač ani televizi. Vhodné jsou kvalitní zatemňovací závěsy, nebo případně žaluzie, které vám v ložnici zajistí tmu, díky čemuž se vám bude lépe usínat. Nepodceňujte ani správné osvětlení. Do ložnice je dobré zvolit více zdrojů různých typů osvětlení. Kromě jednoho centrálního osvětlení mějte na nočním stolu lampičku s nastavitelnou intenzitou světla. Abyste měli nejen dostatek světla pro čtení, ale třeba jen tlumené světlo pro relaxaci. Věděli jste, že optimální teplota pro kvalitní spánek je 18 - 20 °C. V případě letních tropických dnů to ovšem může být velký problém. V případě, že jste se pustili do větší rekonstrukce, zvažte zda ložnici nedoplníte o kvalitní klimatizaci, ať už vestavnou nebo mobilní, s jejíž pomocí si v ložnici vždy nastavíte ideální teplotu pro relaxaci i kvalitní spánek.


Ložnice by měla především vyhovovat vašim potřebám a povaze. Je důležité, abyste se v ní cítili příjemně a bezpečně, jelikož pro kvalitní spánek je to nezbytné. Zařiďte si ložnici s příjemnou atmosférou, kde během odpočinku načerpáte potřebnou energii. Rekonstrukci ložnice proto věnujte potřebnou pozornost. A nyní už k samotné inspiraci… prohlédněte si dvě desítky zajímavých interiérů ložnic.

Fotogalerie:





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.