Přesazování orchidejí - jak a kdy přesazovat orchideje

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 21. 04. 2016,  0x


Také jste propadli těmto úchvatným exotickým rostlinám, které se dnes již zabydleli v nejedné domácnosti? Není se čemu divit! Tyto krásné rostliny je možné pořídit v různých velikostech i barvách. S pěstováním orchidejí ale souvisí i jejich pravidelné přesazování, s čímž vám pomůže tento článek.

Správný čas pro přesazování orchidejí

Říkáte si, zda je již nyní ta správná chvíle pro přesazení vašich orchidejí? Každý substrát se bohužel v průběhu dvou let pomalu rozpadá a slehává, což způsobuje zhoršené odpařování vody. Substrát je tak málo provzdušněný a kořeny orchideje jednak nedostávají tolik živin, kolik by potřebovaly, a zároveň jsou nadměrně mokré, a to jim rozhodně nesvědčí. Navenek to můžete pozorovat například jako vadnoucí či dokonce opadající květy, svraštěné listy nebo ztrátu svěží barvy. Jestliže orchidej včas nepřesadíte, jen tak brzy vám už nevykvete.

Díky přesazení do nového substrátu získají kořeny ale opět potřebné podmínky pro svůj další růst a nezbytnou vzdušnost.

Pravidla přesazování orchidejí

Prvním krokem, který je před přesazováním třeba provést, je namočit orchidej společně s květináčem do vlažné vody na dobu přibližně třiceti minut. Mezitím si připravte vodu, kterou nechte alespoň chvíli odstát. Orchideji rozhodně nesvědčí ledová voda s příměsí chloru. Proto ji nechte nejprve odpočinout a poté rostlinku opatrně vyjměte z květináče a odstraňte veškerý substrát, který se na orchideji ještě drží a v připravené vodě orchidej opláchněte. 

Jestliže vidíte nějaké poškozené či shnilé kořeny, které jsou tmavé a na omak měkké, odstraňte je, a to buď za pomocí nůžek, nebo je jednoduše odlomte. Pokud se rozhodnete pro nůžky, napomeňte je vydezinfikovat. Výborně vám k tomu poslouží obyčejný líh, který ochrání kořeny orchideje před možnou infekcí. To samé proveďte s květináčem. Zároveň je ideální použít nový květináč, který je přibližně o dva až tři centimetry větší.

V tuto chvíli je na řadě příprava substrátu. V žádném případě není vhodné používat k přesazování orchidejí substráty určené pro pokojové rostliny. Orchideje mají své speciální požadavky, a proto je třeba přikládat potřebnou váhu i výběru vhodného substrátu. Jednoduchým řešením je koupit substrát přímo pro orchideje. Nicméně pokud si chcete přesazování orchidejí užít se vším všudy, můžete si základní substrátovou směs rovněž sami namíchat. Není to totiž vůbec nic složitého! Budete potřebovat mech - například rašeliník, který smíchejte v poměru 1 ku dvěma dílům piniové kůry. Pak už nezbývá, než dát na dno květináče trochu substrátu a poté do něj umístit přesazovanou rostlinku. Tu nezapomeňte držet po celou dobu, co do květináče budete sypat další substrátovou směs, kterou nakonec trochu přimáčkněte.

Orchidej není dobré ihned po přesazení zalévat. Raději počkejte dva dny, než zaschnou kořeny. Příliš mnoho zálivky totiž orchidejím nesvědčí, ale to již jistě víte.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.