Jak položit dlažbu
Přidal janapk, dne 29. 09. 2016, 0x
Dlažbu v interiéru pokládáme ve chvíli, kdy už jsou všechny ostatní stavební práce hotové, včetně obkladů na stěnách. Spáry na stěnách pro nás totiž budou vodítkem pro pokládku dlažby na podlahu.
Dřív, než se pustíme do práce, je nutné celou obkládanou plochu proměřit a podle rozměrů obkládaček propočítat, jak široké budou spáry a dořezy. Počítejte s prořezy a kupte dostatečné množství. Kdybyste dokupovali chybějící dlažbu později, mohla by být diference v barvě nebo mozaice.
Jak vybrat dlažbu
Spáry na podlaze by měly navazovat na spáry na zdech, proto je velmi důležité správně zvolit formáty obkladů i dlažby. Pro lepší přechod, můžete použít podlahovou dlažbu i na stěny, nikdy ale ne obráceně.
Pokud jde o materiál, v interiéru nejsou nutné dlaždice mrazuvzdorné, je ale potřeba, aby byly odolné proti otěru. V zásadě je odolnější dlažba glazovaná. Nicméně mrazuvzdorná dlažba méně vsakuje vodu, takže ji můžete použít na podlahu koupelny.
Jestliže chcete koupit opravdu kvalitní dlažbu, s jejíž pokládkou nebudete mít tolik práce, vyberte dlažbu rektifikovanou. Ta je po výpalu seřezána na přesné rozměry jednotlivých dlaždic (kalibrované), takže je můžete pokládat na minimální spáru. Počítejte ale s tím, že dlaždice trochu zvětší objem vsáknutím tekutiny.
Jak správně pokládat dlažbu
Ještě před započetím práce dlažbu zkontrolujte, a to z každé krabice aspoň jeden kus, abyste měli jistotu v barevnosti. Z tohoto hlediska už po položení nemůžete dlažbu reklamovat.
Podklad, na který budeme dlažbu lepit, musí být dobře připraven. Zásadná je jeho naprostá rovnost. Pokud není rovný, je nutné ho vystěrkovat a stěrku nechat úplně zaschnout. Teprve potom můžete přikročit k samotnému lepení. Nepočítejte s tím, že případné nerovnosti zarovnáte vrstvou lepidla, pro ně je určena funkční tloušťka vrstvy, kterou není dobré zvětšovat.
Na lepení dlažby dnes existují moderní materiály, s nimiž ušetříme materiál i čas. Konečný výsledek bude mnohem estetičtější a přesněji provedený. Už nelepíme dlaždice do betonu, ale na tenkou vrstvu lepidla, díky němuž je dlaždička nalepená po celé ploše.
Pokládat začínáme v levém rohu celou dlaždicí a pokračujeme podle předem rozvrhnutého schématu. Pro přesné spáry používáme plastové kříže, které udrží shodné mezery. Jestliže potřebujete v místnosti dilatační spáru, měla by se shodovat spáry v podkladu se spárou v dlažbě.
Dlaždice průběžně čistíme od lepidla, abychom je nepoškodili (hlavně hrozí skvrny jiné barvy). I při spárování dlažbu hned otírejte, pokud je to nutné, překryjte jednotlivé dlaždice lepenkou.
Končíme pruhy s přířezy. Na ně použijeme řezačku nebo diamantový kotouč. Pro začátečníka je docela obtížné správně dlaždici seříznout a může vzniknout větší odpad. S trochou zručnosti to ale rychle zvládnete.
Pokládku ukončete lištami, zakryjí přechod mezi dlažbou a zdí. Povrch neglazovaných obkladů ošetřete přípravkem proti ušpinění.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.