Jak vybrat žehličku
Přidal katerinadoul, dne 23. 05. 2016, 0x
Žádná moderní domácnost by dnes nemohla fungovat bez žehličky. Věděli jste však, že vůbec první horká žehlička se objevila již v průběhu 15. století? K těm dnešním měla ovšem hodně daleko. A protože na trhu je nespočet nejrůznějších žehliček, podíváme se na to, podle jakých kritérií vybrat nejvhodnější žehličku právě pro vás.
Základní typy žehliček
Prvním faktorem, který rozhoduje o tom, jakou žehličku si vyberete, je typ žehličky. Druh žehličky samozřejmě souvisí s tím, k čemu budete žehličku využívat nejčastěji. Jedním z nejstarších a zároveň nejobyčejnějších typů představuje žehlička suchá. Ačkoliv je téměř bezúdržbová, žehlení vám příliš neusnadní. Na rozdíl od napařovacích žehliček neprodukuje žádnou páru, která žehlení podstatně ulehčí. Suchá žehlička je proto vhodná především pro občasné žehlení například na chalupě. Výhodná je samozřejmě její pořizovací cena. I přes vyšší cenu jsou v domácnostech využívány zejména napařovací žehličky, které disponují zásobníkem na vodu a umožňují žehlení i přesušeného prádla. Praktickou žehličku pro všechny milovníky cestování představuje cestovní žehlička, která má zpravidla menší žehlící plochu.
Další typ moderní žehličky představuje systémová žehlička neboli žehlička s parním generátorem. Hlavní výhodou tohoto druhu žehličky oproti napařovací je konstantní zdroj páry, která si poradí i se silnými a přesušenými textiliemi či několika vrstvami. Na rozdíl od napařovací žehličky má navíc k dispozici podstatně větší zásobník na vodu. U žehliček s parním generátorem můžete zvolit buď žehličku se zabudovaným klasickým boilerem, nebo s topným tělesem. U této varianty však musíte počkat nějakou dobu, než se žehlička nahřeje. Voda se ovšem nesmí dolévat, než klesne na určitou teplotu. Proto jsou mnohem oblíbenější žehličky s topným tělesem, které mají dvě oddělené nádržky, přičemž jedna je určena pro dolévání vody, zatímco druhá postupně nahřívá vodu pro žehlení. Vodu tak můžete doplňovat kdykoliv.
Kritéria výběru žehličky
Pokud se nechcete se žehlením trápit, vybírejte žehličky s minimálním příkonem alespoň 1400 W. Mezi praktické ale patří spíše žehličky s příkonem okolo 2000 - 2800 W. Některé napařovací žehličky mají také funkci vertikálního žehlení, kterou oceníte zejména u košil či záclon.
O kvalitě žehliček rovněž rozhoduje velikost žehlící plochy, její materiál, funkce automatického vypnutí a počet a rozmístění parních otvorů. Některé žehlící plochy jsou bohužel vyrobeny z materiálů, které snadno poškrábete. Ideální jsou proto například keramické žehlící plochy.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.