Jak vyčistit pračku od vodního kamene a usazenin

Praktické rady

Přidal janapk, dne 21. 04. 2016,  0x


Víte, že pravidelným čištěním vaší automatické pračky můžete dost významně prodloužit její životnost? Samozřejmě nestačí jen ji občas vytřít hadříkem a vyčistit filtr. Hlavním důvodem, proč je nutné čistit pračku uvnitř, je vodní kámen. Ten se usazuje všude, kde se pere v tvrdé vodě bez používání změkčovadel, přičemž tvrdá a středně tvrdá voda je na většině území naší republiky. Také usazeniny z pracích prostředků nebo zatoulaná ponožka v prostorách mimo buben může být časem velkým problémem. Péči o pračku bychom rozhodně neměli podceňovat.

Pravidelné čištění pračky od usazenin

K pravidelné údržbě pračky patří její důkladné vyčištění. Zvykněte si čas od času pustit prací cyklus na teplotu 90°C s přidáním sody na praní. Během tohoto cyklu se uvolní a odplaví usazeniny z pracího prášku a aviváže a další nečistoty, které se při praní usadily v pračce i v hadici.  

Poté přistoupíme k systematickému vyčištění všech částí pračky.

Začneme dvířky pračky a zvláštní pozornost věnujeme těsnící gumě. V jejích záhybech se často ukrývají nánosy prachu a dalších nečistot, kterých si na první pohled nevšimneme. Při té příležitosti ji zkontrolujeme, jestli není poškozená ostrým předmětem. Důkladně vyčistíme nádobky na prací prostředek a aviváž. Pod nimi často narazíme na nevábný sliz, takže pokud jdou vyndat, je čištění jednodušší. Důkladně otřeme prací buben a přesvědčíme se, jestli se na něm neobjevují stopy vodního kamene.

Další místo, které musíme pravidelně čistit, je filtr. Při této činnosti postupujte podle návodu od výrobce pračky. Pokud údržbu filtru zanedbáváte, může se vám stát, že usazeniny v něm po čase začnou nevábně zapáchat. Výrobci doporučují čistit filtr nejméně dvakrát do roka. Pokud ale používáte pračku opravdu často, měli byste ho čistit aspoň jednou za dva měsíce.

Čištění pračky od vodního kamene

Vodní kámen je problém většiny domácností v České republice, protože skoro na celém území našeho státu je voda tvrdá. Usazuje se nejen v bubnu pračky, ale i v hadicích a, což je největší problém, také na topném tělesu. Díky tomu se nám časem zvyšuje spotřeba elektrické energie a snižuje kvalita praní. Abychom se s vodním kamenem nemuseli potýkat, neměli bychom podceňovat prevenci. V dnešní době jsou v drogeriích dostupné různé změkčovače vody, které bychom měli používat spolu s pracími prostředky. Některé kvalitní prací prostředky už mají změkčovací složku dokonce přimíchanou. Pokud nechcete utrácet za značkové změkčovače typu Calgon, můžete k prášku do pračky přidávat alespoň obyčejnou kuchyňskou sůl. Opravdu účinná je i soda, kterou ke změkčení vody používaly už naše babičky.

Co ale dělat, pokud se nám už v pračce vodní kámen usadil?

I v takovém případě si můžeme vystačit s běžně dostupnými prostředky. Nejčastějším řešením je obyčejný ocet. Nalijeme celou láhev octa do nádobky na aviváž a zapneme pračku. Použijeme prací program s vysokou teplotou a delší dobou praní. Ve chvíli, kdy se voda s octem dostatečně ohřeje a dostane se opravdu všude, vypneme asi na půl hodiny pračku a necháme ocet působit. Poté prací cyklus necháme dokončit. Stejným způsobem můžeme použít i kyselinu citrónovou. Kyselé prostředky ale používáme opatrně, při dlouhodobém používání by mohly poškodit gumové hadice. Je proto dobré je střídat se sodou a nebo se solí.

V obchodech jsou k dostání také přípravky na odstranění vápenných usazenin, které výrobce doporučuje použít v závislosti na tvrdosti vody až čtyřikrát ročně. Stačí je jen nasypat do nádobky na prací prostředek a pustit program s teplotou 60°C.

Komplexnějším řešením v boji proti vodnímu kameni mohou být změkčovače vody na principu iontové výměny.

Jak  tyto změkčovače fungují?

Při průtoku vody úpravnou dochází k výměně iontů vápníku nebo jiných minerálů, které způsobují tvrdost vody, za ionty sodíku, který vodu změkčí.

Tyto průtokové změkčovače zabraňují usazování vodního kamene v celém vodovodním řádu a tím zároveň i ve všech spotřebičích na vodu napojených, jako je myčka na nádobí nebo právě pračka. I když na pořízení  těchto průtokových  úpraven vodu potřebujeme částku kolem dvaceti tisíc korun, z dlouhodobého hlediska se jedná o velmi výhodnou investici. Rozhodně si tím ochráníme všechny spotřebiče, k jejichž provozu potřebujeme vodu a prodloužíme tak jejich životnost i o několik let.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv způsob ochrany vaší pračky před vodním kamenem, dělejte to pravidelně. Čištění pračky odborně v servisu totiž vyjde několikanásobně dráž.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.