Jak vyčistit stříbro
Přidal home456, dne 14. 02. 2021, 0x
Na rozdíl od utírání prachu na skříňkách nebo vysávání podlah není čištění stříbrných věcí a šperků pravidelnou aktivitou. Ačkoliv některé stříbrné kousky ztrácí svůj lesk a krásu velmi snadno. Možná až uvidíte, jak snadné je vrátit stříbru jeho někdejší lesk a slávu, zařadíte jeho čištění na svůj seznam úkolů častěji než jednou za pět let.
Častým důvodem, proč stříbro nečistíme je skutečnost, že šperky ze stříbra nosíme každý den. Ať už jde o stříbrné náušnice, které nikdy nesundáváte nebo náhrdelník. Na opačné straně se díky tomu šperků zbavujeme mnohem dřív, než bychom museli. Protože nikdo z nás nechce nosit opotřebované, ušmudlané kousky, které vypadají jako by si je předávaly ženy nejméně deset generací.
Nutno podotknout, že čištění se týká i stříbra, které běžně nenosíme, ale je schované v krabičkách nebo na podnosech (jedná-li se o stříbrné nádobí).
My si teď popíšeme některé způsoby čištění stříbra, které snadno zvládnete sami doma. Tyto jednoduché metody čištění Vám pomohou zbavit se zakalení a obnoví lesk, aby Vaše stříbrné šperky nebo třeba nádobí zůstaly dlouho krásné.
Jak jednoduše vyčistit stříbrné šperky
Stříbro je měkký a lesklý kov, takže jemné čištění je pro něj klíčové. K čištění šperků, které používáme na každodenní nošení nám zpravidla postačí směs teplé vody a jemného mýdla (můžete použít mýdlo na intimní hygienu nebo dětský mycí gel). Tuto metodu využijete i k čištění zlatých šperků.
Jak na to? Do teplé vody přidejte několik kapek tekutého mýdla. Míchejte, dokud se na hladině vody nevytvoří bubliny. Šperky namočte do roztoku na pět až deset minut, podle míry znečištění.
Abyste vyčistili skulinky a méně přístupná místa, použijte štětec s měkkými štětinami (může být kartáček na zuby). Po tomto procesu šperky opláchněte teplou vodou. Raději zašpuntujte dřez, aby díky silnému proudu neskončily šperky v odpadu. V poslední fázi šperky osušte hadříkem nebo utěrkou z mikrovlákna (papírové utěrky nejsou pro tento účel vhodné, protože by mohly stříbro poškrábat).
Co se týče šperků s diamanty nebo jinými drahokamy, metoda čištění mýdlem a vodou by jim neměla nijak uškodit, ale v tomto případě bych Vám doporučila promluvit si o čištění s klenotníkem, abyste drahý kámen nepoškodili. Takové šperky pak mohou být čištěni odborníky.
Další způsoby čištění stříbra
Většina šperků ve vaší šperkovnici bude pravděpodobně vyrobena ze stříbra sterlingového spíše než ze stříbra ryzího. Ryzí stříbro, které se používá například na pamětní mince je ve své podstatě velmi měkké, a proto je k výrobě šperků nevhodné. Sterlingové stříbro obsahuje vedle stříbra asi 7,5% příměsi, většinou mědi. A je to právě měď, která je primárním viníkem toho, že Vaše šperky nezáří tak, jak bychom si přáli. Vedle sterlingového stříbra mohou být vaše šperky ještě postříbřené.
V případě, že voda a mýdlo nesplní očekávaný výsledek, máte k dispozici ještě další možnosti. Potřeby nutné pro tyto účely má doma každá hospodyňka a jsou snadno k dostání v nejbližší drogerii nebo potravinách. A které, že jsou ty magické přísady? Jedlá soda, citronová šťáva, olivový olej, bílý ocet, sůl a zubní pasta.
Připravte pastu z jedlé sody
Smíchejte dva díly jedlé sody s jedním dílem vody. Mícháním vytvořte pastu. Tuto směs jemně vetřete do šperků. Opláchněte, osušte měkkým hadříkem nebo utěrkou z mikrovlákna. Podobným způsobem můžete použít kukuřičný škrob. Důležité je nechat pastu na šperku zaschnout, aby odstranila zakalení.
Smíchejte citron a olivový olej
V tomto případě smíchejte půl šálku citronové šťávy a jednu čajovou lžičku olivového oleje. Rozmíchejte a máte roztok. Do roztoku namočte čistý hadřík z mikrovlákna a stříbro jemně otírejte, dokud nebude lesklé. Potom už jen opláchněte a osušte nebo nechte oschnout.
Ocet a jedlá soda
Kombinace, které je stálicí v každé domácnosti, která se zaměřuje na ekologická řešení. Smíchejte půl šálku bílého octa a dvě lžíce jedlé sody. Šperky vložte do roztoku a nechte v něm odpočívat po dobu dvou až tří hodin. Jakmile čas uběhne, šperky opláchněte a vyleštěte.
Vyzkoušejte zubní pastu
Malé množství naředěné zubní pasty a kartáček na zuby s měkkými štětinami dokáží v oblasti čištění šperků zázraky. Před použitím je důležité zkontrolovat, že pasta není bělící. Tuto metodu nikdy nepoužívejte na postříbřené šperky.
Kečup
Máte pocit, že se sem to slovo dostalo omylem? Opak je pravdou. I když to zní divně, tak právě kečup z vašeho stříbra zvládne odstranit kal. Tato metoda je užitečná pokud budete čistit jeden až dva stříbrné předměty. Na hadřík aplikujte pár kapek kečupu a jemné jím otírejte zašedlé stříbro (doporučuji spíše na příbory). Pokud je někde větší vrstva nánosu, naneste kečup přímo na zasaženou oblast a nechte ho patnáct minut působit. Nakonec otřete čistým hadříkem z mikrovlákna a opláchněte vodou.
U zdobeného nádobí nebo třeba svícnu, můžete na pomoc přibrat kartáček na zuby. Samozřejmě takový, který vašemu stříbru nijak neuškodí.
Dezinfekce na ruce
Dezinfekční prostředek na ruce je skvělým a rychlým řešením pokud jste na cestách. Na papírový kapesníček naneste malé množství dezinfekčního prostředku na ruce a jemně očistěte svůj šperk. Nečistoty a zanesení jsou pryč a vaše stříbro bude zase jako nové. Krásné a lesklé. Tento prostředek nikdy nepoužívejte na šperky s kameny. Některé přísady v dezinfekčním gelu by mohly kámen poškodit.
Prací prášek
Do misky s horkou vodou nalijte jeden malý šálek pracího prostředku. Do roztoku vložte šperky a nechte pět minut působit. Poté hadříkem odstraňte zbytky nečistot.
Prací prostředek reaguje s vodou a tím vytváří pěnivou látku. Ta je podobná reakci, kterou v kontaktu s vodou vytváří jedlá soda. Ačkoliv pěny je v tomto případě mnohem víc. Tento způsob neodstraní opravdu ulpělé a zašlé skvrny, ale vyčistí všechny nečistoty a vrátí stříbru lesk. Navíc ještě skvěle voní.
Jak vyčistit stříbrné prsteny
Na čištění prstenů ze stříbra můžete použít jakýkoliv způsob, který je uvedený výše. Na zvlášť ulpělé nečistoty použijte kartáček. Opět takový, který má měkké a jemné štětiny.
Nejlepší způsob čištění prstenů však závisí i na ostatních použitých materiálech. Ať už jde o perly, drahé kovy, drahokamy nebo polodrahokamy. Ty byste totiž mohli při aplikaci některých metod poškodit. Například ocet může poškodit některé kameny. Jedlá soda zase poškrábe měkké kovy. Jak už jsem říkala v úvodu, pokud jde o vzácný prsten, doporučuji se před jakýmkoliv čištěním poradit s klenotníkem.
Jak vyčistit stříbrné řetízky
Stříbrné řetízky nebo náramky jsou snadno poškoditelné. Ať už díky kontaktu s tvrdou vodou, která je častým nešvarem mnoha domácností. Nebo při kontaktu s pleťovou vodou a dalšími přípravky jako jsou krémy a oleje. Až po kontakt s oblíbeným parfémem nebo potem.
Řetízky zkrátka vyžadují speciální péči. Naštěstí můžete na jejich čištění aplikovat stejnou metodu jako na čištění stříbrných příborů.
Kal na stříbře často způsobuje sulfid stříbrný. Ten způsobuje pro stříbro tolik typické zašednutí a ztrátu lesku. Vzniká spojením atomů síry se stříbrem.
Budete potřebovat alobal, pánev, vroucí vodu, jedlou sodu a sůl. Jde o metodu účinnou, ale je s ní spojený trochu nepříjemný zápach, doporučuji před začátkem otevřít okno.
Dno a strany mísy nebo pánve vyložte alobalem. Nádobu naplňte vroucí vodou. Do té přidejte čtvrt šálku jedlé sody a dvě lžičky soli. Celý roztok promíchejte. Ve vodě by měly vzniknout bubliny.
Do tohoto roztoku vložte stříbrné šperky, jemně je promíchejte. Dbejte na to, aby při míchání šperky nenarážely do stran nádoby ani do sebe navzájem. Nechte v roztoku po dobu pěti minut. Vyjměte a důkladně osušte hadříkem z mikrovlákna. Z toho, co uvidíte budete mile překvapeni.
Jak zabránit zašednutí stříbrných šperků?
Klíčem je bezpochyby prevence. Abyste měli lesklé a krásné stříbrné šperky, musíte jim dám tu správnou péči. Ačkoliv není možné, abyste stříbro před vzduchem, teplem nebo vlhkostí úplně ochránili, můžete udělat maximum.
I přesto, že stříbro při kontaktu se vzduchem koroduje, tak nošením šperků jim zajistíme delší životnost. Co se šperků, které nenosíme týče, ty je potřeba uskladnit do krabičky. Nikdy nenechávejte nenošené stříbro ležet v ložnici na mističce. Tímto způsobem stříbro zajde mnohem rychleji.
Takže v první řadě by měly být všechny stříbrné šperky správně uloženy. Dopřejte jim luxus v podobě měkkým pytlíků proti poškrábání. Uložte je na místo, které je spíš chladné a tmavé. Čím nižší je v místě, kde skladujete šperky menší vlhkost, tím lépe.
Někdy se dočtete, že lidé přidávají do pytlíčků ke šperkům kousek křídy nebo dřevěného uhlí, aby pomohli odstraňovat vlhkost. Nežádoucí vliv vlhkosti je také důvodem, proč nikdy neskladovat šperky v koupelně. Před sprchováním nebo mytím nádobí, byste měli všechny prsteny, řetízky i náušnice sundat.
A stejně tak dbejte na to, abyste si šperky znovu nasadili až poté, co si na pleť nanesete krémy a obléknete se do vůně parfému.
Dalším poněkud překvapivým způsobem čištěná je běžné nošení. Denní používání a setkávání stříbra s jinými povrchy způsobuje, že usazeniny na stříbře neulpívají.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.