Jak vyčistit připálený hrnec

Kuchyně

Přidal home456, dne 3. 01. 2021,  0x

Jak vyčistit připálený hrnec

Stává se to i těm nejlepším z nás. Necháme se rozptýlit (dítětem, telefonem, krájením zeleniny, kterou potřebujeme pro dokončení jídla) a skončíme s připáleným hrncem. Nakonec ani nevíme, jak se to stalo a můžeme začít vařit od začátku.

Připálenina si nevybírá, jestli se usadí v té nejlepší pánvi, kterou doma máme nebo v milovaném hrnci, který máme už od prvního ročníku na vysoké. A tak je tento článek pro všechny, kteří kdy do prohlížeče napsali „jak vyčistit připálený hrnec.“ Mám pro Vás dobrou zprávu, protože to jde a vy jste tu správně. Můžete vyzkoušet třeba jeden z těchto triků.

Než se pustíte do přehrabování agresivních chemických čističů, které máte doma, vzpomeňte si, z čeho je Vás hrnec nebo pánev vyrobená. Agresivní látky, které jsou obsaženy v čističích by ji mohly poškodit a Vy byste tak nadělali více škody než užitku. Stejné je to se silným drhnutím drátěnkou.

Doporučuji začít jemnějším možným řešením a případně se propracovat k něčemu silnějšímu. Pokud to bude nutné.

Zde je několik způsobů, kterými můžete spálený hrnec vyčistit.

Použijte ocet a jedlou sodu

Hvězdy ekologického úklidu jsou na scéně i v případě připálenin. Do připáleného hrnce nalijte jeden hrneček vody a jeden šálek octa. Poté přiveďte k varu. Jakmile se směs vaří, vypněte plotýnku a přidejte dvě lžíce jedlé sody. Nechte chvíli působit. Poté hrnec vyčistěte houbičkou na nádobí. Pokud některé zvlášť „tvrdohlavé“ připáleniny nepůjdou hned, přidejte více jedlé sody s trochou vody. Nechte znovu působit, a poté omyjte houbičkou. Podle typu materiálu hrnce můžete zvážit i použití drátěnky.

Uvařte citrón

A zase je tu jeden z mých nejoblíbenějších pomocníků v domácnosti. Citrón. Myslím, že neexistuje nic, s čím by si citrón nevěděl rady. Kyselina citrónová ze dvou až tří citrónů by měly stačit. Tato metoda vyžaduje jen malou a často žádnou účast Vašich rukou. Citróny nakrájejte na měsíčky a nechte je v připáleném hrnci vařit po dobu pěti až deseti minut. Bude stačit jen několik centimetrů vody. Po deseti minutách vodu vylijte a citróny dejte třeba na kompost. Hrnec bude jako nový.

Jedlá soda a alobal

Hrnec můžete zkusit vyčistit pomocí kuličky, vyrobené a alobalu. Ta Vám v tomto případě poslouží místo drátěnky. Připáleniny posypte větším množstvím jedlé sody. Součást domácnosti, která je spolu s octem a citrónem největším pomocníkem každé hospodyně. K té přidejte trochu vody, abyste vytvořili pastu. Zmačkejte alobal a jím vydrhněte připáleniny. Hrnec omyjte jarovou vodou a je po problému.

Použijte horkou vodu

Účinným způsobem v boji s připáleninou je odmočení vodou. Pokud máte nerezovou nebo smaltovanou pánev, umístěte ji na varnou desku a zapněte plotýnku. Jakmile je pánev dostatečně teplá (poznáte tak, že když na ní kápnete vodu, tak bude syčet) zalijte ji hrnkem vody a nechte trochu podusit. Pokud chcete můžete přidat trochu jaru nebo jedlé sody. Hrnec odstavte z plotýnky a nechte vodu zchladnout na pokojovou teplotu. Teprve poté vodu z hrnce odstraňte. Připravte si dřevěnou nebo plastovou stěrku, a tu požijte k seškrábnutí připálenin a vyčištění spálených částí hrnce. Tato metoda Vám pomůže s méně usazenými připáleninami.

Použijte sůl

Kromě okořenění Vašich oblíbených pokrmů Vám sůl v domácnosti poslouží i jinak. Stojí to pár korun a neškodí životnímu prostředí. Tato metoda funguje v boji se lehčími připáleninami. Do středu hrnce nasypte velké množství soli a pomocí namočené houbičky na nádobí jí vetřete do připálenin. Podle potřeby proces opakujte. Sůl Vám pomůže i s připáleninami na varné desce. Když Vám cokoliv uteče z hrnce a začne se pálit na plotýnce, stačí připáleninu posypat solí. Sůl pohltí zápach a zabrání dalšímu připalování.

Použijte tabletu do myčky

Ukázalo se, že práškové tablety do myčky (ty pevné) jsou účinné na mnohem víc věcí, než jen na mytí nádobí v myčce. Pokud se rozhodnete vyčistit hrnec tímto způsobem, nalijte do pánve trochu vody, kterou na plotýnce ohřejte. Stačí nízká teplota, voda nemusí být horká. Vezměte si gumovou rukavici a tabletou očistěte připáleniny, stejně jako kdybyste je umývaly drátěnkou nebo houbičkou na nádobí. Poté opláchněte a omyjte jarem a vodou.

Použijte ubrousky do sušičky

Vezměte jeden ubrousek, který se běžně používá do sušičky na prádlo. Ubrousek, který změkčuje tkaniny je nečekaným přínosem ve věci připálených hrnců. Do připáleného hrnce dejte pár kapek jaru, naplňte ho horkou vodou a do vody ponořte ubrousek. Snažte se, aby ubrousek držel u dna, byl celý ponořený. Nechte nejméně hodinu působit. Víme, že tato metoda není pro každého, protože ne všichni máme doma sušičku. Také myslete na to, že tento způsob odstraní jen menší připáleniny.

Zkuste Coca Colu

Pokud máte doma navíc plechovku Coca Coly. Nebo třeba zbytky v láhvi, určitě je můžete vyzkoušet. Do hrnce nebo pánve nalijte několik centimetrů Coly. Nechte několik hodin působit a pomocí dřevěné nebo plastové škrabky odstraňte uvolněné připáleniny.

Závěrem

Způsobů na odstranění připálenin je mnoho. Proto Vám radím, abyste vyzkoušeli, co Vám funguje nejlépe. Asi nejúčinnější metodou čištění je ta, která obsahuje ocet a jedlou sodu. Tyto dvě ingredience, které v kuchyni běžně najdete mají zázračné účinky v boji s nečistotami. Včetně připálenin. Nejlepší prevencí však je věnovat dostatečnou pozornost procesu vaření. Díky tomu, nebudete muset zbytky Coca Coly od večera použít na vyčištění připáleného hrnce nebo pánve.

Ať už si zvolíte jakýkoliv způsob, věnujte pozornost materiálu, ze kterého je připálené nádobí vyrobené. Ať hrnci neublížíte víc, než připálenina sama. Při výrazném drhnuté drátěnkou můžete poškodit povrch hrnce a ten tak ztratí své vlastnosti. Tak hodně štěstí v boji s připáleninami.





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.