Jak pěstovat cuketu

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 2. 08. 2016,  0x


Cuketa neboli tykev keříčková pochází ze Střední Ameriky. Je však dost odolná, a proto ji můžeme bez problémů pěstovat i v našich podmínkách.

Jelikož se cuketa plazivě rozrůstá podobně jako například okurka, je cuketa náročná na prostor, Dobrá zpráva pro pěstitele ale je, že cuketa hojně plodí. Běžné rodiny tak většinou postačí dvě až tři rostlinky. Vzhledem k tomu, že mají sytě zelené listy a krásné velké žluté květy, působí i dekorativně. K dostání je velké množství odrůd různých barev, tvarů i chutí. 

Podmínky pro pěstování cukety

Cuketu můžete zaset do půdy přímo nebo si můžete v květináčích předpěstovat sazeničky. Vše má své pro i proti. Pokud se rozhodnete pro předpěstování, sazeničky budou mít náskok, ale při přesazování se může poškodit kořenový systém, čímž se růst značně zpomalí. Na předpěstování jsou vhodné rašelinové květináče.

Pro přímé pěstování je dobré výsev zahájit počátkem května, a to do řádků ve vzdálenosti 80 – 100 cm od sebe. Sejte jednotlivě nebo po třech semínkách, ale po vyklíčení nechte vždy pouze nejsilnější rostlinku. Myslete na to, že cuketa potřebuje opravdu hodně prostoru.

Jak zalévat a hnojit cuketu

Po výsadbě nepřihnojujte minimálně 14 dní. Cukety jsou náročné na živiny a zálivku. Cuketu  zalévejte nejlépe dešťovou vodou. Ze začátku je dobré používat kapalná hnojiva. Jakmile rostlinka začne plodit, přejděte na speciální hnojiva pro plodovou zeleninu. Jsou teplomilné a při teplotách pod 10 °C zpomalují růst. Nesnášejí teploty pod nulou, proto pokud hrozí přízemní mrazíky, je nutné cuketu ochránit. Proti chorobám jsou tyto rostliny vcelku odolné. Za suchého a horkého počasí je může napadnout plíseň okurková, na listech a plodech si mohou pochutnávat slimáci, jinak by vaši sklizeň nemělo nic ohrožovat.  

Plody rostou velice rychle a první úrodu některých odrůd můžete sklízet již po 40 dnech od výsadby. Sklízí se plody, které dosahují 15 – 20 cm. Povrch cukety by měl být tvrdý a hladký.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.