Jak stříhat pnoucí růže
Přidal janapk, dne 8. 08. 2016, 0x
Jsou dvě skupiny popínavých růží a každá vyžaduje jinou péči. První z nich jsou climbery s méně ohebnými pruty a plnými květy, druhá skupina jsou ramblery s dlouhými ohebnými výhony a jednoduchými květy, které vykvétají jen jednou za sezónu. Mnozí začátečníci u nich dělají při prostříhávání často fatální chyby.
Řez zahradních pnoucích odrůd
Climbery, neboli klasické zahradní odrůdy, musíme vyvazovat vodorovně k opoře a pravidelně prořezávat, abychom docílili bohatých květenství. Pokud bychom je nevyvazovali a nechali růst vzhůru, kvetly by jen na koncích výhonů.
V prvních několika letech po vysazení není nutné je stříhat, snad jen zmrzlé, odumřelé nebo příliš slabé výhony . Pokud bychom je ale nestříhali vůbec, budou nám kvést jen ve výšce, nikoli po celé délce. Proto je pravidelně upravujeme zmlazovacím řezem.
Na jaře (únor – březen), třetinu hlavních větví seřízneme zhruba ve výšce 30 – 40 cm nad zemí až na tři očka. Další třetinu takto upravíme příští rok a poslední třetinu rok následující. Takto pravidelně omlazovaný keřík kvete opravdu bohatě.
Na postranních větvích zkraťte výhony, které kvetly v předchozím roce cca na 3 cm. Mladé dřevo nestříhejte, právě na něm se v létě vytvoří nejvíc květů. Samotné postranní větve zkraťte asi na třetinu.
Letní řez můžeme omezit jen na důkladné stříhání odkvetlých růží. Tak docílíme, že se růže nevysílí na tvorbě semen a má dost sil k dalšímu kvetení.
Divoké odrůdy – ramblery
Tato skupina růží nevytváří stálou kostru keře a její šlahouny jsou schopny se samy pnout po opoře, proto je nemusíme vyvazovat. Výhony za sezonu vyrostou do délky až 8 metrů a kvetou jen jednou v bohatých skupinkách jednoduchých květů.
Jarní řez provádíme opatrně, abychom nepoškodili květní pupeny. Zasáhneme jen u starých, poškozených, namrzlých a příliš dlouhých výhonů.
V létě provádíme udržovací řez tak, že všechny odkvetlé výhony seřízneme blízko u země. Tím růži zároveň zmladíme.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.