Jak pěstovat bobkový list

Zahrada

Přidal janapk, dne 31. 07. 2016,  0x


Laurus nobilis nebo vavřín vznešený, tak se jmenuje rostlina, ze které získáváme koření známé jako bobkový list. Kdo z nás si umí představit svíčkovou nebo rajskou bez tohoto aromatického lístku? Přidává se do polévek, omáček i k dušeným masům. Známý francouzský svazek bylinek bouquet garni obsahuje kromě 3 snítek petrželky a jedné snítky tymiánu právě i snítku bobkového listu. Ten totiž pomáhá štěpit tuky v pokrmech a tím je činí stravitelnějšími.

Ve starověkém Řecku se věnce spletené z této rostliny dávali vítězům sportovních klání, v Římě jím byli dekorováni vojevůdci vracející se z úspěšných bitev. Vavřín byl v antickém světě považován za rostlinu vítězů.

Věděli jste, že titul bakalář pochází z latinského bacca laurea coronatus, což znamená „korunovaný vavřínovým věncem“?

Pěstování vavřínu ze semínka

Ve Středomoří, odkud pochází, roste vavřín jako poměrně vysoký strom. U nás ho pěstujeme v nádobě, abychom ho na zimu mohli přenést do interiéru, mrazivé počasí mu nevyhovuje.

Vypěstovat si ho můžete ze semene nebo za sazenice.

Jestliže si chcete vavřín vypěstovat ze semínka, počítejte, že to bude trochu náročné, je totiž potřeba zajistit klíčící rostlině několik měsíců teplotu nejméně 21°C.

Připravíme si nádobu, kde je na dně vrstva perlitu, která plní funkci drenáže a odvádí přebytečnou vodu od semen, aby nezplesnivěla. Jako zeminu použijeme dobře propustný substrát. Semínka dva dny máčíme ve vodě, poté je zasadíme cca 2 – 3 cm pod povrch, dopřejeme jim zálivku a postavíme na teplé místo s dostatkem slunečního světla. Semínko klíčí asi 6 týdnů, potom už by měla být vidět rostlinka.

Péče o bobkový list

Rostlině najdeme stanoviště, kde není průvan, snese sluneční světlo i polostín. V době vegetace ji bohatě zaléváme, substrát musí být stále vlhký. Pravidelně přihnojujeme. V zimě nádobu s vavřínem zazimujeme ve světlé chladné místnosti, omezíme zálivku a nehnojíme. Rostlina může zimovat při teplotě kolem 5°C, krátkodobě snese i nižší teplotu až do -10°.

Vavřín dobře snáší řez, často jsou vidět stromky s vytvarovanou korunou na vysokém kmínku. Toho docílíme, když budeme spodní lístky a výhonky zaštipovat a pravidelně řezem upravovat větévky. Zastřihovat korunu můžeme dvakrát ročně. Nejlépe vypadá s kulovitou korunou při maximální výšce asi 1,5 m. Kmínek přivážeme k opoře, aby rostl vzpřímeně.

Mladou rostlinu každé jaro přesazujeme, později stačí jen vyměnit vrchní vrstvu substrátu.

Během zastřihování si můžeme připravit řízky, které dáme zakořenit do písčitohlinité směsi. Rostliny z nich začnou růst zhruba po roce, teprve potom je můžeme začít tvarovat.

V prvních letech vavřínu listy ponecháváme k fotosyntéze, až ze silných rostlin je můžeme sklízet. Listy se během sušení nesmí zapařit a zhnědnout.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.