Jak správně pěstovat česnek

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 10. 05. 2016,  0x


Česnek je nepostradatelnou surovinou české, ale i většiny zahraničních kuchyní. Bohužel se dnes na trhu nachází několik druhů česneků, z nichž některé česnek připomínají pouze vzhledem. O charakteristické chuti a vůni si bohužel můžeme  mnohdy nechat jen zdát. Není proto nad to, když si chuťově výraznější český česnek vypěstujeme sami doma. Nevíte, jak na to? Poradíme vám v dnešním článku.

Základy pěstování česneku

Ještě než se vydáte pro sadbu, měli byste vědět, že rozlišujeme dva základní druhy česneku, a to paličáky a nepaličáky. Výhodou nepaličáků je podstatně vyšší obsah silic i lepší výnos. Na druhou stranu česnek - paličák má větší stroužky, a proto je v kuchyni praktičtější. Bohužel však mnohem dříve vysychá.

Česnekovou sadbu vždy důkladně zkontrolujte a vybírejte pouze obvodové stroužky. Nikdy nepoužívejte poškozené nebo plesnivé stroužky česneku. Nevhodné jsou i příliš malé stroužky.

Na rozdíl od mnoha dalších rostlin a zeleniny, česnek nevyžaduje přílišnou zálivku. Mokro a vlhko mu vůbec nesvědčí, neboť důsledkem velkého množství vody česnek začíná plesnivět či je napaden nejrůznějšími chorobami. Samozřejmě v případě dlouhodobého sucha je česnek nutné zalévat. Závlahu je taktéž dobré lehce zvýšit v období od poloviny května do poloviny června, kdy česnek vyžaduje více vody.

S pěstováním česneku souvisí i hnojení. Česnek je dobré na jaře hnojit pouze dusíkem, jako je například ledek vápenatý.

Zajímá vás, jak poznat, kdy česnek sklízet? U paličáků to poznáte podle toho, že na česneku zbývá pět dužnatých listů a květní stvoly se začínají narovnávat. Nepaličáky můžete sklízet tehdy, když přibližně polovina rostlin má svou nať již na zemi. U česneku však není dobré se sklizní příliš čekat, neboť přezrálý česnek se pak bohužel dost rozpadá na jednotlivé stroužky.

Kdy a jak sázet česnek

Co se týče období, můžete si vybrat, zda česnek vysadíte na podzim nebo na jaře. Podle toho je však nezbytné vybrat podzimní nebo jarní sadbu. Pokud jde o výnos, lépe na tom je podzimní sadba. Ta vám ovšem nevydrží tak dlouho. Zato jarní odrůdy jsou mnohem odolnější proti houbovým chorobám.

Česnek vždy sázejte na suché, vzdušné a dosti slunné místo. Vhodnou zeminu pro pěstování česneku představuje vzdušná, dobře prokypřená a na živiny bohatá půda. Česnek však nikdy nesázejte do zeminy, kde byl dříve hrách, ozimé obiloviny, brambory, rajčata nebo cibule. Pro česnek jsou naopak vhodné plodiny určené k zelenému hnojení. K tomu vám skvěle poslouží například vikev huňatá, kterou dobře zapracujete do půdy.

Česnek sázejte do řádků, které jsou od sebe vzdáleny přibližně 25 - 35 cm. Jednotlivé stroužky česneku sázejte asi deset centimetrů od sebe. Pokud jde o hloubku, nad stroužkem česneku by mělo být přibližně pět centimetrů zeminy. u sázení česneku je rovněž důležité, aby každý stroužek byl bříškem dolů.

Jakmile rostliny vyrostou přibližně 15 cm nad zem, je na místě ručně rozrušit půdní škraloup. Můžete k tomu použít například vidle. Mělo by se však jednat pouze o povrchové ošetření, nekultivujte půdu do hloubky.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.