Jak pěstovat avokádo

Ostatní inspirace

Přidal maja, dne 23. 11. 2020,  0x

Jak pěstovat avokádo

Hruškovec přelahodný. Právě ten plodí superpotravinu, kterou všichni známe jako avokádo.

Avokádo se u nás těší stále větší oblibě. Opečený toast s avokádem je hitem každé pozdní snídaně. Až budete příště připravovat Guacamole nebo krájet avokádo do čerstvého salátu nezapomeňte zachránit pecku. Z té si totiž doma můžete vypěstovat strom. Jak vypěstovat avokádo z pecky si povíme na následujících řádcích. Úžasné je, že to zvládne každý. I ten, kdo zrovna nevyniká jako zahrádkář roku. Pěstování avokáda je tak vhodné i pro začátečníky jako takový startovací balíček v oblasti pěstování. Tak přejděme k věci a pojďme se společně podívat jak si avokádo vypěstovat.

Co budu potřebovat?


• Avokádo – vyberte si v supermarketu nějaké hezky zralé. Poznáte ho podle tmavé barvy a na omak bude měkké.

• Sklenici z čirého skla

• Vázu nebo květináč

• Párátka

• Substrát na pokojové rostliny


1, Vyjměte z avokáda pecku

Část, při které musíte dávat asi největší pozor. Abyste z pecky vypěstovali strom, měla by zůstat neporušená.

Ostrým nožem rozřízněte avokádo napůl, oddělte od sebe obě poloviny a prstem vyjměte pecku. Jakmile je venku, je potřeba ji očistit od dužiny, která na pecce ulpěla. Doporučila bych Vám ji na pár minut ponořit do vody, a poté omýt do čista. Můžete použít papírovou utěrku nebo plátýnko.

Pecka je obalena hnědou slupkou. Záleží na Vašem uvážení jestli pecku oloupete nebo ne. Pokud se rozhodnete slupku oloupat, můžete si loupání usnadnit tím, že pecku položíte na den do vody. Oloupáním také předejdete možnému chytání plísně. Dalším důvodem proč pecku oloupat je, že se Vám do ní lépe zapíchnou párátka a pecka v průběhu klíčení nepopraská.


2, Určete spodek a vršek pecky

Teď je třeba určit, která část pecky je „nahoře“ a která „dole“. Pecky avokáda mají různé tvary. Někdy jsou oválné, jindy mají tvar téměř dokonalé koule. Ale všechny bez rozdílu mají „spodek“ (část pecky, ze které rostou kořeny) a „vršek“ (ta část, ze které vyraší výhonek). Pokud před sebou právě máte pecku z avokáda, tak byste po hmatu měli vrchní část pecky určit tak, že Vás na vrcholu „píchne“ do prstu. Obecně vycházejme z toho, že spodní část pecky je plochá a horní se špičatí. Proč je to důležité? Aby Vaše pecka úspěšně vyklíčila, je potřeba jí ponořit do vody stranou, kde jsou kořeny.


3, Vytvořte pecce opěrku

Na tento krok budete potřebovat tři párátka. Jakým způsobem párátka do pecky zapíchnete je na Vás. Ačkoliv musíte vzít v potaz velikost sklenice, ve které bude avokádo klíčit. Osobně doporučuji párátka do pecky zapíchnout po úhlem 45° směrem nahoru. Můžete si to představit jako takovou obrácenou trojnožku. Případně pod úhlem 90°. Důležité je, aby až párátka na sklenici položíte, byla spodní část pecky ve vodě. Pecka nesmí být ponořená celá.

Pro nedočkavce je zde ještě jedna varianta. Pokud byste chtěli zkusit ještě jiný způsob, můžete oloupanou pecku obalit namočenou papírovou utěrkou. Pecku v utěrce dejte do uzavíratelného plastového sáčku a umístěte na suché místo. Třeba do spíže. Nikdy ne do lednice. Záleží na druhu avokáda, ale v tomto případě může avokádo pustit kořen již za sedm dní. V takovém případě můžete pecku jen položit na vázu nebo sklenici tak, aby kořeny mířily dolů do vody a pecka tak může zůstat nad hladinou.


4, Podloženou pecku ponořte do vody

Z předchozího bodu již víme, že pecka musí být ponořena do vody tak, aby půlka byla nad vodou a půlka ponořená (maximálně 75%). Vložte pecku s párátky do sklenice (nejlépe z čirého skla) a umístěte ji na parapet. Díky průhledné sklenici uvidíte růst kořeny a zároveň vidíte, že je potřeba vyměnit vodu. Doporučení ohledně výměny vody se různí. Někteří pěstitelé doporučují vyměňovat každý den. Z osobní zkušenosti vím, že stačí vodu vyměnit jednou týdně. Proč je výměna vody důležitá? Protože jen výměnou vody zajistíte, že se Vám v nádobě nezačnou množit bakterie a růst plísně, které mohou zhatit celé Vaše snažení. Váš malý výhonek si zaslouží poctivou péči.


5, Pecka pouští kořeny

Nutno podotknout, že i matka příroda si vybírá své silné, takže se může stát, že pecka nevyklíčí, ale pravděpodobnost, že se tak stane není vysoká. Ve většině případů uvidíte výsledky svého snažení během pár týdnů. Většina návodů na pěstování říká, že pecka vyklíčí mezi dvěma až čtyřmi týdny. Ale je úplně běžné, že si na kořínky počkáte i osm týdnů. Proto bych Vám ráda řekla, abyste vytrvali a nevzdali se po uplynutí prvního měsíce. Buďte trpěliví a užijte si celý proces klíčení. Co všechno Vás čeká?

- Vršek pecky vyschne a vytvoří prasklinu. Pokud jste neoloupali hnědou slupku pecky, začne se v tuto chvíli odlupovat sama.

- Prasklina se začne prohlubovat až ke spodní části pecky. Z té začne růst drobný kořínek.

- Kořínek poroste víc a víc (může se začít rozvětvovat), rozrůstání kořínků způsobí, že z vrcholu pecky vyroste malý výhonek

- Musíte dbát na to, aby byl kořínek pořád ve vodě. Pokud nebude mít rostlina dost vody, tak klíčení nepřežije.


6, Čas zasadit do hlíny

Jakmile je výhonek vysoký okolo 15 centimetrů seřízněte jej zhruba v půlce, podpoříte tím rychlejší růst. Jakmile znovu dosáhne 15 centimetrů nastal čas zasadit avokádo do hlíny. Připravte si květináč o průměru 25 centimetrů, květináč naplňte hlínou a horní polovinu semene nechte odkrytou. Pro zasazení použijte substrát pro pokojové rostliny. Doporučuji umístit květináč na parapet, kde je dostatek světla. Avokádo miluje světlo, takže čím více ho bude, tím lépe. Ale pozor na přímé slunce. Mohlo by způsobit hnědnutí listů. Avokádu se v hlíně daří a dobře roste. Mám pro Však ještě jednu variantu.


7, Pro ty, kdo nemají rádi hlínu

Avokádo je úžasné v tom, že ho vůbec není třeba přesazovat. Klidně si můžete pořídit nějakou pěknou vázu, položit na ni vyklíčené avokádo a užívat si pohled na rozrůstající se kořeny. Ideální je váza s úzkým hrdlem, na kterou avokádo jednoduše položíte. Pokud je hrdlo širší než pecka, budete si muset pořídit nebo vyrobit jakýsi trychtýř, který zajistí, aby se pecka neponořila pod hladinu. V takovém případě můžete avokádo nechat „na“ váze navěky. Postupem čase se zpomalí jeho růst, a tak zůstane jen tak velký, jak je třeba.


8, Zalévání a péče

Máte-li avokádo zasazené v hlíně je třeba ho zalévat. Hlínu udržujte jen mírně vlhkou a zalévejte dešťovou či odstátou vodou. Pokud se Vám podaří avokádo přelít, dejte mu několik dní bez zalévání, aby mohl substrát vyschnout. V zimních měsících stačí méně vody než v letních. Pokud chcete, aby Vaše avokádo dobře prospívalo, můžete mu pomoct přidáním hnojiva, zejména v létě.

Aby Vám stromek hezky rostl, dopřejte mu čas od času zaštípnutí výhonku. Pokud avokádo seříznete, bude snadněji růst a bude mít více listů. Z avokáda tak vyroste krásný zdravý stromek, který bude chloubou Vaší domácnosti.

A jak je to s plody? Hruškovec přelahodný nebo-li avokádovník vypěstovaný v našich podmínkách zpravidla neplodí. Pokud byste se chtěli pokusit plody vypěstovat, musíte si počkat několik let. Problém může nastat s opylením květů, i když i neopylené květy mohou v některých případech plodit. Osobně doporučuji spíše počítat s tím, že pro plod avokáda si budete muset i nadále chodit k zelináři.





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.