Jak odstranit vodní kámen

Praktické rady

Přidal mj, dne 21. 12. 2020,  0x

Jak odstranit vodní kámen

Uhličitan vápenatý. Pro nás obecně známý jako vodní kámen. Obecně neoblíbený jev, se kterým se v různé míře potýká každá domácnost. Naštěstí se ho lze celkem snadno zbavit. Vodní kámen je totiž snadno rozpustitelný v řadě jemných kyselin.

Všechno to začíná u tvrdé vody, která vzniká zvětráváním nebo rozpouštěním hornin v jezerech, řekách, nádržích a studnách. Ať už je to vlivem času nebo kyselých dešťů. Tvrdá voda obsahuje rozpustné ionty z těchto hornin, a ty se pak dostávají do vodovodu.

Nejprve si obecně řekneme, jak na vodní kámen a v další části článku se dočtete, jak na konkrétní potíže. Ať už je příčinou toho, že čtete tento článek zanešená varná konvice, vodovodní baterie v koupelně nebo zanešené topné těleso v pračce.

Jak na usazený vodní kámen

Abyste se zbavili vodního kamene, nemusíte hned kupovat chemické čističe. I když jejich úlohu v boji s tímto nezmarem, jim nemůžeme upřít. Než se příště vydáte do drogerie myslete na to, že chemii, která je v čistícím prostředku obsažená, nelze z vody zcela odstranit. Takže i voda, která projde čističkou už nebude stoprocentně čistá. Také nedoporučuji, abyste se snažili usazeniny vodního kamene vydrhnout. Usazené minerály jsou velmi tvrdé, takže by mohlo dojít k poškození povrchové úpravy částí Vaší domácnosti. Zejména, pokud jde o vodovodní baterie, konvice a další choulostivější povrchy.

Čím začít? Určitě vyzkoušejte ocet a citronovou šťávu (ta obsahuje kyselinu citronovou). Jak jsem již zmiňovala, uhličitan vápenatý se snadno rozpouští v řadě jemných kyselin. Výše zmíněný ocet a citronová šťáva jsou jedny z nejúčinnějších látek, které můžete použít. A zpravidla je všichni máte doma. V článku budu používat označení citronová šťáva, ale samozřejmě postačí, když si pořídíte již vykrystalizovanou kyselinu citronovou.

Nespornou výhodou citronové šťávy je, že za sebou zanechá příjemnou vůni a navíc působí antisepticky. Zejména v zimních měsících, kdy je ve vzduchu spousta virů, je to skvělá přidaná hodnota. Ocet je oproti citronové šťávě agresivnější, takže na usazeniny, které nelze odstranit snadno, je jako stvořený.

Problémem tak nebývá najít v domácnosti vhodnou kyselinu, ale spíš zajistit, aby kyselina zůstala v kontaktu se zasaženým povrchem dostatečně dlouho. Tak dlouho, aby mohla vykonat svou práci. Odstranění vodního kamene není až tak snadné, povrch nestačí jednoduše otřít hadříkem namočeným v citronové šťávě nebo octa. Je potřeba nechat je působit minimálně jednu hodinu a mnohdy i opakovaně. Ale výsledek za to stojí.


Jak odstranit vodní kámen z pračky

Jak ocet, tak citronová šťáva vyčistí veškeré usazeniny vodního kamene a zároveň osvěží „vnitřní ústrojí“ Vaší pračky. Jak poznáte, že je třeba pračku vyčistit? Nejčastěji tak, že čerstvě vyprané prádlo příliš nevoní, a je jakoby zatuchlé. V horším případě Vám tuto informaci sdělí opravář. V takovém případě již zpravidla bývá pozdě. A teď jak na to. Můžete použít ocet nebo citronovou šťávu. Tu nalijete do přihrádky, kam běžně dáváte prací prášek. Při pravidelném čištění Vám bude stačit jeden šálek. Pokud čistíte poprvé, můžete použít až 1 litr octa nebo jiné kyseliny. Zapněte pračku na 90 stupňů a prázdnou ji zapněte.
Procedura není finančně náročná a může značně prodloužit život Vašich spotřebičů. Stejný postup můžete použít i při čištění myčky na nádobí. Při čištění myčky jen nalijte tekutinu přímo do myčky a prázdnou zapněte. Předejdete tak i případnému zápachu z myčky, který způsobují ulpělé zbytky jídla.


Jak odstranit vodní kámen z varné konvice

Varná konvice je hotovým lapačem vodního kamene. Nejčastější chybou, které se dopouští členové domácností je, že v konvici nechávají stát vodu. Jako prevenci před usazováním vodního kamene Vám doporučuji nespotřebovanou vodu z konvice vylít. Můžete ji nalít například do konvičky na zalévaní květin, tak nepřijde převařená voda nazmar.
Čištění konvice je velmi jednoduché. Vyberte si kyselinu, kterou použijete. Ať už je to ocet nebo citronová šťáva. Nalijte kapalinu do ¼ konvice a nechejte hodinu odstát. Po uplynutí jedné hodinu dolijte do konvice vodu a zapněte (v případě velkého znečištění můžete použít celý litr neředěného octa). Horkou vodu z konvice vylijte a několikrát ji propláchněte studenou vodou. Tak odstraníte veškeré zbytky octa nebo citronové šťávy. Konvici doporučuji čistit alespoň jednou měsíčně. Prevence je zázrak.
Pokud máte doma jedlou sodu, můžete na vyčištění konvice od vodního kamene použít i tu. Do konvice nasypte sáček jedlé sody a zalijte ho vodou. Konvice nesmí být naplněná až po okraj, jedlá soda má tendenci stoupat nahoru. Mohlo by se stát, že spolu s konvicí budete rázem čistit i kuchyňskou linku. Vodu se sodou dvakrát převařte. Horký roztok pak použijte k vyčištění odpadu. Nalijte ho do dřezu.
Podobným způsobem můžete vyčistit i kávovar. Do nádržky na vodu přidejte ocet nebo citronovou šťávu a zapněte. Nezapomeňte na hrnek, ať si nevyplavíte kuchyň ?. V případě, že čistíte kávovar je nutné ho několikrát propláchnout čistou vodou. Pokud to neuděláte, další kávu si příliš nevychutnáte.


Jak odstranit vodní kámen z baterie

Zanešené vodovodní baterie. Prokletí krásných nerezových povrchů. Udržet baterie krásně čisté a lesklé bývá obtížné. Způsobů, kterými udržíme povrch baterie v kontaktu s kapalinou dostatečně dlouho není mnoho.
Jedním z nich je použití vaty, vatových tampónků nebo papírových utěrek. Ty namočíte v roztoku převařené vody a octa (1 díl octa a 3 díly vody) a zabalíte jimi zasažené části baterie. Nechte působit hodinu nebo dvě. V případě potřeby znovu namáčejte v roztoku, je důležité, aby se kyselina dostala úplně všude. Po uplynutí doby, otřete baterii ubrouskem. V případě silného zanešení můžete použít kartáček. S ním však pracujte opatrně, abyste si baterii nepoškodili.
Dalším způsobem je použití citronu. Rozkrojte citron napůl, a poté jemně vymačkejte do misky, abyste získali trochu šťávy. Vyhněte se použití lisu, je potřeba, aby dužina zůstala neporušená pro další fázi. Vezměte polovinu citronu a přišroubujte ji na hubici kohoutku. Jemně citronem otáčejte, dokud nebude držet. Vlákna uvnitř citronu by se měla zachytit za okraj hubice, a tím zabránit spadnutí citronu. Pokud citron nedrží, můžete jej upevnit tím, že okolo něj uvážete utěrku.
Šťávu, kterou jste z citronu vymačkali použijte na zbylé zasažené části baterie. Použijte vatu a obalte zbytek baterie. Nechte hodinu působit a opláchněte. Očistěte od ulpělé citronové šťávy. V případě potřeby můžete opakovat.


Jak odstranit vodní kámen ze skla

Vodní kámen na skleněném povrchu už nadělal vrásky nejednomu z nás. Moderní zástěny sprchových koutů se tak mnohdy stávají noční můrou domácnosti. Z krásné skleněné zástěny se po pár osprchováních stává nevzhledná, zašedlá deska, kterou byste raději neviděli. Tak co s tím?
Připravte si ocet, jedlou sodu, hadřík, rukavice a papírové utěrky. Do kastrolu nalijte hrnek octa a přiveďte k varu. Hrnec s převařeným octem vezměte s sebou do koupelny a umístěte tak, abyste ho měli po ruce. V momentě, kdy mírně vychladnul se dejte do práce. Při práci s octem doporučuji použít rukavice. Papírové utěrky namočte v hrnci a mokré je „přilepte“ na sklo. Náš mírně kyselý pomocník se vsákne do usazenin, které svým působením uvolní. Nechte působit 30-60 minut, dle míry znečištění. Zbylý ocet si nalijte do rozprašovače a pravidelně utěrky zavlažujte, aby zůstaly držet tam, kde mají a dál plnily svou funkci.  
Po uplynutí doby si připravte hadřík a jedlou sodu. Na navlhčený hadřík nebo houbu nasypte velké množství jedlé sody. Toto jemné brusivo reaguje s octem a vytváří mimořádně efektivní čistící sílu. Jemně vyčistěte celý zasažený povrch. Vyvarujte se intenzivnímu drhnutí, tím byste mohli sklo poškrábat.
Na závěr si připravte sklenici vody. Nejlépe destilované, která je očištěna od látek, způsobujících vodní kámen a opláchněte ocet se sodou. Pokud se Vám nepovedlo odstranit napoprvé všechen vodní kámen, nepanikařte. Celý proces zopakujte. V případě silnějšího zanešení je možné, že bude potřeba proces zopakovat ještě několikrát.
Faktem je, že v případě hodně ulpělého vodního kamene bude potřeba použít prostředek, který je určený na odstranění vodního kamene. Takže pokud se Vám s octem ani po několikáté nezadařilo, zajděte do nejbližší drogerie a nechte si poradit, který prostředek použít. Doporučuji takový, který alespoň trochu šetrný k přírodě. V případě, že se vydáte do drogerie doporučuji zároveň s čistícím prostředkem pořídit i stěrku, kterou sklo setřete po každém sprchováním.
Další možností prevence je úprava tvrdé vody pořízením změkčovače. Těch je na trhu hned několik. Díky změkčovači obsahuje voda, vytékající ze sprchové hlavice méně minerálů a usazování vodního kamene se projevuje pomaleji. Usazování vodního kamene můžete zabránit i octovým sprejem. Pokud nemáte rozpočet na pořízení změkčovače vody, můžete předejít tvorbě vodního kamene tím, že po každém sprchování nastříkáte na sklo ocet. Ošetřené sklo pak otřete utěrkou nebo stáhněte stěrkou.


Jak odstranit vodní kámen ze dřezu

Usazeniny na dřezu jsou velkým tématem. Zejména proto, že dřez v kuchyni bývá zpravidla z jiného materiálu než keramická umyvadla v koupelnách a na toaletách, na kterých nejsou stopy vodního kamene patrné tak rychle. Aby Vám kuchyňsky dřez začal znovu dělat radost, stačí se opět vybavit octem.
Pokud vymýváte dřez samotný, napusťte si do umyvadla horkou vodu, můžete použít i převařenou a do ní přidejte ocet. Množství octa záleží na míře znečištění a velikosti dřezu. Větší množství octa dřezu nijak neublíží. Při čištění zabudovaného odkapávače si při nanášení můžete pomoct houbičkou. Abyste ocet na povrchu odkapávače udrželi dostatečně dlouho (alespoň 30 minut), doporučuji do octa namočit papírové utěrky a těmi usazeniny přikrýt. Zajistíte tak, že bude ocet pracovat tam, kde má.
A co když máte granitový dřez? Existuje mýtus, že by granitový dřez neměl přijít do kontaktu s octem. Na stránkách výrobců granitových dřezů jsem zjistila, že ocet použít můžete. Základem je pravidelné čištění a vysoušení. Po každém použití dřezu nebo odkapávače byste jej měli opláchnout od skvrn po nápojích nebo jídle a vysušit. Ruku na srdce, kdo z nás chce po každém použití dřezu lítat s hadrem a vysoušet dřez.
Zvolila bych zlatou střední cestu, pokud víte, co způsobuje nejvýraznější tvorbu vodního kamene, vyvarujte se tomu. Například odkládání houbičky na kraj dřezu nebo odkapávač. A dřez pravidelně čistěte. Třeba právě za pomoci octa.
A teď prakticky, pokud nechcete množství roztoku odhadovat. Připravte si roztok z jednoho dílu octa a tří dílů vody. Roztok naneste na dřez a uvolněte nános kamene. Při jeho odstranění Vám pomůže houbička. Měkkou houbičkou, očistěte usazeniny. Využijte jen takový tlak, abyste dřez nepoškodili.
Pokud máte co dočinění s opravdu „paličatými“ skvrnami. Může do vody přimíchat bělidlo nebo biologický prací prostředek a nechat působit přes noc. V takovém případě smíchejte přibližně 40 dílů vody s jedním dílem bělidla. Tento roztok by Vám měl pomoct od více usazených skvrn, se kterými si ocet neporadí. Vezměte však na vědomí, že tento roztok není určen pro každodenní použití.


Jak odstranit vodní kámen z WC

S vodním kamenem v záchodové míse se jistě setkal každý z nás. Jde o barevné usazeniny v míse. Zpravidla v místě, kde vytéká voda. Oranžové nebo hnědé pruhy vypadají nevzhledně a působí nehygienicky. Ačkoliv vizuální efekt není to nejdůležitější. Skutečné nebezpečí představuje hromadění usazenin v potrubí, které pomalu omezuje tok vody. Toaleta tak nemusí správně splachovat. Díky tomu se může objevit i nepříjemný zápach.
I přesto, že si můžete pořídit řadu čističů na toalety, zkuste se nevzhledných skvrn, způsobených vodním kamenem zbavit pomocí lahve s octem.
Pojďme si říct jak na to. Jeden litr nezředěného octa nalijte do toalety, snažte se jej lít po stranách záchodové mísy. Ocet nechte působit tři až čtyři hodiny. Poté mísu vyčistěte pomocí záchodové štětky. Spláchněte. Pro zefektivnění procesu můžete do octa přidat několik lžic jedlé sody. V případě potřeby proces zopakujte, dokud mísa nevypadá jako nová.
Efektivní zbraní v boji s vodním kamenem je výše zmiňovaná kyselina citronová. Ta je navíc antiseptická, takže Vám pomůže v boji s bakteriemi. Ohřejte půl litru vody, ve kterém rozmícháte pět lžic kyseliny citronové. Za pomocí kartáče, který v roztoku namočíte zasažená místa vydrhněte.
A co když použití octa ani komerční prostředky nefungují? Mnohdy jsou skvrny od vodního kamene tak usazené, že přemýšlíte nad koupí nové toalety. Dříve než tak učiníte, doporučuji ještě jeden trik. Použijte brusný papír. Zajděte do obchodu s domácími potřebami a kupte si dva druhy brusného papíru s hrubšími a jemnějšími zrny. Proces to není dvakrát příjemný, ale o to více je účinný.
Začněte s hrubším brusným papírem a jemně jím odstraňujte usazený vodní kámen. Bruste tak dlouho, dokud nebude většina usazenin pryč. Poté si vezměte jemnější papír a odstraňte zbytky nánosu. Toaletu spláchněte a vyčistěte ji obvyklým způsobem. Třeba pomocí octa tak, jak jsem popisovala výše.
Toaleta, vypadající jako nová Vám nejen uleví od vrásek, ale zároveň budete mít dobrý pocit z toho, že jste to zvládli způsobem, který je šetrný k přírodě.


Jak odstranit vodní kámen z dlaždiček

I v tomto případě si postačíme s prostředky, které máme běžně doma. Všechny metody, které zde uvádím jsem méně drsné, než použití chemických čistících prostředků. A i tak jsou opravdu účinné v boji s vodním kamenem. Nutno zmínit, že tato metoda je vhodnější pro keramické a vzorované dlaždice. Pokud vlastníte mramorové dlaždice, vyvarujte se jejich kontaktu s octem.
Základ už víme, tak jak dál. Připravte si vinný ocet, který smíchejte buď s vodou, nebo se sodou. Ocet rozpustí minerální usazeniny a jedlá soda zanechá Vaše dlaždičky zářivě čisté. Spojením se sodou by měla vzniknout pasta, kterou na dlaždičky naneste pomocí hadříku nebo utěrky z mikrovlákna. Není třeba povrch dlaždic příliš drhnout. Stačí vyvinout jemný tlak a aplikovat směs na dlaždice. Nanesenou směs nechte působit. Pokud se rozhodnete použít ocet smíchaný s vodou doporučuji použít stejnou aplikaci jako při čištění skla. To jsem popisovala v článku výše. Jakmile směs nebo roztok působí dostatečně dlouho (nechte působit alespoň 30 minut), tak dlaždice opláchněte čistou vodou a osušte starým ručníkem nebo hadrem.


Jak odstranit vodní kámen z bazénu

Patříte-li mezi vlastníky bazénu, bude Vás jistě zajímat, jak odstranit usazený vodní kámen z Vašeho bazénu. Odstranění vodního kamene z bazénu může být obtížné, ale vápenaté šupiny lze odstranit. Zároveň doporučuji podniknout preventivní kroky, které usazování vodního kamene zabrání. Například použitím změkčovače vody.
Pokud máte ošetřenou vodu, která do bazénu protéká je ještě potřeba odstranit usazený vodní kámen. Odstranit vodní kámen můžete s pomocí octa a kartáče. Tento způsob lze aplikovat jen při menším množství vody. Takže ho doporučuji aplikovat v momentě, kdy bazén vypouštíte. Nalijte do vody ocet, nechte působit a poté kartáčem vyčistěte zasažené části bazénu. Místo octa můžete použít i kyselinu citronovou. Boky bazénu pak ošetřete tak, že si roztok vody a octa nebo kyseliny citronové nalijete do rozprašovače, boky jím nastříkáte a necháte působit.
Pokud ocet nepomáhá, můžete zkusit bazén vyčistit za použití jedné ze dvou kyselin. Při práci s kyselinou doporučuji použít ochranné prostředky jako jsou rukavice, respirátor, oblečení, které Vám zakrývá celé tělo. Počítejte s větším množstvím času, abyste si mohli dávat pauzy a v nejlepším případě poproste další osobu, aby byla přítomna. To pro případ, kdyby jste se přeci jen nadýchali výparů.
První variantou je použití kyseliny muriatové (kyseliny solné). Ta se vyrábí destilací kyseliny a soli a je účinná v boji s vodním kamenem. Větší účinnosti kyseliny dosáhnete, když ji použijete neředěnou. Nalijte ji do rozprašovače a nanášejte na zasažené části bazénu. Větší efektivity dosáhnete, když je povrch bazénu suchý.
Pokud Vám kyselina solná neposlouží, tak je tu ještě možnost použít kyselinu chlorovodíkovou, ta je silnější než kyselina solná. Při použití této kyseliny stoprocentně použijte respirátor, abyste se vyhnuli nadýchání se výparů, i další ochranné pomůcky. Množství kyseliny záleží na velikosti bazénu a doporučuji se ohledně této otázky obrátit na výrobce bazénu.
Odstranit vodní kámen z bazénu je věc obtížná, proto je i v tomto případě klíčová prevence. K samotnému postupu tu pro Vás mám pár doporučení. Začněte pracovat s menší plochou. Pracujte s maximálně 1m2. Povrch by měl být suchý. Na dno bazénu můžete vybranou kyselinu nanášet pomocí houbičky. Usazeniny se začnou okamžitě rozpouštět (šumět). Část, kterou právě čistíte polijte trochou kyseliny a s pomocí houbičky se pusťte do čištění. K odstranění silnějších vrstev vodního kamene Vám poslouží příborový nůž (s kulatou špičkou) nebo plastový kuchyňská stěrka (nejdříve vyzkoušejte, jestli nereaguje na kyselinu). Vyčištěnou oblast hned opláchněte čistou vodou. Tam, kde je vodní kámen hodně usazený, budete muset postup zopakovat.
A ještě jednou se vrátím k bezpečnému použití. Zejména kyselina chlorovodíková vypouští nebezpečné výpary. Proto je důležité vybavit se kvalitní rouškou nebo respirátorem. Potřísnění kyselinou pálí, takže se pořádně oblékněte. Použijte kvalitní gumové rukavice a brýle. V nejlepším případě si připravte něco, čím si podložíte kolena. Může být pytel nebo karimatka. A jak už jsem zmiňovala výše, bude lepší, když na Vás při čištění bude dohlížet druhý osoba.


Shrnutí

Pojďme si to celé shrnout. Ocet, kyselina citronová a jedlá soda jsou skvělými pomocníky v boji s vodním kamenem. Pokud je to ve Vašich možnostech, zkuste je v boji s usazeninami použít dříve než se rozhodnete pro koupi chemických čističů, které škodí životnímu prostředí a ve vodě navíc zůstávají. Přírodní řešení jsou také finančně podstatně méně náročná než komerční čističe. Takže myslete na svou peněženku a přírodu kolem sebe a zkuste to nejdříve tak, jako to dělávali Vaše babičky.
S vodním kamenem se nejspíš bude setkávat celý život. Byť moderní stavby často mívají změkčovače zabudované, tudíž mají boj s usazeninami značně jednodušší.
A teď příběh s praxe. Při psaní tohoto článku jsem rovnou tipy rovnou aplikovala ve své domácnosti. Sklo a dlaždičky ve sprchovém koutě budou potřebovat ještě jednu aplikaci, ale výsledek je už po prvním použití o 50% lepší. A zbytek domácnosti výrazně prokoukl. Baterie a nerezové špunty se jen blýskají. Takže neváhejte a pusťte se do toho.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.