Fasády rodinných domů - fotogalerie, inspirace

Ostatní inspirace

Přidal houseatgmailcom, dne 16. 01. 2021,  0x

Fasády rodinných domů - fotogalerie, inspirace

Patříte mezi šťastlivce, kteří se při stavbě rodinného domu dopracovali až k rozhodování o fasádě? Výborně! Přinášíme vám totiž tipy, na co se při výběru vhodné fasády zaměřit.

Fasáda tvoří vnější obal domu, který má nejen důležité termoregulační, izolační a ochranné funkce, ale na první pohled na nás působí z hlediska estetiky. Fasáda je na očích všem, a proto je důležité, aby byla hezká, čistá a v dobrém stavu. Zorientovat se v tom, jaké máte možnosti při výběru fasády, není úplně snadné tak, jak tomu bylo například před 20 lety. Z hlavních kritérií, která byste neměli zapomenout zvážit, jsou nejdůležitější tato:

  • Vzhled a estetika

Fasáda by měla ideálně ladit s okolím. Pokud si přejete extravagantní fasádu, předem si ověřte, zda je to v dané lokalitě možné. O fasádách totiž v mnoha případech musí rozhodnout Národní památkový ústav. Jedná se však zpravidla o lokality v památkově chráněných oblastech a centrech měst a obcí.

  • Praktická stránka a údržba

Ideální je fasáda, která nepotřebuje téměř žádnou údržbu. Pokud zvolíte omyvatelnou fasádu, stačí ji čas od času omýt nebo si pozvat specializovanou firmu. U dřevěných fasád musíte pro změnu sáhnout po vhodném nátěru.

  • Cena

Jako u všeho, i u fasády hraje cena určitou roli. Cena se odvíjí nejen od aktuálních trendů, ale důležitým aspektem je kvalita dané fasády.

Omítky aneb oblíbená klasika

Není omítka jako omítka. Jejich členění může mít hned několik podob. Dělí se například na minerální a pastovité omítky. Minerální omítky jsou suché směsi, které se musí nejprve smíchat s vodou a následně aplikovat. Minerální omítky nebývají probarvené, a proto je nezbytné nanést nakonec ještě barvu, čímž se celý proces prodraží. Mezi výhody patří vysoká paropropustnost a odolnost proti plísním, naopak nevýhodou je složitější aplikace. Druhým typem omítek a zároveň v současné době preferovanějším, jsou pastovité omítky, které jsou již připravené k okamžité aplikaci a zároveň jsou probarvené. Pastovité omítky se dále dělí na akrylátové, silikátové a silikonové.

Pastovité omítky

Nejlevnější variantu představují akrylátové omítky. Mezi výhody patří mechanická odolnost a široká škála odstínů barev. Nevýhodou je ovšem špatná paropropustnost. Naproti tomu mají silikátové omítky výbornou paropropustnost. Pro změnu se ale hůře snáší s vodou, a proto se po vydatnějším dešti mohou na omítce tvořit mapy, které postupně vysychají. Výhodou je, že přirozeně brání vzniku plísní a hub. U silikátových omítek je zásadní správně připravený podklad. Nevýhodou je avšak omezená škála barev. K nejdražším patří velmi praktické silikonové omítky. Jsou paropropustné, voděodolné a k jejich výhodám patří pak efekt samočištění, neboť díky vysokému povrchovému napětí silikonu stéká voda spolu s nečistotami po omítce. Stejně jako silikátové omítky nelze ani silikonové míchat s organickými pigmenty. 

Odstín fasády

Barva fasády by měla nejen zapadat do okolí, ale také by měla být schválena stavebním úřadem. Barvu fasády rovněž vybírejte v souladu s odstínem oken, dveří, parapetů a střechy. Váháte mezi světlou a tmavou fasádou? Tmavá fasáda se daleko častěji přehřívá, výrazněji bledne a to především na jižní straně. Váš dům tak může být za chvíli několikabarevný. Zatímco na severní straně bude barva ještě jako nová, na jihu zůstane podivný odstín původní barvy. Chcete-li přece jen zvolit výraznější odstín, doporučujeme jej použít pouze jako barvu doplňkovou, maximálně na 10 % povrchu.

Dřevěná fasáda

Preferujete přírodní styl? Líbí se vám přírodní materiály? A přemýšleli jste už nad dřevěnou fasádou? Nejenže dobře vypadá, ale má také výborné termoizolační vlastnosti. Díky prostoru, který vznikne mezi domem a dřevěnou fasádou, dům lépe odvětrává vlhkost. U dřevěných fasád máte hned několik možností. Můžete použít dřevo bez povrchové úpravy, čímž získáte nejpřirozenější vzhled, ale musíte počítat, že se na něm podepíše sluneční svit, déšť a vítr a časem dřevo začne šednout (na severu pomaleji než na jihu). Celý proces trvá dlouho a je potřeba zvážit, jestli vám bude tento styl vyhovovat. Druhou variantou je napustit dřevo olejem či jej natřít glazurou. Tento proces ovšem budete muset vždy po pár letech opakovat, což je rovněž důležité zvážit jak z finančních, tak časových důvodů. Třetí variantou je tzv. termodřevo, které je tepelně upraveno po celém průřezu a již se nemusí dále ošetřovat. Patří tak k bezúdržbové variantě. 

Zeleň

Zelená varianta je časově náročnější. Než vám dům pěkně a pravidelně zaroste, je to otázka řady let. Výsledek však stojí za to. Zelená fasáda má hned několik výhod, - kořeny rostlin odvádí vlhkost. Déšť zároveň stéká po listech rostlin a voda se tak nevsakuje do zdi. Dále má termoizolační vlastnosti - v létě se dům tolik neprohřívá a v zimě z něj neutíká teplo. Je rovněž protihlukovým prvkem, absorbuje prach a nečistoty. O zeleň je ovšem nezbytné se správně starat, regulovat ji, zastříhávat a kontrolovat tak, aby vám nezalezla až pod střešní krytinu. 

Cihly a kámen

Pokud máte rádi anglický styl, tak jistě pro vás bude varianta fasády z cihel či kamene tou pravou. Kámen se často kombinuje se dřevem nebo cihlami. Ať už zvolíte jakoukoli kombinaci, s kamenem určitě chybu neuděláte. Jedná se sice o dražší variantu, ale váš dům bude působit luxusně a honosně.  

Pro lepší představu na vás čeká ve fotogalerii na dvě desítky inspirativních řešení.

Fotogalerie






Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.