Dřevěné ploty a oplocení - fotogalerie, inspirace

Ostatní inspirace

Přidal inspiration, dne 31. 08. 2021,  0x

Dřevěné ploty a oplocení - fotogalerie, inspirace

Přemýšlíte, jaký plot či oplocení kolem vašeho pozemku bude nejideálnější? Vybíráte mezi různými materiály, designy a styly a nemůžete se rozhodnout? Dnes vám přinášíme inspiraci na dřevěné ploty a oplocení, které jsou nestárnoucí klasikou hodící se k moderním novostavbám i starším vilkám, chatám či chalupám. Každý z materiálů má výhody i nevýhody, které musíme brát v úvahu při svém rozhodování. Jedno je však jisté, dřevo je nadčasové.

Plot jako takový má především funkci ohraničení pozemku a ochrany soukromí. Z hlediska estetiky bychom při výběru plotu měli zhodnotit, co se hodí nejen k našemu domu, ale také k okolí, ve kterém je náš dům postaven. Nevhodně zvolený plot může udělat špatný dojem celé stavbě. Pokud se rozhodnete, že dřevo je pravým materiálem, zaměřte se na design a styl, ve kterém by se vám plot nejvíce líbil. Jak už jsme psali výše, každý materiál s sebou přináší výhody i nevýhody, pojďme se společně podívat, jak je na tom dřevo.

Výhody dřevěných plotů

Dřevěné ploty jsou velice variabilní, máme na výběr z mnoha různých rozměrů i tvarů. Jde o přírodní, ekologický materiál, který je estetický a působí přirozeným dojmem. Výhodou dřeva jako materiálu je také snadná manipulace. Šikovný kutil si dokáže dřevěný plot víceméně postavit sám. Dřevo se dá dobře kombinovat s různými materiály. Krásně vypadá například kombinace dřeva a kamene. Jednou z možností je postavit kamennou podezdívku a sloupy, do kterých se budou hodit dřevěné fošny. 

Nevýhody dřeva

Mezi hlavní nevýhodu plotu ze dřeva je především nutnost údržby. Ať už zvolíte plot z měkkého dřeva nebo z tvrdého dřeva, péči o něj se nevyhnete. Je logické, že čím kvalitnější a tvrdší dřevo, tím méně péče. Na druhou stranu si připlatíte během jeho pořizování. Ruku v ruce s údržbou jde i životnost. Dřevo v porovnání s ostatními materiály má rozhodně nižší životnost. Z finančního hlediska záleží, jaký druh dřeva zvolíte. Pokud půjdete po kvalitě, musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady. 

Jaký design vybrat?

Dřevěné ploty mohou být z opracovaného dřeva - z tyčovin, kulatin nebo větvoví, nebo neopracovaného dřeva - z latí, trámků, prken nebo fošen. Dřevěné plotovky mohou být horizontální i vertikální. Dnes můžete zakoupit průmyslově vyrobené dřevěné polotovary a plotové díly. Dřevěné ploty mohou být průhledné, poloprůhlédné, ale i neprůhledné. Dřevo lze kombinovat s betonem, cihlami nebo kamenem. Moderně rovněž vypadají dřevěné ploty v kombinaci s gabiony. 

Jaký druh dřeva zvolit k oplocení pozemku?

Při výběru vhodného druhu dřeva k výstavbě plotu musíte zvážit hned několik aspektů. Jedním ze základních parametrů je samozřejmě cena. Pokud hledáte levnější variantu, vsaďte na smrk či borovici. Jde o dostupnou variantu, u které lze vybírat z množství různých profilů. Nižší pořizovací náklady jsou ovšem bohužel vyvažovány nižší životností, neboť se jedná o měkké dřevo. Životnost samozřejmě můžete prodloužit použitím vhodného ošetření a kvalitní barvy či oleje. Velmi oblíbený je také modřín, který časem krásně a přirozeně zešedne.

Pokud je pro vás při výběru důležitější životnost a vzhled, potom se zaměřte na tvrdé dřevo. Z pohledu životnosti měkké dřevo vydrží cca 5 – 10 let, tvrdé dřevo 15 – 25 let. Zůstaneme-li u našich dřevin, z tvrdého dřeva je pro ploty nebo oplocení ideální dub, případně buk nebo akát. Ovšem pokud chcete opravdu kvalitní dřeviny, které vydrží dlouho, nepotřebují náročnou údržbu a vypadají krásně, dobrou volbou jsou exotické dřeviny. Na výběr je nespočet druhů jako teak, cumaru, iroko, padouk, či massaranduba nebo jihoamerické ipe (brazilský ořech).

Když se v konečném důsledku podíváme na cenu, kvalitu a životnost, vyplatí se na začátku větší investice, a to do tvrdého dřeva. Zatímco plot z měkkého dřeva budete muset s největší pravděpodobností několikrát vyměnit, plot z exotického tvrdého dřeva má díky správné péči vydrží mnoho a mnoho let. Nezapomeňte rovněž připočítat vícenáklady na demontáž a montáž nového plotu, čas a práci. Pokud vám to současná finanční situace dovolí, radíme zainvestovat do kvalitního tvrdého dřeva, ať už se jedná o dub nebo jiné kvalitní dřevo.   

Jak prodloužit životnost dřevěného plotu?

Prvním krokem je ochranný nátěr neboli impregnace. Pokud chcete dřevo ochránit před vlhkostí, hnilobou a škůdci, impregnaci se nevyhnete. Dalším detailem, který může ovlivnit životnost plotu, je tvar plotovky. Horní část by neměla být nikdy rovná, jelikož na takové plotovce se drží voda a narušuje se tak struktura dřeva. V neposlední řadě můžete prodloužit životnost dřevěného plotu také podezdívkou. Je totiž důležité, aby dřevěné plotovky nebyly v kontaktu se zemí, neboť jsou pak náchylnější k uhnívání.

Proč dřevěný plot?

Pokud bychom měli poznatky ohledně dřevěných plotů shrnout, můžeme konstatovat, že je to rozhodně materiál, který jen tak nevyjde z módy. I přes jeho nevýhody patří stále k oblíbeným a nejčastěji používaným materiálům pro stavbu plotu. Při rozhodování o druhu dřeva pro plot myslete dále do budoucnosti a nebojte se více zainvestovat. Vyhnete se tím nadbytečným nákladům při výměně plotu každých 5 let. Jestliže jste nuceni zvolit měkké dřevo, pamatujte na kvalitní ochranné nátěry. Dále je rovněž vhodná podezdívka a zkosené horní hrany plotovek.

Přemýšlíte, jaký design plotu bude pro váš pozemek nejhezčí? Porozhlédněte se v naší fotogalerii níže a načerpejte inspiraci pro svůj nový plot. 

Fotogalerie





Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.