Dřevěná selská vrata - inspirace, fotogalerie

Ostatní inspirace

Přidal inspiration, dne 20. 08. 2019,  0x

Dřevěná selská vrata - inspirace, fotogalerie

Koupili jste starý dům na venkově, nebo rekonstruujete chalupu na samotě? K takovému stanovení patří samozřejmě i poctivá selská vrata… a jak jinak než dřevěná.

Dřevěná vrata jsou dominantou celého venkovského stavení. Dnes se již setkáváme spíše se zděnými branami. Jedná se především o pilířové s rovným překladem, nebo zaklenuté provedení. V podstatě ale můžeme narazit na dva druhy vrat.

Prvním typem jsou plná vrata s konstrukcí z fošen. Druhým typem jsou vrata plná jen z dolní poloviny, v horní polovině jsou vrata již průhledná, zpevněná skládaným laťováním. U nás se nejčastěji setkáme se svislým laťováním, dekorativněji ovšem působí laťování radiální neboli do tvaru slunce. Časté je pak i mřížování na koso.

Pokud se rozhodnete provést rekonstrukci těchto vrat, je dobré zachovat jejich původní vzhled, nebo se alespoň pokusit ho napodobit. V tomto ohledu vám mohou pomoci staré fotografie, které napoví, jak dříve vrata vypadala. Pokud je nemáte k dispozici, porozhlédněte se po okolí, neboť velice pravděpodobné, že se zde budou vyskytovat podobné typy vrat a vy si tak můžete vzít inspiraci třeba od souseda.

Dřevěná selská vrata s poctivými čepy a panty vám zaručí dlouhou životnost a určitě na vašem venkovském stavení krásně vyniknou. A pokud hledáte inspiraci, níže ve fotogalerii jsme pro vás připravili galerii s dvěma desítkami nejrůznějších řešení. Které bude to vaše?

Fotogalerie:


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.