Zahradní skalky inspirace fotogalerie

Zahrady fotogalerie

Přidal jankratochvil, dne 13. 05. 2016,  0x


Už přes sto let si lidé zakládají na zahrádkách skalky a jejich obliba neklesá, naopak. Alpinum nemusí zabírat velkou plochu, krásnou skalku si můžeme vytvořit i v nevzhledných zákoutích, na kousku neúrodné půdy nebo jí můžeme zakrýt třeba rumiště vzniklé opravou domu. Je vhodná ke zpevnění svahů i k osázení jinak neužitečného břehu. Pěknou variantou je zvýšený záhon, lemovaný kamennou obrubou, k založení skalky ale postačí i koryto nebo kameninová nebo terakotová mísa.

Abychom se z krásy skalky mohli těšit celoročně, je potřeba promyslet, které květiny kdy kvetou a kombinovat je tak, aby na skalce stále nějaké barevné květy vynikaly. Kromě typických alpínek jako jsou lomikámen, rozchodník a různé varianty netřesků, můžeme použít pro zpestření skalky zakrslé formy cibulovin, jako jsou tulipány, hyacinty nebo modřence. Další jarní květiny na skalky jsou prvosenky, levisie nebo koniklec. Později kvete například mateřídouška, hvozdík neboli karafiátek a rozrazil. Na podzim pak skalku úžasně oživí ocúny.

Založení skalky - jak začít

Pokud jsme vás inspirovali k založení skalky, měli byste si do začátku zapamatovat několik informací:

Péče o skalku zabere opravdu hodně času. Začněte tedy raději s menší skalkou, kterou později můžete rozšířit.

I když skalku můžeme založit v podstatě kdekoli, přece jen se nad místem trochu zamyslete. Pravé alpínky ocení v létě zastínění před sluncem, přesto by skalka neměla být založena pod stromem, hlavně ne pod listnatým, aby na podzim nebyla plná spadaného listí. Ideální je využití terénní nerovnosti, velmi pěkně působí alpinum na břehu zahradního jezírka.

Ze začátku pěstujte méně náročné rostliny, vysaďte i nízké, pomalu rostoucí dřeviny a sukulenty, které se na skalky dobře hodí.

Aby skalka působila přirozeně, použijte jeden druh kamene, pokud možno omšelé a zvětralé kusy. Různobarevné kameny působí kýčovitě a úplným přehmatem jsou pak ohlazené říční valouny. Pro větší autentičnost můžeme mezery mezi jednotlivými kameny vysypat drobnými kamínky. Rozhodně se na skalku nehodí mulčovací kůra.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.