Vyvýšené záhony – jak na ně

Zahrada

Přidal janapk, dne 16. 05. 2016,  0x


Už jste objevili výhody vyvýšených záhonů? Ve Francii jsou už od středověku oblíbené vyšší záhony obehnané plůtky vyplétanými z proutí. Naši předkové byli moudří, pěstování ve vyvýšených záhonech má řadu výhod. A to nejen fakt, že se u takového pěstování nemusíme ohýbat k záhonkům nebo kolem nich lézt po kolenou.


Výhody pěstování ve vyvýšených záhonech

Úroda - díky rozkladu organické vrstvy, nemusíme záhon přihnojovat. Navíc se v záhonu drží vyšší teplota a tím prodlužuje vegetační dobu vysazených rostlin.

Ochrana proti škůdcům – není zanedbatelné, že se k zelenině pěstované ve výšce nedostanou slimáci, hraboši ani krtci. Také díky lepším podmínkám nejsou rostliny tak náchylné k chorobám.

Kvalita půdy – je jedno, jakou máte na zahradě půdu, ve vyvýšeném záhonu si připravíte takovou, kterou pro vysazované rostliny budete potřebovat. Navíc při zakládání využijete všechny organické zbytky, takže budou rostliny několik let vyživované bez hnojení.

Údržba – kromě pohodlnější práce kolem záhonu je výhodou fakt, že nám na něm mnohem méně roste plevel, není potřeba hnojit, okopávat nebo rýt. Také nehrozí okusování a vyhrabávání zvířaty.

Mobilita – pokud není vyvýšený záhon součástí zídky, tvořící pevné oplocení, jsou konstrukce a kontejnery, v nichž záhony zakládáme, přenosné. Můžeme je tak kdykoli podle potřeby přenést na vhodnější místo.

Jak vybudovat vyvýšený záhon

Nejlepší doba na založení vyvýšeného záhonu je podzim nebo brzy na jaře, když prořezáváme dřeviny. Ke konstrukci záhonu můžeme použít různé materiály: dřevěná prkna nebo hranoly, oplocení z pletiva vysypané kamínky, proutěné ploty, kamenné ohrady nebo z betonové prefabrikáty. K dostání jsou i kontejnery různých velikostí, velmi pěkně působí záhony založené ve starých neckách nebo plechové vaně.

Do připravené konstrukce záhonu začneme vrstvit obsah. Nejdříve si dno vyložíme pletivem s oky do 15mm, tím zabráníme podhrabávání, ale žížaly se do záhonu pohodlně dostanou.

Jednotlivé vrstvy vyvýšeného záhonu

Každá vrstva by měla být podle možností asi 25 – 30 cm vysoká.

Základní vrstvu tvoří větve a větvičky z prořezávání stromů, tu pak zasypeme ještě štěpky, drcenými odřezky trvalek, posekanou trávou a listím. Další vrstvou bude kompost. Je možné přidat i další organické zbytky z domácnosti, musíme se ale ujistit, že nebyly chemicky ošetřené.

Vše nakonec zasypeme vrstvou humusu a zeminy namíchané podle rostlin, které budeme pěstovat. Každý rok pak doplňujeme zeminu smíchanou s kompostem, tak jak rostlinné zbytky v záhonu tlí, půda si sedá.

Asi za 5 – 6 let se vyvýšený záhon vyčerpá a je nutné jeho obnovit. Půdu z něj můžeme využít jinde na zahradě.

V takto připraveném záhonu se rozhodně nebojte pustit do pěstování zeleniny, jen pamatujte, že první rok je zemina v něm bohatá na dusík, volte tedy takovou, která ho v sobě nehromadí. Vzhledem k vyšší teplotě jsou pro pěstování v prvním roce vhodné dýně, cukety i rajčata. Kořenovou a brukvovitou zeleninu necháme na pozdější roky.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.